Tomorrow Never Dies

plakat - Jutro nie umiera nigdy (1997)

ciekawostki

(18)

role

błędy w filmie

  • Kiedy Bond i Wai-Lin przygotowują się do wysłania wiadomości, Bond natrafia na klawiaturę z chińskimi znakami, więc oddaje to zadanie Wai-Lin. Jest to o tyle dziwne, że w poprzednich filmach jest mowa, że Bond studiował nauki Dalekiego Wschodu w Cambridge, co oznaczałoby, że powinien znać ten język.

  • Samolot, którym leci Bond w pierwszej scenie to nie myśliwiec MIG, a L-39 FENIX z Czechosłowacji. Czeska nazwa samolotu to Albartos.

  • Na końcu filmu, kiedy HMS Bedford szuka Bonda i Wai Lin głos przez głośnik mówi: "This is the HMS Bedford...". Królewska Marynarka Wojenna przedstawia się: "HMS Bedford", "the Bedford" lub "Bedford", ale nigdy "the HMS Bedford".

  • Gdy Bond wyskakuje z samolotu, na wielu ujęciach można zauważyć sposób ułożenia spadochronu i butli z tlenem. Butle z tlenem znajdują się z boku, po obu stronach plecaka ze spadochronem. Sposób ich ułożenia zmienia się zaraz po tym gdy Bond wskakuje do wody.

  • W filmie samoloty F-15 rzekomo w bazie USA na Morzu Południowochińskim mają oznaczenie "LN" na ogonach. Jest to spowodowane faktem, że w rzeczywistości stacjonują w bazie RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii, gdzie była kręcona powyższa scena.

miejsce kręcenia

  • Zdjęcia do filmu kręcono w Londynie, Oksfordzie, Stoke Poges, Iver Heath, Frogmore, Portsmouth, Feltham, Plymouth, St Albans, Buckingham, Watford, na lotniskach RAF Mildenhall i RAF Lakenheath, Kanale La Manche (Anglia, Wielka Brytania), w Hamburgu (Niemcy), Paryżu, Bajonnie, na przełęczy Col de Peyresourde (Francja), w Rosarito (Meksyk), na Florydzie (USA), w Bangkoku, na wyspach Phuket i Khao Phing Kan (Tajlandia).

  • Sceny w Saigonie tak naprawdę były kręcone w Bankoku.

pozostałe