Kinsey (2004)

plakat - Kinsey (2004)

opisy filmu

(5)
 • Alfred Kinsey wyjawił najpikantniejsze sekrety Ameryki i rozpętał istną rewolucję seksualną, ale sam został niemal zupełnie zapomniany. Obecnie doczekał się swojej filmowej biografii - jego historię w filmie "Kinsey" pokazał Bill Condon, a w rolę ekscentrycznego naukowca wcielił się Liam Neeson.
  Kiedy Kinsey rozpoczynał swojej badania, amerykańscy naukowcy zajmowali się zwyczajami godowymi niemal wszystkich znanych im zwierząt, ale nikogo nie interesowały zachowania ludzi. W latach 40-tych XX wieku był to jeden z największych tematów tabu - w tych czasach cudzołóstwo karano grzywną, a za stosunek homoseksualny czasami groziła nawet kara śmierci. Właśnie wtedy Kinsey postanowił zająć się zaniedbanym działem seksuologii. Wieloletnie badania tego naukowca, zwane "Raportem Kinseya", wstrząsnęły Ameryką, ale uwolniły ją od wstydu.

 • Historia życia Alfreda Kinseya (w tej roli Liam Neeson) - jednego ze znanych i najbardziej kontrowersyjnych badaczy ludzkich zachowań seksualnych. Kinsey, który był biologiem z wykształcenia, przez 10 lat prowadził badania na grupie 11 tysięcy osób. W roku 1948 oraz 1953 opublikowany został "Raport Kinseya". Podstawową tezą tego badacza było to, iż deklarowane zachowania seksualne większości ludzkiej populacji znacznie różnią się od rzeczywistych.

 • Historia życia i niezwykłej kariery Alfreda Kinseya, seksuologa amerykańskiego, którego przełomowe metody badań ludzkiej seksualności, w tym głośne wywiady otwarte, wyznaczyły zupełnie nowatorskie podejście do spraw płci. Jego książka "Seksualne zachowania meżczyzny" oraz tzw. Raport Kinseya, dotyczący m.in. wysokiego odsetku homoseksualistów wśród dorosłych mężczyzn w USA (którego wyniki potem zakwestionowano jako zafałszowane), stały się podwalinami nadchodzącej rewolucji seksualnej.

 • Alfred Kinsey był synem pastora, dorastał w samym sercu wiktoriańskiej Ameryki. Ukończył zoologię na Harvardzie i wykładał biologię na uniwersytecie w Indianie. Po 20 latach został światowym ekspertem od muszek owocówek. Zgromadził największą na świecie kolekcję tych maleńkich owadów, przechowywaną w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.
  W pewnym momencie Kinsey zdał sobie sprawę z tego, że niewiele wiadomo na temat seksualnych zachowań człowieka i dlatego postanowił wypełnić tę "lukę". Na terenie uniwersytetu w Indianie otworzył Instytut Badań nad Seksem (nazwa zmieniona później na Instytut Kinseya), zatrudnił badaczy i wraz z nimi przeankietował ponad 18 tysięcy osób.
  W 1948r. opublikował raport z tych badań pt. "Sexual Behavior In the Human Male". Z dnia na dzień stał się osobą publiczną, a na jego wykłady zaczęły cieszyć się szczególnym zainteresowaniem studentów. W 1953r. Kinsey opublikował kolejny raport, tym razem poświęcony kobietom - "Sexual Brhavior In the Human Female". Wywołał on olbrzymią falę oburzenia. Wstrzymano dotację na dalsze badanie i rozpoczęto ataki na Kinseya. Przytłoczony tym naukowiec zaczął chorować. Umarł w 1956 roku na zawał serca - w przekonaniu, że jego praca była wielką pomyłką.

 • Liam Neeson pojawia się w roli Kinseya, człowieka, który w roku 1948 nieodwracalnie zmienił amerykańską kulturę, publikując książkę Sexual Behaviour in the Human Male. Przeprowadzając wywiady z tysiącami ludzi, pytając ich o najbardziej intymne aspekty ich życia, Kinsey uwolnił społeczeństwo od ciężaru sekretów i wstydu, społeczeństwo, którego seksualne praktyki były przedmiotem najbardziej strzeżonego tabu. Jego praca wywołała jedną z najbardziej zagorzałych publicznych dyskusji ubiegłego wieku. Debata ta nie słabnie aż po dziś dzień.

  Ukazując technikę osławionych już, opracowanych przez Kinseya wywiadów, film opowiada o niezwykłej drodze naukowca od początków jego kariery do międzynarodowej sławy. Alfred Kinsey urodził się jako syn inżyniera, jednocześnie kaznodziei w szkółce niedzielnej (John Lithgow). Buntując się przeciwko purytańskiej obyczajowości i według niego fałszywej pobożności rodzinnego domu, zafascynowany naturą i nauką, Kinsey kończy zoologię na Harvardzie. Przez lata specjalizował się w badaniach osy owocówki.

  [opis dystrybutora]