film

oceny
6,8 10 1 8743
7,0 4
oceny krytyków
Artur zostaje królem Brytanii i staje na czele Rycerzy Okrągłego Stołu. Intrygi przeciwko nowemu władcy knuje jego własna siostra Morgana. więcej mniej
Excalibur zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

Film zdobył nagrodę Złota Palma, inną nagrodę oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Na skróty
Excalibur
Mity arturiańskie są obecnie w modzie. W naszych kinach oglądać możecie "Zielonego Rycerza. Green Knight", a we Francji rekordy popularności bije "Kaamelott: Premier Volet". Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć jeden z najlepszych filmów fantasy, inspirowany arturiańskimi mitami "Excalibur". 2021-08-02T12:55:12 https://fwcdn.pl/webv/83/84/58384/58384.6.jpg

Film oparty na legendach arturiańskich jest adaptacją książki Thomasa Malory'ego. Opowiada o narodzinach, dzieciństwie, dojściu do władzy, panowaniu i śmierci legendarnego króla Artura oraz o przygodach rycerzy Okrągłego Stołu, poszukujących Świętego Graala. Tytułowy Excalibur to miecz dający władzę królewską, miecz który został dany panującemu przez tajemniczą Panią Jeziora i przysługuje tylko królowi godnemu jego posiadania.

boxoffice
tytuł oryg.
inne tytuły
The Knights (tytuł roboczy) USA
Excalibur USA
Kierownictwo United Artists powiedziało Johnowi Boormanowi, że do roli Merlina może przesłuchać każdego poza Nicolem Williamsonem. Z korzyścią dla filmu Nicol Williamson został jednak osadzony w tej roli.
Początkowo w Merlina miał się wcielić Max von Sydow.
Pierce Brosnan był rozważany do roli Króla Lota.
Film Johna Boormana, jednego z najwybitniejszych twórców filmowych naszych czasów, oparty jest na wiecznie żywych, stanowiących kanwę niejednego filmu, legendach arturiańskich. Tytułowy "Excalibur" to miecz, którego posiadaczem może być król sprawiedliwy, waleczny i prawy. Takim królem jest właśnie Artur, który, obejmując rządy w młodym wieku,... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

wieki ciemne????

ocenił(a) film na 10

za dawanie takich tytułów, to powinien być paragraf !#$%!#$%!!

Best fantasy ever

ocenił(a) film na 9

Oficjalnie ogłaszam, że jest to jedna z lepszych i ciekawszych rzeczy jakie miałem okazje widzieć. Film ocieka mistyką i niesamowitym celtyckim klimatem. Przy okazji stanowi też dowód na wyższość filmu nad innymi dziedzinami sztuki. Wrażenia wizualne dodają tej klasycznej historii niesamowitego onirycznego nastroju...

aczkolwiek takie było chyba założenie twórców, że w tym szczególe oderwą się od historii

Dla mnie rewelacja.

ocenił(a) film na 9

Zobaczyłem wasze komentarze dotyczące tego filmu i w zasadzie nie dziwię się, że jest tak wiele negatywnych. To bardzo specyficzny film, który można uwielbiać i oglądać w dziesiątki razy (w moim przypadku na przykład) albo też można się od razu zirytować i wyłączyć. Film jest bardzo teatralny, symboliczny. Oddziałuje...

Jak dla mnie jeden z najlepszych o ile nie najlepszy film ukazujący legendy Arturiańskie.
Szkoda tylko że zamiast tego filmu w TV jesteśmy atakowanie tandetą w postaci "Rycerza króla Artura". Chętnie obejrzałbym go ponownie a niestety jet on trudno dostępny na DVD.