Bridget Jones's Diary

plakat - Dziennik Bridget Jones (2001)

opisy filmu

(5)
 • Twórcy filmów "Cztery wesela i pogrzeb" i "Notting Hill" przedstawiają "Dziennik Bridget Jones", najzabawniejszą, najoryginalniejszą i najodważniejszą komedię roku. W ekranizacji bestsellerowej powieści Helen Fielding wystąpili: Renée Zellweger ("Jerry Maguire"), Hugh Grant ("Cztery wesela i pogrzeb", "Notting Hill") i Colin Firth ("Zakochany Szekspir", "Angielski pacjent"). U progu nowego roku 32-letnia Bridget Jones postanawia wziąć swoje sprawy w swoje ręce - i zaczyna prowadzić intymny dziennik. Ma on wszelkie szanse stać się bestsellerem, bo Bridget ma wyrobione zdanie na temat mężczyzn, seksu, aerobiku, jedzenia i wszystkiego, czym żyje współczesna kobieta, a co najważniejsze - wali prawdę prosto z mostu i niczego nie owija w bawełnę. Chcesz rozpocząć nowe życie? Zaufaj Bridget - zacznij prowadzić dziennik!

 • Żyjemy w czasach, gdy praktycznie każda książka ma wykupioną opcję na film, a czasami nawet wytwórnie dają kilka milionów dolarów za prawa do książki jeszcze nie napisanej. Nie było więc wątpliwości, że "Dziennik Bridget Jones" zostanie przeniesiony na ekran. Nikt jednak nie pomyślał czy może być dobry film na podstawie książki, która broni się głównie językiem i tym w jaki sposób została napisana.
  Panna Bridget to 32-letnia mieszkanka Londynu, która rekompensuje sobie brak jakichkolwiek zainteresowań dużą ilością alkoholu i obsesyjnym myśleniem o swojej nadwadze. Wraz z nadejściem Nowego roku postanawia, że od teraz będzie się wiązać tylko z porządnymi facetami. Zaczyna jednak flirt ze swoim szefem - kobieciarzem Danielem Cleaverem, a kiedy okazuje się, że nie był wart zainteresowania efektownie rzuca pracę w wydawnictwie i zatrudnia się w telewizji. W trakcie tego roku wciąż jednak natyka się na pozornego nudziarza Marka Darcy, z którym chciałaby ją zeswatać matka. Po bliższym poznaniu okazuje się jednak, że Mark to czuły i inteligentny mężczyzna, którego podstawową zaletą jest to, że lubi Bridget taką jaką jest.

  Urok "Dziennika Bridget Jones" polega nie na zdarzeniach które zostały opisane, ale na lekkim, dowcipnym i lekko ironicznym piórze Helen Fielding. Akcja książki jest bowiem mało ciekawa i bardzo przewidywalna, postaci zachowują się mało zrozumiale, a całość trzyma w kupie tylko rytm dziennika i humorystyczne podejście autorki. A tego na ekran przenieść się nie dało.
  Nie widzę sensu w pójściu na ten film bez uprzedniego przeczytania książki. Jest on warty obejrzenia tylko jako próba skonfrontowania tego co było na papierze z tym co zostało na ekranie. Pod względem aktorskim film również rozczarowuje - o dziwo najlepiej broni się broni Hugh Grant jako Daniel. Colin Firth, grający po raz drugi Marka Darcy (wcześniej w telewizyjnej adaptacji "Dumy i uprzedzenia") ogranicza się do robienia marsowej miny na widok Bridget. A co do samej Bridget - spece od reklamy zadbali o to, żeby trudno było wyobrazić sobie na jej miejscu kogoś innego niż Renee Zelweger.
  Ten film to kolejny przykład na to, że nie warto robić niczego na siłę. To, że przyjemność sprawia nam czytanie jakiejś książki nie oznacza, że koniecznie musi się nam spodobać film na jej podstawie.

 • Bridget Jones (genialna w tej roli Renée Zellweger) to 32-letnia panna, nieudolnie lawirująca między swoimi romansami. Cierpi z powodu nadwagi, nadmiaru papierosów i alkoholu, a przede wszystkim braku faceta. Po kolejnych spędzonych w pojedynkę świętach postanawia radykalnie zmienić swoje życie. Wyrzuca więc wszystkie poradniki "Jak zdobyć mężczyznę" i zaczyna prowadzić dziennik, w którym zamierza odnotowywać wszystkie sukcesy (i porażki) w osiągnięciu dwóch życiowych celów - pozbycia się 10 kilogramów nadwagi i znalezieniu faceta. Wkrótce nawiązuje romans ze swoim szefem Danielem Cleaverem (Hugh Grant), który jest haniebnym playboyem. A równocześnie pojawia się w jej życiu dystyngowany adwokat Mark Darcy (Colin Firth). Co dzieje się dalej, wiecie, bo jest to ekranizacja "Dziennika Bridget Jones", kultowej powieści Helen Fielding.

 • Bridget Jones jest trzydziestoletnią kobietą z kilkukilogramową nadwagą, o silnych skłonnościach do nadużywania alkoholu, palenia papierosów oraz podrywania mężczyzn. Nie oszczędza przy tym nawet swojego szefa. Niestety, jej romanse nigdy nie kończą się udanym, trwałym związkiem. Bridget tak naprawdę jest samotną kobietą. Matka na siłę chce ją zeswatać z pewnym kolegą z dzieciństwa, Markiem Darcym.

 • Bridget to sfrustrowana, mająca ekscentrycznych przyjaciół stara panna, na dodatek zakochana w swoim szefie- seksownym Danielu Cleaverze. Kiedy Daniel zaczyna odwzajemniać jej uczucie, na drodze Bridget pojawia się drugi facet- z pozoru nudny i nadęty, noszący brzydki sweterek z łosiem Mark Darcy. Którego wybierze?