plakat - Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta (2005)

pressbook

O filmie


Chociaż Will Smith jest jedną z najpopularniejszych w Hollywood gwiazd i już dawno udowodnił swój talent komediowy w serialu TV “The Fresh Prince of Bel Air”, nigdy wcześniej nie wystąpił w komedii romantycznej. “Od lat szukaliśmy odpowiedniego projektu komedii romantycznej dla Willa,” przyznaje James Lassiter, producent Hitch oraz partner Smitha w firmie produkcyjnej Overbrook Entertainment. “To nie takie łatwe jak się wydaje. Nie produkuje się ostatnio wielu komedii, a tylko kilka jest naprawdę dobrych.”

Ostatecznie, Lassiter i Teddy Zee z Overbrook trafili na scenariusz komedii romantycznej autorstwa Kevina Bischa, który wydawał się pasować do talentu komediowego Smitha. Historia opowiadała o “lekarzu serc”, wyluzowanym, pewnym siebie facecie, który za odpowiednią opłatą pomaga nieśmiałym mężczyznom zdobyć kobiety ich marzeń. “To idealna miejska legenda”, mówi Lassiter, “opowiadająca o facecie tak charyzmatycznym i pewnym swoich talentów towarzyskich, że jest w stanie uczyć innych, jak poderwać kobietę.”

“Wg filozofii Hitcha,” kontynuuje, “wystarczą trzy randki, aby uwieść wymarzoną dziewczynę.”

Zee wyczuł także, że właśnie ta historia ma odpowiedni potencjał. “Jest w niej atmosfera Nowego Jorku,” mówi Zee. “I do tego została opowiedziana z męskiego punktu widzenia, co rzadko zdarza się w przypadku komedii romantycznych.”

Czytając scenariusz, już od pierwszej strony, Smith wiedział, że chce zagrać Hitcha. “Jest jak alchemik,” mówi aktor. “Bierze coś i plastycznie zamienia w to, czym powinno być. Wszystkim, czego potrzebuje jest miłość. Kiedy po raz pierwszy spotyka się z tymi wszystkimi nieśmiałymi facetami, pyta ich czy naprawdę są zakochani w kobietach, które usiłują zdobyć. Bez miłości, Hitch nie będzie w stanie im pomóc.”

Jak na ironię, chociaż Hitch ma szczęście do kobiet, od dawna nie jest w szczęśliwym związku. Ciągle bowiem ma w sercu ranę, jaką nosi od czasów szkolnych i za wszelką cenę nie chce się ponownie otworzyć na miłość.

Ten sentymentalny aspekt filmu zrobił wrażenie na Willu. “Każdy facet pamięta ze szkoły jakąś dziewczynę, w której był zakochany, a która złamała mu serce,” mówi Smith. “Tym, co czyni Hitcha tak wyjątkowym jest fakt, że za cel życia postawił sobie sprawianie, aby innych mężczyzn nie spotkał podobny do niego los.”

Jeśli chodzi o reżyserię, oczywistym dla producentów wyborem był Andy Tennant, który wcześniej udowodnił swój talent związany z romantycznymi komediami w takich przebojach jak Sweet Home Alabama czy Ever After. “Andy ma we krwi ten gatunek,” mówi Zee, który wcześniej pracował z Tennantem w filmie Fools Rush In. “Jest nie tylko zabawny, ale także wnosi do realizowanych przez siebie komedii odświeżający pierwiastek ludzki.”

Filmy Tennanta pokazują jego stosunek do romantyzmu. “Miłość to cudowny problem, którego nie jesteśmy w stanie rozwiązać,” mówi. “To wspaniała karuzela emocji, która bezustannie mnie fascynuje.”

Podczas, gdy Hitch okazuje się wyjątkowo skuteczny pomagając innym mężczyznom w znalezieniu prawdziwej miłości, jego wyluzowane, od lat praktykowane podejście wydaje się nie działać w stosunku do Sary Melas (Eva Mendes), pięknej reporterki pracującej dla plotkarskiej nowojorskiej gazety, która bardzo go intryguje.
“Po raz pierwszy w życiu,” mówi Lassiter, “Hitch spotyka kogoś, kto także ma wszystko skalkulowane na temat miłości. Bardzo go to fascynuje.”

