Salmer fra kjøkkenet

plakat - Historie kuchenne (2003)

pressbook

O filmie

"Norweski reżyser Bent Hamer nawet z zapisu schnięcia farby jest w stanie uczynić przezabawną komedie". Tak o twórcy Historii kuchennych napisał angielski "The Guardian", które przyznał temu filmowi status dzieła kultowego.

Pomysł na swój film Hamer zaczerpnął z książki Ingrid Samuelsson pt. "My i nasze domy", w której znajdował się artykuł o szwedzkim Instytucie Badań Domowych. W latach pięćdziesiątych Instytut przeprowadził dokładne studia nad kuchnią postrzeganą jako miejsce pracy. Ich celem było zoptymalizowanie codziennych czynności domowych i zwiększenie ich efektywności.

W swoim filmie norweski reżyser pokazuje dalszy ciąg tego eksperymentu. Instytut Badań Domowych uznaje, że po zanalizowaniu kuchennych nawyków szwedzkich gospodyń domowych, nadszedł czas na zbadanie zwyczajów kawalerów. Osiemnastu badaczy wyrusza do małej wioski Landstad w Norwegii, która charakteryzuje się niezwykle wysokim odsetkiem kawalerów. Tam naukowcy obserwują wszystkie posunięcia swych podopiecznych. Mają swobodny dostęp do domu, jednak pod żadnym pozorem nie wolno im się wdawać w jakiekolwiek rozmowy z obiektami badań.

Głównymi bohaterami Historii kuchennych są ekspert z instytutu i rolnik, będący jego obiektem badań. Ich relacje w miarę trwania eksperymentu stają się coraz bardziej napięte. W końcu obaj łamią zasady przyjęte przez Instytut.

Ciepła, pełna absurdalnego humoru komedia Benta Hamera jest oficjalnym kandydatem Norwegii w walce o Oscara. Otrzymała także wiele nagród na światowych festiwalach, m.in. nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy FIPRESCI na MFF w Tromso. Tak jurorzy uzasadniali swoją decyzję:

Za urzekający, inteligentny, wielowarstwowy film; pięknie zaprojektowany, zręcznie zagrany i napisany. Opowiadający niezmiennie ważną baśń o przyjaźni, samospełnieniu i technicznym postępie, pokazujący z wdziękiem i - co najważniejsze - humorem odwieczne ludzkie pragnienie uniknięcia zaszufladkowania.

Okiem Benta Hamera
Głosy prasy
multimedia
pozostałe