Hulk (2003)

plakat - Hulk (2003)

ciekawostki

(15)

role

miejsce kręcenia

 • Zdjęcia do filmu zrealizowano w Los Angeles, San Francisco, Berkeley, Universal City, Porterville, Victorville, Yermo, parkach narodowych Mountain Home i Sekwoi, obszarze China Lake i Dumont Dunes (Kalifornia, USA), Clive, Wendover i Parku Narodowym Arches (Utah, USA), Page (Arizona, USA) oraz na wyspie Maui (Hawaje, USA).

pozostałe

 • Od samego początku wiadomo było, że w dosłownym sensie największa gwiazda filmu nigdy nie pojawi się na planie filmowym, a przecież Hulk gra z każdym innym członkiem obsady aktorskiej. Zatem zespół produkcji filmu i ‘czarodziejów’ z ILM musiał wymyślić alternatywne rozwiązania jeśli chodzi o obecność Hulka.

  W wyniku takiej sytuacji na planie pojawiły się elementy zastępcze głównego bohatera. Tym najbardziej podstawowym i dość niewyszukanym rozwiązaniem było wyobrażenie głowy Hulka, trzymanej na teleskopowym wysięgniku, nazywanej pieszczotliwie ‘Elvisem’. Dodatkowo zespół ILM wprowadził kilka innych obiektów i instrumentów, które pomocne byłyby w dostarczeniu informacji o tym, w jaki sposób postać Hulka powinna pojawić się w klatce filmu i w jaki sposób światło odbija i oświetla jego ogromną postać - tego rodzaju zabiegi określane były mianem „Parady Odniesień” i składały się, w zależności od potrzeb, z wielkiego, zielonego popiersia Hulka, kuli o zarówno błyszczącej, jak i matowej powierzchni oraz sporej wielkości owalnego, szmaragdowego fragmentu ‘skóry’ Hulka. (Kiedy zachodziła potrzeba wykorzystania tych elementów w jakimś ujęciu, pierwszy asystent reżysera zwykł wołać, żeby ‘przyniesiono mu namiastkę Hulka’, a koordynator efektów wizualnych, reprezentant ILM oraz asystenci produkcji ustawiali różne z tych obiektów pod takim kątem, który najkorzystniej prezentował się w oku kamery i pasował do wizji sceny w ujęciu ILM.)

 • O ile twórcy filmu zdawali sobie sprawę, że stworzenie "brzydszej" połowy Bannera - Hulka - będzie wynikiem kreacji wysoce zaawansowanej techniki produkcji filmów (to znaczy CGI - computer generated imagery), to jednak punktem wyjścia dla komputerowej obróbki postaci był sam młody aktor. Maniera zachowania się, gestykulacji i mimiki Bannera musiała być również zauważalna w postaci Hulka - przynajmniej z punktu widzenia Betty Ross. Zatem Eric Bana musiał specyficzną pracą ciała sugerować, jakiego rodzaju transformacjom podlegał Banner przemieniając się w swoje alter ego.

 • W momencie, kiedy artyści z ILM (i ich złożony system komputerów) mieli już do swojej dyspozycji zarejestrowany podstawowy materiał ruchów Hulka, zaczęła się praca nad jego obróbką i udoskonalaniem, tym razem już przy pomocy techniki rejestracji ruchu. Podczas gdy kilku sportowców i specjalistów sztuki kaskaderskiej przywdziało wyspecjalizowany sprzęt, sam reżyser odegrał kilka ze scen z udziałem Hulka w tym bądź co bądź nieporęcznym stroju, odgrywając w ten sposób rolę na podobieństwo stwórcy Frankensteina. Trzeba przyznać, że to w dużej mierze ruchy reżysera stały się podstawą do ekranowego ożywienia potwora.

 • Kiedy Hulk, łapie wystrzeloną rakietę z helikoptera, odgryza głowice i rzuca w nią w helikopter, to w fazie spadania na ziemie helikopter tak naprawde uderza o makietę skał, a sam ma wielkość małego zdalnie sterowanego samolotu.

 • Trzy miesiące udoskonalano projekt graficzny mapy podziemnego kompleksu wojskowego.

 • Generator gamma wykorzystany w filmie aktualnie należy do Argonne National Laboratory w Illinois.

 • W komiksie ojciec Bruce'a miał na imię Brian, ale w filmie nazywa się David Banner.

 • Zdjęcia do filmu kręcono od 18 marca do 22 sierpnia 2002 roku.

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię