Pride & Prejudice

plakat - Duma i uprzedzenie (2005)

pressbook

DUMA I UPRZEDZENIE

Wspaniały świat Jane Austen, z całym swoim romantyzmem i emocjami, został przeniesiony na duży ekran w filmie Duma i uprzedzenie. Ten wiernie oddający rzeczywistość ukochanej przez pokolenia powieści i zrealizowany w całości w Wielkiej Brytanii film jest pierwszą od 65 lat kinową wersją powieści.

Klasyczna opowieść o miłości i wynikających z niej nieporozumieniach rozgrywa się w podzielonej klasowo Anglii XVIII wieku. Pięć sióstr Bennet – Elizabeth, Lizzie (Keira Knightley), Jane (Rosamund Pike), Lydia (Jena Malone), Mary (Talulah Riley), i Kitty (Carey Mulligan) – zostało wychowanych przez matkę (Brenda Blethyn), która za swój cel postawiła sobie znalezienie im mężów i zabezpieczenie przyszłości. Jednak uduchowiona i inteligentna Elizabeth, zachęcana przez ojca (Donald Sutherland), spogląda na życie z nieco szerszej perspektywy.

Kiedy bogaty kawaler pan Bingley (Simon Woods) wprowadza się do pobliskiej rezydencji, w rodzinie Bennetów zaczyna wrzeć. Wśród londyńskich przyjaciół Bingleya, a także zaprzyjaźnionych z nim młodych oficerów, na pewno nie zabraknie kandydatów do rąk sióstr Bennet. Serce Bingleya szybko zdobywa najstarsza z sióstr, piękna Jane. Lizzie natomiast coraz częściej „wpada” na przystojnego – i na pierwszy rzut oka - bardzo snobistycznego pana Darcy (Matthew Macfadyen). Rozpoczyna się wojna płci…

Spotkania młodych są częste, ale dość mało zachęcające. W tym czasie, Lizzie – wspierana przez ojca – odrzuca oświadczyny dalekiego kuzyna pana Collinsa (Tom Hollander). Kiedy Bingley nagle wyjeżdża do Londynu zostawiając zrozpaczoną Jane, Lizzie obarcza za to winą Darcy’ego. Dopiero rodzinny kryzys związany z najmłodszą siostrą Bennet - Lydią, otwiera oczy Lizzie na prawdziwą naturę jej związku z Darcy’m.

Universal Pictures, we współpracy z StudioCanal, przedstawia produkcję Working Title - Duma i uprzedzenie. W rolach głównych - Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Brenda Blethyn, Donald Sutherland, Tom Hollander, Rosamund Pike, Jena Malone oraz Judi Dench. Muzyka - Dario Marianelli. Charakteryzacja - Fae Hammond. Kostiumy - Jacqueline Durran. Montaż - Paul Tothill. Scenografia - Sarah Greenwood. Zdjęcia - Roman Osin. Koproducent - Jane Frazer. Producenci wykonawczy - Debra Hayward, Liza Chasin. Na podstawie powieści Jane Austen, scenariusz - Deborah Moggach. Producenci - Tim Bevan, Eric Fellner, Paul Webster. Reżyseria - Joe Wright.

SYNOPIS
PRODUKCJA
OBIEKTY FILMOWE
JANE AUSTEN
OBSADA
FILMOWCY
FILMOWCY