Karol, un uomo diventato papa

plakat - Karol - człowiek, który został papieżem (2005)

opisy filmu

(3)
  • Dwuodcinkowy film ukazuje życie Karola Wojtyły od czasów jego młodości do chwili wyboru na papieża. Pierwsza część filmu jest poświęcona dorastaniu Wojtyły i jego przeżyciom z II wojny światowej, druga część opowiada o latach powojennych.

  • Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, gdy wojska niemieckie dokonują inwazji na Polskę. Pod nazistowską okupacją młody student Uniwersytetu Jagiellońskiego, świadek aresztowania wykładowców tej uczelni i szargania ludzkiego prawa do zachowania własnej tożsamości, dochodzi do wniosku, że powinien powstrzymać się od walki zbrojnej, a poświęcić się raczej chronieniu duchowego dziedzictwa narodu. W czasie wojny traci najbliższych: ojca, przyjaciół i kolegów. Karol Wojtyła stara się, aby w tym dotkniętym złem świecie, dawać świadectwo ludzkich i religijnych wartości opartych na miłości Boga. Po wojnie Wojtyła już jako ksiądz, a następnie jako biskup w szczególny sposób interesuje się światem ludzi pracy, zjednując sobie ich bezinteresowną, pełną prostoty miłością i rzeczywistym świadectwem wiary. W ten sposób staje się niedocenianym, lecz niebezpiecznym przeciwnikiem komunistów.

  • "Karol - człowiek, który został papieżem " to podróż po życiu Karola Wojtyły od lat młodzieńczych, aż do wyboru na papieża.
    Młody Wojtyła (Piotr Adamczyk), student Uniwersytetu Jagiellońskiego żyje w kraju pod okupacją. Jest 1939, ginie wiele niewinnych ludzi, a Karol jest świadkiem śmierci swego ojca, przyjaciół i wielu innych osób, które szanował i kochał. Widzi, że potrzebne jest wsparcie na froncie, jednak czuje, że nie do tego jest powołany. Nie chce odpłacać śmiercią, za śmierć. Wybiera drogę duchową, bo pragnie całe życie oddać Bogu.
    Ale to historia, którą już znamy.
    Film obrazuje młodość Jana Pawła II. Ukazuje jego pasje; talent aktorski, uwielbienie poezji i gry w piłkę nożną. Jest to niezwykłe świadectwo zwykłego młodzieńca. Mimo tragedii ogarniających cały kraj, Wojtyła nie traci nadziei, a jego optymistyczna postawa i mądrość stawia go niejako na świeczniku. Ale nawet będąc biskupem wciąż ma w sobie cząstkę niesfornego chłopca. Produkcja zrealizowana została przy wykorzystaniu archiwalnych nagrań z życia papieża, na czele z rzeczywistym ogłoszeniem jego wyboru na Stolicę Piotrową. "Habemus Papam!".