Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

plakat - Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje (1980)

opisy filmu

(5)
  • Kolejna część Gwiezdnej Sagi opowiada o wydarzeniach toczących się kilka lat po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci. Luke Skywalker (Mark Hamill) i pozostali Rebelianci uciekają po całej Galaktyce przed zakusami okrutnego Imperium. Bezpieczną ostoję znajdują na lodowej planecie Hoth. Jednak Imperium lokalizuje tę bazę. Rebelianci muszą uciekać. Luke udaje się do układu Dagobah, żeby spotkać się z Mistrzem Jedi, Yodą (Frank Oz) i pobrać od niego nauki. Natomiast Han (Harrison Ford), Leia (Carrie Fisher), Chewie (Peter Mayhew) i roboty uciekają na planetę Bespin, do dawnego przyjaciela Hana - Lando Calrissiana (Billy Dee Williams). Nie wiedzą, że wpadli w podstępnie uknutą przez Imperium pułapkę...

  • Nadeszły mroczne czasy dla Rebelii. Po niszczycielskim ataku na bazę na zimowej planecie Hoth, ścigani przez Imperium Rebelianci rozdzielają się. Luke Skywalker rusza na poszukiwania tajemniczego Mistrza Jedi - Yody na bagnistej planecie Dagobah. W tym czasie Han Solo i Księżniczka Leia wymykają się gwiezdnej flocie Imperium i trafiają do Bespin - pięknego Miasta w Chmurach. Starając się przeciągnąć Luke'a na ciemną stronę, Darth Vader zapędza go w pułapkę. Podczas pojedynku na miecze świetlne z Lordem Sithem Luke poznaje straszliwą prawdę o swym dziedzictwie.

  • Kontynuacja Części IV gwiezdnej sagi. Mimo zagłady Gwiazdy Śmierci, Imperium - wspomagane przez Lorda Dartha Vadera (David Prowse) - nie ustaje w próbach zniszczenia rebeliantów. Tymczasem rebelianci zakładają nową bazę na szóstej planecie systemu, lodowej Hoth. Lord Darth Vader podejrzewa, że młody Luke Skywalker (Mark Hamill) wyrasta na jego głównego przeciwnika, więc wydaje rozkaz odszukania zbiega. Inwazja na planetę Hoth niszczy główne siły powstańcze. Han Solo (Harrison Ford), ratując księżniczkę Leię (Carrie Fisher), zabiera ją na Bespin do Miasta w Chmurach, gdzie prosi o pomoc Lando Calrissiana (Billy Dee Williams). Uszkodzony Sokół Millenium zostaje pojmany przez wojsko Dartha Vadera. Tymczasem Luke Skywalker, kierowany radami Bena (Obi-wana) Kenobiego (Alec Guinness) , odnajduje Mistrza Yodę (Frank Oz), wychowawcę pokoleń Rycerzy Jedi. Młody Skywalker pobiera nauki od Mistrza. Czy panowanie nad Mocą pozwoli Lukowi pogodzić się z prawdą  o swoim pochodzeniu?

  • Osłabione zniszczeniem Gwiazdy Śmierci Pierwsze Imperium Galaktyczne nie ustaje w wysiłkach mających na celu zlikwidowanie sił rebeliantów. Buntownicy kryją się w bazie założonej na niedostępnej planecie Hoth. Wkrótce siły Dartha Vadera (David Prowse) atakują to miejsce przy użyciu całej swojej potęgi. Księżniczce Lei (Carrie Fisher), Hanowi Solo (Harrison Ford), Chewbacce (Peter Mayhew) i obu robotom udaje się zbiec uszkodzonym "Sokołem Millenium" do Miasta Chmur. Tymczasem kierowany wizjami Luke Skywalker (Mark Hamill) dociera na planetę Dagobah. Pod kierunkiem mistrza Yody (Frank Oz) rozpoczyna trening rycerza Jedi. Wkrótce Vader zwabia Luke'a w pułapkę. Dochodzi do pojedynku, w trakcie którego młody Skywalker odkrywa przerażającą tajemnicę.

  • Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, walka o Galaktykę nasila się. Siły Imperium zapędzają Rebeliantów na lodową planetę Hoth. Po zakończonej klęską, wyniszczającej walce, Luke Skywalker (Mark Hamill) przybywa na bagienną planetę Dagobah, by trenować pod okiem mistrza Jedi - Yody. Tymczasem Han Solo (Harrison Ford) i księżniczka Leia (Carrie Fisher) trafiają do Podniebnego Miasta Bespin, gdzie zostają pochwyceni przez Datha Vadera. Kiedy Luke rusza im z pomocą, musi stoczyć okrutny pojedynek na miecze świetlne z samym Darthem Vaderem i stawić czoła rewelacji, która zmieni na zawsze jego życie i przeznaczenie.