A Nightmare on Elm Street

plakat - Koszmar z ulicy Wiązów (1984)

opisy filmu

(8)
  • Nancy (Heather Langenkamp) coraz częściej miewa koszmary z Freddym Kruegerem (Robert Englund) w roli głównej, który chce ją zabić. Ten pan znany jest dzieciom z wyliczanek i pewnie nieraz maluchy były straszone przez rodziców słowami: "Jak będziesz niegrzeczny to przyjdzie po ciebie Freddy". Jedna z koleżanek Nancy w czasie takiego snu nagle zaczyna się szarpać, potem zostaje zabita przez niewidzialnego napastnika. Jedynym świadkiem jest chłopak ofiary, który automatycznie staje się podejrzanym o dokonanie morderstwa. Rozpoczyna się walka, w której jest jedna zasada - "Cokolwiek byś nie robił, nie zasypiaj!"

  • Nastoletnią Tinę Gray od pewnego czasu nękają koszmary. Śni jej się, że goni ją przerażający mężczyzna, wyposażony w specjalne rękawice z długimi, stalowymi ostrzami. Ów mężczyzna to Freddy Krueger, morderca 10 dzieci z jej okolicy, który niegdyś za swe czyny został spalony przez okolicznych ludzi, w tym jej rodziców. Przyjaciele Tiny starają się ją uspokoić, wmawiając jej, że są to tylko sny. Sytuacja staje się jednak poważna, gdy Tina w niewyjaśnionych okolicznościach ginie w straszliwy sposób. Podejrzenia padają na jej chłopaka Roda, który w tym czasie był z nią w pokoju. Nancy, najlepsza przyjaciółka Tiny, bardzo przeżywa jej śmierć. Twierdzi, że zabił ją Freddy Krueger, jednak nikt jej nie wierzy. Kiedy jednak podczas snu coś próbuje ją zabić, nie zważając na innych podejmuje bezpardonową walkę, w której stawką jest jej własne życie.

  • Nastoletnia Nancy Thompson (Heather Langenkamp) budzi się pewnej nocy ze straszliwego snu. Przerażająca postać z twarzą zniekształconą od poparzeń, krwawymi oczami i brzytwą w rękach goniła ją po piwnicy. Z chwilą przebudzenia groza jednak się nie kończy. Wyraźne ślady wskazują, że sen łączy się z rzeczywistością. Nancy opowiada koleżance w szkole o nocnym koszmarze. Okazuje się, że i ona uciekała we śnie przed nieznanym monstrum. Pewnego dnia dziewczyna wraz z przyjaciółmi zostaje w domu sama. Dochodzi do tragedii.

  • Kto lubi koszmary senne? Nikt. A jeżeli się ma je bez przerwy, to najlepiej nie spać... Właśnie Tinę Gray męczą koszmary. Pojawia się w nich wyjątkowo przerażająca postać mężczyzny pokrytego bliznami, z kapeluszem, brudnym, czerwono - zielonym swetrem i co najbardziej przerażające - rękawicą z nożami na jednej ręce. Jej matka wyjeżdża w podróż, więc postanawia zaprosić trójkę przyjaciół, w tym jej chłopaka, by nie czuła się w nocy sama. Niestety, zostaje brutalnie zamordowana. Podejrzewanym jest Rod, gdyż przebywał z nią w pokoju, akurat w tym czasie. Jej koleżanka, Nancy Thompson, chce rozwikłać zagadkę i twierdzi, że mordercą jest niejaki Fred Krueger, który również dręczy ją w snach...

  • Tinę (Amanda Wyss) męczą nocne koszmary z udziałem potwora o spalonej twarzy. Postanawia zwierzyć z nich najlepszej przyjaciółce - Nancy (Heather Langenkamp). Dziewczyna nie przyznaje się od razu, że miewa ten sam sen. W końcu dochodzi do makabrycznej zbrodni - Tina ginie w przerażający sposób, a posądzony o to zostaje jej chłopak. Nancy próbuje wyjaśnić policji, że zrobił to stwór z jej snu. Gdy Nancy zwierza się ze swoich snów matce, dowiaduje się od niej, że tajemniczy potwór to Freddy Krueger (Robert Englund), dawny morderca dzieci, który został spalony we własnym domu. Teraz nawiedza ją i jej przyjaciół. W nocy ginie chłopak Nancy. Zdesperowana dziewczyna, nie mogąc znaleźć u nikogo pomocy, postanawia sama przeciwstawić się Freddy'emu jedynym możliwym sposobem - wyciągnięciem go ze snu do prawdziwego świata...

  • Nastoletnią Tinę (Amanda Wyss) nękają koszmary, w których prześladuje ją psychopata o zmasakrowanej twarzy, z ręką uzbrojoną w stalowe ostrza. Jest nim Freddy Krueger (Robert Englund), który przed laty został spalony żywcem na stosie za mordy na małych dzieciach z ulicy Wiązów. Teraz chce powrócić do świata żywych, ale nie odmawia sobie przyjemności torturowania nastolatków z ulicy Wiązów. Wkrótce zabija Tinę i zaczyna pojawiać się w koszmarach jej najlepszej przyjaciółki Nancy (Heather Langenkamp) i jej chłopaka Glena (Johnny Depp). Kiedy ginie jej chłopak i chłopak Tiny, Nancy wie, że tylko ona może przeciwstawić się i zabić mordercę.

  • Tina Gray (Amanda Wyss) dręczona jest przez koszmary. Śni się jej tajemniczy mężczyzna o spalonej twarzy z rękawicą uzbrojoną w ostrza. Pewnej nocy Tina zaprasza do domu swego chłopaka Roda (Jsu Garcia) i przyjaciół Nancy (Heather Langenkamp) oraz Glena (Johnny Depp). We śnie Tina zostaje zamordowana. Rod zostaje uznany za winnego i aresztowany. Psychopata ze snu następnie próbuje zabić Nancy. Okazuje się nim być Freddy Krueger (Robert Englund), który niegdyś był zabójcą dzieci. Został zlinczowany przez mieszkańców ulicy Wiązów. Nancy wie, że nie jest w stanie pokonać Freddy'ego we śnie. Postanawia przenieść go do rzeczywistości i tam unicestwić. Czy jej się uda?

  • Nastoletnią Nancy Thompson (Heather Langenkamp) dręczą koszmarne sny. Pojawia się w nich przerażający mężczyzna o spalonej twarzy i stalowych ostrzach zamiast palców u ręki. Pewnej nocy dziewczyna zaprasza do domu trojkę swoich przyjaciół. Ich również odwiedza we śnie ten sam tajemniczy psychopata. Co gorsza, jedna z dziewcząt zostaje w nocy zamordowana. Policja oskarża o zbrodnię jej chłopaka, jednak wkrótce i on ginie śmiercią tragiczną. Nancy dowiaduje się, że mężczyzna ze snów to Freddy Krueger (Robert Englund), seryjny morderca dzieci, który przed laty został zlinczowany przez rodziców swoich ofiar. Wygląda na to, że potwór zamierza powrócić do świata żywych.