“Wygląda na to, że spiskuje przeciw niemu cały wszechświat,” śmieje się Smith, “zmuszając go, aby pokazał Sarze kim naprawdę jest, a nie kogo – jak mu się wydaje – kobieta chce w nim zobaczyć.”

Mendes, która udowodniła już swój talent zarówno w komedii jak i dramacie – Wyścig z czasem (Out of Time), Stuck on You, oraz Za szybcy, za wściekli (2 Fast 2 Furious), została obsadzona w tej roli, jak mówi producent wykonawczy Wink Mordaunt, “ponieważ jest niefrasobliwa, a zarazem twardo stoi na ziemi. Ma dokładnie taki temperament, jaki powinna mieć Sara. Kiedy Hitch umawia się z nią na randki, które zupełnie się nie udają, Sara nie irytuje się. Po prostu się tym bawi. To dokładnie koresponduje z osobowością Evy.”

“Jest wspaniałą aktorką,” dodaje Smith. “Jest piękna i zabawna — i bardzo kobieca. Aby dotrzymać jej kroku, musiałem angażować w grę cała swoją energię.”

Możliwość pracy ze Smithem była dużą atrakcją dla Mendes, której uwagę zwrócił także charakter Sary. “Podobnie jak Hitch, zakochałam się w Sarze, kobiecie, która myśli, że jeśli będzie sama bronić się przed romantycznością odniesie sukces zawodowy,” mówi Mendes. “W środku jest jednak beznadziejną romantyczką.”

Innym aktorem, który wyzwalał w Smith’ie nowe pokłady energii był Kevin James, debiutujący na dużym ekranie w roli Alberta Brennamana, nowego klienta Hitcha, który bardzo potrzebuje pomocy doradcy ds. randek”. Rola zaoferowała gwieździe przebojowego serialu “The King of Queens” możliwość przeniesienia swojego talentu komediowego na duży ekran.

Albert, grana przez Jamesa postać w komedii Hitch, reprezentuje “Ten najbardziej niepewny aspekt każdego z nas,” mówi Smith. “Nie nosi odpowiednich ubrań, nie mówi odpowiednich rzeczy. Jest niezdarny i ma lekką nadwagę.”

Albert jest jednak beznadziejnie zakochany w Allegrze Cole, pięknej damie z towarzystwa, która zna go tylko jako jednego ze swoich księgowych. “Każdy facet wie coś o dylematach Alberta,” mówi producent Zee. “Ma marzenia, pragnie, aby w jego życiu wydarzyło się coś specjalnego i tym czymś właśnie jest Allegra.”

W postać Allegry wcieliła się Amber Valletta, supermodelka, która zagrała już wcześniej w filmach Co kryje prawda (What Lies Beneath) i Family Man. “Bardzo ważne było to, aby Allegra była wrażliwa i sympatyczna. Dlatego, kiedy Albert się w niej zakochuje, widzowie robią to razem z nim,” mówi Zee. “Amber jest jedną z tych aktorek, które nie tylko są naturalnie piękne, ale mają w sobie spore pokłady człowieczeństwa, co czyni je dostępnymi.”

Valletta podeszła do postaci Allegry jako kobiety, która zawsze znajduje się w świetle reflektorów, zawsze jest w centrum uwagi tłumów i prasy. “Ale Allegra jednocześnie walczy o to, aby móc przemówić głosem kobiety, a nie tylko poprzez swój dostępny dla wszystkich wizerunek,” mówi aktorka. “Albert nie jest rodzajem faceta, z którymi się umawia i których może zobaczyć w swoim otoczeniu, dlatego bardzo ją intryguje.”

I właśnie z tego powodu Hitch nalega, aby Albert ściśle przestrzegał jego zasad dotyczących pierwszej randki z Allegrą. “Grana przeze mnie postać jest jak szczeniak,” mówi James. “Albert pewnie wariowałby z radości, gdyby nie posłuchał Hitcha i na pierwszej randce z kobietą swojego życia nie był zrelaksowany i wyluzowany.”

Rady Hitcha działają jak zaklęcie. I dlatego Hitch to Hitch.

Aktorzy
Twórcy