Frida (2002)

plakat - Frida (2002)

opisy filmu

(3)
  • Film biograficzny przedstawiający życie i twórczość meksykańskiej malarki Fridy Kahlo (Salma Hayek). Frida urodziła się na początku XX wieku w Meksyku. Całe życie artystki naznaczone zostało fizycznym cierpieniem – jako dziecko ciężko zachorowała na polio, przez co jej prawa noga stała się krótsza niż lewa. Już jako nastolatka uległa wypadkowi autobusowemu, który zmiażdżył jej miednicę i kręgosłup. Dopiero podczas rekonwalescencji odkryła w sobie talent malarski. Zadeklarowana komunistka, dostaje się pod opiekę Diego Rivery (Alfred Molina), najsłynniejszego meksykańskiego malarza i wkrótce zostaje jego żoną. Ułomności fizyczne, ciągłe poronienia i patologiczna niewierność męża unieszczęśliwiły Fridę, lecz stały się tematem jej najlepszych obrazów.

  • Meksyk, rok 1922. 18-letnia gimnazjalistka Frida Kahlo (Salma Hayek), córka niemieckiego Żyda i Meksykanki, doznaje skomplikowanych obrażeń w wypadku autobusowym. Ma złamany kręgosłup, żebra, miednicę i obojczyk oraz zmiażdżoną prawą stopę, a metalowy pręt, przebijając brzuch, na zawsze pozbawił ją szansy zostania matką. W gipsowym pancerzu, przykuta do łóżka, ulgę znajduje w malowaniu. Szkicuje wszystko, co znajduje się w zasięgu jej wzroku. Po długiej rekonwalescencji, wbrew diagnozom lekarzy, wstaje z łóżka. Kilka swoich obrazów zanosi do oceny sławnemu malarzowi fresków, Diego Riverze (Alfred Molina). Artysta dostrzega jej talent. Frida zaczyna obracać się w kręgu cyganerii. Dyskusje o sztuce, polityce, alkohol, zabawy i miłostki - to wszystko ją fascynuje, a najbardziej sam Rivera. Biorą ślub. Pożycie z wielkim artystą jest dla kobiety nie tylko źródłem szczęścia, lecz i udręki. Żyją w separacji. Ekscentryczna i niezależna Frida pije i maluje. Pod dachem skłóconych artystów pojawia się wygnany z Rosji Lew Trocki (Geoffrey Rush). Oczarowana ideologią komunizmu malarka nawiązuje z nim romans. Zauroczenie jednak szybko mija. Frida wyjeżdża do Europy. Chociaż odnosi sukcesy na salonach Paryża, wie, że jej miejsce jest w Meksyku, u boku męża.

  • Opowieść o burzliwym romansie głośnej malarki Fridy Kahlo z jej mentorem i mężem Diego Riverą. Fascynacja Fridą Kahlo rosła w miarę jak odkrywano jej złożoną osobowość. Jej walka, cierpienie, wiara, miłość, burzliwy związek z Riverą, rewolucyjne poglądy i niezwykły styl malarstwa, stworzyły podstawę prawdziwej legendy. Swoją bohaterką ogłosił ją amerykański ruch feministyczny. Nawet świat mody nie oparł się tej fasynacji lansując modę na "piękną, aztecką dziewczynę".