Stardust

plakat - Gwiezdny pył (2007)

pressbook

GWIEZDNY PYŁ ? O FILMIE

Dzięki połączonym siłom wyobraźni jednego z najlepiej sprzedających się autorów fantasy - Neila Gaimana oraz reżysera Matthew Vaughna powstał film ?Gwiezdny pył? /Stardust/, urzekająca, zaczarowana opowieść o spadającej gwieździe, która trafia do magicznego królestwa. Tam okazuje się, że nie jest to zwykły meteoryt ale piękna, posiadająca niezwykłą moc kobieta. Właśnie przez swoją niezwykłość znajduje się w niebezpieczeństwie, a tajemna moc którą włada staje się obiektem pożądania całej plejady różnego autoramentu postaci. Od złej wróżki, po owładniętych żądzą władzy książąt, od latających piratów, po walczące gobliny, każda osoba i stwór, na której drodze pojawi się gwiazda ma wobec niej swoje skryte zamiary. Łączy ich jedno ? pragnienie zdobycia jej serca.
Na tym tle powstała oszałamiająca opowieść o prawdziwej miłości i niezwykłych przygodach, łącząca w sobie wiele wątków i działających na wyobraźnię elementów, które sprawiają, że kochający świat fantasy widzowie w każdym wieku z zapartym tchem będą śledzić losy ?spadającej gwiazdy?.
Akcja filmu ?Gwiezdny pył? zaczyna się w sennej angielskiej wiosce o nazwie Mur, nazwanej tak z uwagi na mur, który przez całe wieki oddzielał jej mieszkańców od leżącej po przeciwnej stronie Krainy Czarów. Jeden z mieszkańców wioski, młodzieniec o imieniu Tristan Thorne (CHARLIE COX) składa pięknej wybrance swego serca (SIENNA MILLER), dla której gotów jest zrobić wszystko, obietnicę zdobycia ?gwiazdki z nieba?. Aby wypełnić dane słowo Tristan musi przeprawić się na drugą stronę zakazanego muru i wkroczyć do magicznego królestwa, gdzie czekają na niego różne wyzwania.
W tym fantastycznym królestwie znanym jako Stormhold, Tristan odkrywa, że spadająca gwiazda nie jest tym, czego oczekiwał. W zamian oczom jego jawi się porywająca młoda kobieta (CLAIRE DANES) zraniona swoim nieoczekiwanym kosmicznym upadkiem. Jest ona w ogromnym niebezpieczeństwie ? czyhają na nią ogromne siły intryganckich synów Króla (PETER O'TOOLE), dla których zdobycie gwiazdy oznacza zdobycie prawa do tronu. Oprócz nich na gwiazdę ma chrapkę zimna czarownica (MICHELLE PFEIFFER), pragnąca zapewnić sobie w ten sposób wieczną młodość i piękno.
Tristan stara się chronić gwiazdę, a jednocześnie sprowadzić ją na drugą stronę muru do swojej ukochanej. Na swojej drodze spotka nieoczekiwane postaci, w tym kapitana piratów (ROBERT DE NIRO) i podejrzanego typka (RICKY GERVAIS), a także wiele innych niespodzianek. Jeśli jednak dane będzie Tristanowi przetrwać dzięki swojemu sprytowi i sile nowo odkrytej miłość, odkryje również sekretny klucz do swojej własnej tożsamości i losu o jakim mu się nie śniło.
Wytwórnia Paramount Pictures we współpracy z MARV Films ma przyjemność zaprezentować Państwu swoją najnowszą produkcję, wyreżyserowany przez Matthew Vaughna ?Gwiezdny pył?. W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się Claire Danes, Charlie Cox, Sienna Miller, Ricky Gervais, Jason Flemyng, Rupert Everett, Peter O?Toole, jak również Michelle Pfeiffer i Robert De Niro. Scenariusz do filmu nakręconego na podstawie powieści Neila Gaimana napisali Jane Goldman & Matthew Vaughn. Producentami filmu są Matthew Vaughn, Lorenzo di Bonaventura, Michael Dreyer i Neil Gaiman. W roli producentów wykonawczych wystąpili David Womark, Kris Thykier, Peter Morton i Stephen Marks. Autorem zdjęć jest Ben Davis, scenografem Gavin Bocquet. Kostiumy do filmu zaprojektowała Sammy Sheldon, muzykę skomponował Ilan Eshkeri.

GWIEZDNY PYŁ ? O PRODUKCJI
GWIEZDNY PYŁ ? AKTORZY
GWIEZDNY PYŁ ? TWÓRCY FILMU