Kompania braci (2001-) serial TV

Band of Brothers

opisy serialu

(5)
  • "...w sklepie jakiś facet powiedział mi, że powinniśmy iść do wojska... Co takiego?... Odparł: Stany Zjednoczone walczą z Japonią... Nie mogliśmy uwierzyć... Zaatakowano nasz kraj... " wspomina starszy mężczyzna... Tak zaczyna się 10-odcinkowy serial na podstawie opartej na faktach, powieści Stephena Ambrose'a opowiadającej o losach Easy Company 506 Regimentu 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej amerykańskiej armii. (To właśnie w tej dywizji służył żołnierz, którego losy stały się kanwą scenariusza filmu ''Szeregowiec Ryan" Stevena Spielberga) "Kompania Braci" to spektakularna produkcja telewizyjna HBO. Nad powstawaniem tego ogromnego i kosztownego projektu czuwali dwaj laureaci Oscarów: Steven Spielberg i Tom Hanks. Serial został nagrodzony Złotym Globem w kategorii najlepszy film telewizyjny w roku 2001. Nie zobaczymy tu gwiazd kina amerykańskiego, przeważnie to młodzi, mało znani aktorzy amerykańscy i brytyjscy, przez co dramaturgia filmu jest bardziej rzeczywista.
    W filmie pojawiają się także prawdziwi bohaterowie z Easy Company, wspominający tamte chwile...

  • Zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Stephena E. Ambrose'a serial TV "Kompania braci" opowiada historię Kompanii E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Fabuła została oparta na wywiadach z ocalałymi żołnierzami Kompanii E, a także ich dziennikach i listach, Kompania braci relacjonuje losy ludzi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i pokonali wielki strach. Służyli w elitarnej kompanii strzelców. Wraz z aliantami wylądowali w Normandii, walczyli w bitwie o Ardeny i zdobyli Orle Gniazdo Hitlera w Berchtesgaden. Ich oddział poniósł ciężkie straty, a oni sami stali się legendą.

  • "Kompania braci" to zrealizowana z ogromnym rozmachem opowieść o żołnierzach Kompanii E, 2 batalionu, 506 pułku 101 Dywizji Powietrzno-desantowej. Akcja serialu toczy się od 1942 roku, kiedy poznajemy ochotników w obozie Toccoa i "towarzyszymy" im podczas morderczego treningu. Następnie razem z żołnierzami przenosimy się do Europy, gdzie jesteśmy świadkami ich walki w Normandii, podczas operacji Overlord, w Holandii, podczas operacji Market Garden, pod Bastogne podczas niemieckiej ofensywy w Ardenach na przełomie 1944/45 roku, aż do momentu wkroczenia dywizji do Austrii. Jest to historia o zwykłych ludziach, którzy zmuszeni zostali do niezwykłych czynów. W kolejnych odcinkach jesteśmy świadkami budowania się niepowtarzalnej więzi pomiędzy żołnierzami. Jako iż wszyscy cierpieli tak samo, stali się sobie braćmi.

  • Kopania braci jest to opowieść o kompani E wchodzącej w skład 101 dywizji powietrzno desantowej. Towarzyszymy żołnierzom tej kompani od chwili szkolenia w Camp Taccoa w 1942 roku, po przez skok w Normandii w D-Day, lądowanie w Holandii i obronę Bastogne, aż do zajęcia Orlego Gniazda Hitlera w Obersalzbergu w maju 1945 roku. Przez morderczy trening przechodzili tylko najlepsi dlatego hasłem kompani stał się okrzyk Currahee.

  • Akcja serialu rozpoczyna sie w 1942 roku w obozie szkoleniowym Toccoa. Głównymi bohaterami są żołnierze kompanii Easy 506 pułku 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Kapitan Herbert Sobel (David Schwimmer) poddaje oddział morderczemu treningowi. Po ukończeniu szkolenia 101 Dywizja zostaje przerzucona do Anglii, gdzie trwają już przygotowania do ataku na opanowaną przez Niemców Europę. Podczas ćwiczeń na jaw wychodzi brak zdolności strategicznych Sobela. Po wejściu w konflikt z porucznikiem Richardem Wintersem (Damian Lewis) kapitan zostaje usunięty ze stanowiska przez pułkownika Roberta Sinka (Dale Dye). Nowym dowódcą kompanii Easy zostaje porucznik Thomas Meehan (Jason O'Mara). Wieczorem 5 czerwca 1944 roku żołnierze wchodzą na pokłady samolotów C-47, które mają dostarczyć ich na spotkanie z przeznaczeniem.

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię