Karmel (2007)

Sukkar Banat

plakat - Karmel (2007)

opisy filmu

(3)
  • Karmel przypomina najlepsze dokonania Pedro Almodóvara. Od hiszpańskiego mistrza młoda libańska reżyserka, Nadine Labaki, przejęła umiejętność pokazywania barwnego świata kobiecych relacji. Kobiety najlepiej obserwować w miejscach, gdzie czują się najbardziej swobodnie. Są wtedy skore do najintymniejszych zwierzeń. Wiedząc o tym, Nadine Labaki stworzyła czarujący film o pięciu zaprzyjaźnionych kobietach w różnym wieku, które zawsze spotykają się w salonie piękności w centrum Bejrutu. Barwny świat pełnokrwistych kobiecych postaci odsłaniających swoje sekrety przykuwa uwagę i fascynuje. Jest w nim oczywiście miejsce na pogawędki o seksie i problemach z mężczyznami, ale także na osobiste rozmowy o religii, niełatwych relacjach z bliskimi, poważnych problemach. Kobiety potrafią się wspierać i pomagają sobie w najtrudniejszych sytuacjach, na tym polega ich siła.

  • Codzienne życie pięciu libańskich kobiet żyjących w Bejrucie. Layale (Nadine Labaki) pracuje w salonie piękności wraz z trzema innymi kobietami w centrum miasta. Każda z nich ma własne problemy: Layale jest związana z żonatym mężczyzną, Nisrine (Yasmine Al Massri) która jest "tylko" dziewicą, w końcu wyjdzie za mąż. Rima (Joanna Moukarzel) jest lesbijką, a Jamale (Gisèle Aouad) martwi się o przyszłość, w związku z tym, iż zaczyna się starzeć. Rosa (Sihame Haddad), krawcowa ze swoim sklepem obok salonu, jest starą panną, która poświęca swoje życie na opiekę swojej starszej siostry. Wszystkie razem spotykają się w salonie, by przez rozmowę pomóc sobie z codziennymi problemami.

  • Liban. Historia kilku kobiet w różnym wieku, których losy splatają się w salonie kosmetycznym. Najbardziej wyraziście przedstawione postaci to: Layal, Nisrine i Jamal. Pierwsza bohaterka uwikłana w romans z żonatym mężczyzną przeżywa rozczarowanie, gdy okazuje się, że ich relacja była dla niego przelotną miłostką i kochanek nie zamierza porzucić dla niej rodziny. Druga przyjmuje oświadczyny narzeczonego przekonanego o nieskazitelności swojej wybranki i decyduje się na przywrócenie dziewictwa poprzez zabieg chirurgiczny. Trzecia z kobiet zmaga się z emocjami u progu menopauzy, rozwódki z dwójką dzieci i bezrobotnej aktorki. W tle pojawiają się również: chłopczyca o skłonnościach homoseksualnych, krawcowa, która nigdy nie wyszła za mąż i późno dostaje od losu szansę na uczucia mężczyzny, zagubiona w meandrach choroby psychicznej samotna staruszka i młoda piękna, ale niepewna siebie, dziewczyna, dla której obcięcie włosów to kolosalna zmiana w życiu. Jest i postać kobiety zdradzanej nieświadomej poczynań męża. Dbanie o piękno swojego ciała, które każda z pań pojmuje inaczej i inne przypisuje mu znaczenie, krzyżuje ich codzienności. Poruszona kwestia pielęgnacji swojej fizyczności między innymi uświadamia wszystkim, jak istotną rolę w życiu atrakcyjnej kobiety odgrywa karmel… i ... czy tylko on… ?