Eksperyment (2001)

Das Experiment

plakat - Eksperyment (2001)

opisy filmu

(5)
  • Film jest thrillerem opartym na niechlubnym eksperymencie nazwanym "Stanford Prison Experiment". Przeprowadzany był on w 1971 roku, w Palo Alto (Kalifornia, USA). Naukowcy wyodrębniają w laboratorium grupę 20 ludzi, których poddają badaniom. 12 z nich ma odgrywać role więźniów, 8 strażników. Więźniowie przebywają w odosobnieniu, a obowiązujące ich zasady są na pierwszy rzut oka dosyć łagodne. Strażnicy tymczasem mają pełnić swoją funkcję zgodnie z rzeczywistością, z jednym tylko zastrzeżeniem: nie mogą używać przemocy. Każdy z uczestników może w każdej chwili zrezygnować. Nikt jednak tego robi. Początkowo wydaje się, że wszystko jest w porządku. Z czasem pomiędzy grupami zaczyna się pojawiać napięcie. Jeden z więźniów zaczyna nadużywać cierpliwości strażników. Dochodzi w końcu do rękoczynów. Rozwścieczeni strażnicy próbują zdobyć autorytet coraz bardziej drastycznymi metodami. W końcu torturują więźniów i zaczynają polowanie na naukowców.

  • Akcja skupia się na grupie mężczyzn uczestniczących w eksperymencie, polegającym na tym, że dobrowolnie pozwalają się zamknąć w więzieniu. Jednym w uczestników eksperymentu jest dziennikarz, którzy filmuje wszystko ukrytą w okularach kamerą. Kiedy dziennikarz zaczyna prowokować "strażników", naukowcy postanawiają nie interweniować.

  • "Eksperyment" to niemiecki film oparty na niechlubnym eksperymencie amerykańskich naukowców. Eksperyment ten nazywał się STANFORD PRISON EXPERIMENT. Akcja filmu toczy się w czasach współczesnych, w Niemczech. Pewien mężczyzna znajduje w gazecie ogłoszenie. Można zarobić kilka tysięcy euro za poddanie się tajemniczemu eksperymentowi. Mężczyzna zgłasza się. Oprócz niego naukowcy wybierają jeszcze dziewiętnastu mężczyzn. Dwunastu z nich staje się więźniami, a ośmiu strażnikami. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem, a wszyscy odgrywają swoje role. Do czasu. Jeden z "więźniów" zaczyna coraz bardziej denerwować "strażników". Początkowo strażnicy nie dają się sprowokować. Jednak po kilku takich wyczynach każą więźniom myć kible. Gdy to nie skutkuje zabierają im łóżka. Po kilku dniach dochodzi do rękoczynów. Cały eksperyment wymyka się naukowcom spod kontroli, co prowadzi do makabrycznych sytuacji.

  • Thriller oparty na niechlubnym eksperymencie nazwanym Stanford Prison Experiment". Eksperyment przeprowadzany był w Stanach Zjednoczonych w Paolo Alto w roku 1971. Naukowcy wyodrębnili w laboratorium grupę 20 ludzi, których poddali eksperymentowi. Dwunastu z nich miało odgrywać rolę więźniów, pozostałych ośmiu -strażników. Więźniowie przebywali w odosobnieniu, a obowiązujące ich zasady były - na pierwszy rzut oka - dosyć łagodne. Strażnicy tymczasem mieli pełnić swoją funkcję tak, jak zwykle robią to strażnicy, z jednym tylko zastrzeżeniem: nie mogli używać przemocy. Wszystkich uczestników eksperymentu obowiązywała zasada: mam dość, mogę wyjść. W każdej chwili można było zrezygnować. Nikt jednak tego nie zrobił. Początkowo wydawało się, że wszystko jest w porządku. Poddani eksperymentowi ludzie odgrywali swoje role, naukowcy notowali spostrzeżenia. Z czasem pomiędzy grupami zaczęło się pojawiać napięcie. Początkowo niegroźne. Jednak sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli naukowców. Jeden z więźniów zaczyna nadużywać cierpliwości strażników. Dochodzi w końcu do rękoczynów. Rozwścieczeni strażnicy próbują zdobyć autorytet coraz bardziej drastycznymi metodami. W końcu torturują więźniów i zaczynają polowanie na naukowców...

    [opis dystrybutora]

  • Niemcy, czasy współczesne. Pewien młody taksówkarz o imieniu Tarek, znajduje w gazecie ogłoszenie dotyczące naboru chętnych do wzięcia udziału w intrygującym eksperymencie, za udział w którym można otrzymać okazałą zapłatę. Oprócz Tareka do eksperymentu przystępuje jeszcze 19 mężczyzn. Uczestnicy zostają podzieleni na grupy strażników i więźniów; przez kilkanaście dni mając sumiennie wypełniać powierzone im role. Eksperyment jednak zaskakująco szybko wymyka się spod kontroli.