Black Hawk Down

plakat - Helikopter w ogniu (2001)

opisy filmu

(7)
  • Film oparty na faktach, opowiada historię operacji wojskowej przeprowadzonej przez siły amerykańskie na terenie Somalii. Elitarna jednostka ma za zadanie porwać dwóch przywódców zbuntowanych Somalijczyków. Prosta akcja przewidziana na 30 minut, a jednak coś idzie nie tak jak powinno... Zostają zestrzelone 2 amerykańskie helikoptery. I tu zaczynają się kłopoty, bo okazuje się, że jednostki wysłane na ratunek zestrzelonym żołnierzom mają przeciwko sobie dobrze uzbrojony tłum Somalijczyków broniących swojego terytorium przed obcą interwencją.

  • Oparta na faktach opowieść o bitwie w Mogadiszu. Była ona najdłużej trwającą walką, w którą zaangażowali się Amerykanie po wojnie w Wietnamie. Specjalne jednostki uderzeniowe amerykańskich sił zbrojnych - odział 120 Delta wraz z odpowiednim sprzętem zostają zrzucone 3 października 1993 do Somalii. Ich misja jest prosta. Mają porwać dwóch poruczników Mohameda Farraha Aidida, przywódcy wojsk zbuntowanych Somalijczyków. Jednakże zestrzelenie dwóch amerykańskich helikopterów UH-60 Black Hawk komplikuje sprawę.

  • W 1993 roku elitarne jednostki wojskowe z USA, Delta Force i Rangersi, wylądowały w Somalii. 160 żołnierzy miało wziąć udział w trwającej niespełna godzinę operacji porwania dwóch wysoko postawionych wojskowych. Miał to być jeden z etapów pokojowej misji ONZ, mającej na celu zakończenie wojny domowej trwającej w Somalii, w wyniku której w kraju panował głód i straszliwy chaos. Mimo, że Amerykanie dysponowali najnowocześniejszym sprzętem, plan się nie powiódł, a operacja zamieniła się w kilkunastogodzinną bitwę. Zginęło w niej 18 żołnierzy, niemal 100 zostało rannych. Po drugiej stronie było kilkaset ofiar. Mogadisz stał się pełną wrogów pułapką - za broń chwyciły nawet kobiety i dzieci. A wszystko zaczęło się od strącenia przez Somalijczyków dwóch helikopterów Black Hawk. Misja pokojowa zamieniła się w ratunkową - do dziś jest to jedno najbardziej wstydliwych doświadczeń.

  • Wybitny reżyser Ridley Scott ("Gladiator", "Hannibal") i słynny producent Jerry Bruckheimer ("Pearl Harbor", "Armagedon") przedstawiają prawdziwą opowieść o odwadze, męstwie i skomplikowanych realiach współczesnej wojny. W rolach głównych wystąpili znakomici aktorzy: Josh Hartnett ("Pearl Harbor"), Ewan McGregor ("Moulin Rouge"), Tom Sizemore ("Szeregowiec Ryan"), Eric Bana ("Troja"), William Fichtner ("Gniew Oceanu"), Ewen Bremner ("Przekręt") i Sam Shepard ("Kod dostępu").

    W 1993 r. do Somalii wysłano elitarne oddziały amerykańskich żołnierzy. Powierzono im kluczową misją pojmania miejscowego dygnitarza wojskowego, pod którego rządami zmarły z głodu setki tysięcy Somalijczyków. Operacja nie powiodła się i Amerykanie zmuszeni byli walczyć o życie stawiając czoła przeważającym siłom wroga. 

  • Film jest wierną rekonstrukcją wydarzeń z 3 października 1993 roku. Pokojowe siły ONZ od sześciu tygodni stacjonują w Somalii i podejmują nieudane próby schwytania Mohameda Farraha Aidida - miejscowego kacyka odpowiedzialnego za głód i chaos w państwie. Gdy informatorzy donoszą o planowanym zebraniu ważnych wojskowych, powołana zostaje specjalna jednostka. Jej zadaniem jest przechwycenie cennych zakładników. Akcja wydaje się prosta, ale w wyniku strącenia przez wroga dwóch helikopterów Black Hawk i zaciętego oporu somalijskiej milicji wraz z cywilami, zamienia się ona w kilkunastogodzinną, bezwzględną walkę o przetrwanie. Amerykańska jednostka jest zdana tylko na siebie - mając pod opieką wielu rannych, podejmuje walkę z kilkakrotnie większymi siłami wroga.

  • Somalia, rok 1993. Do wyniszczanego wojną domową i klęską głodu afrykańskiego kraju przybywają siły pokojowe ONZ. Ich zadaniem jest ochrona pomocy humanitarnej. W stolicy Somalii, Mogadiszu panuje totalna anarchia - na wpół zrujnowane miasto terroryzują bojówki partyzanckich komendantów. Somalijskim bojówkarzom udaje się zestrzelić amerykański helikopter. A spieszący na ratunek konwój wpada w zasadzkę. Z całego Mogadiszu ściągają zbrojne watahy na bitwę z Amerykanami. Rangersi i komandosi Delty znajdują się w okrążeniu w samym sercu wrogiego miasta. Próbują desperacko bronić rannych kolegów uwięzionych w rozbitych helikopterach i wydostać się ze śmiertelnej pułapki.

  • Październik 1993 roku. Od sześciu tygodni elitarne oddziały wojsk amerykańskich przebywają w Somalii w ramach misji pokojowej ONZ. Ich celem jest odsunięcie od władzy Mohameda Farraha Aidida. Na niedzielę 3-go października zostaje zaplanowana kolejna rutynowa akcja. Oddziały Delta Force, Army Rangers i 160 SOAR mają pojmać dwóch doradców politycznych dyktatora. Po rozpoczęciu misji wydaje się, że wszyscy mieszkańcy Mogadiszu chwytają za broń przeciwko Amerykanom, przemieniając miasto w śmiertelnie niebezpieczne pole walki. Kiedy dwa helikoptery typu UH-60 Black Hawk zostają zestrzelone, zadanie zmienia się w wyścig z czasem, którego stawką jest uratowanie ocalałych członków załóg, a w końcu także żołnierzy będących na ziemi.