The Merchant of Venice

plakat - Kupiec wenecki (2004)

pressbook

Krótko o filmie

Film reżysera niezapomnianego Il Postino (Listonosz) - Michaela Radforda, w którym - zdaniem dziennikarzy - Al Pacino stworzył jedną z najlepszych kreacji aktorskich swojego życia, u boku którego wystąpili: Jeremy Irons, Joseph Fiennes oraz Lynn Collins.

Wierne oddanie klimatu czasów Szekspira, zostało uhonorowane nominacją do nagrody BAFTA za najlepsze kostiumy, nominacją David di Donatello Award dla najlepszego filmu europejskiego, nominacją do Golden Satellite Award dla najlepszego filmu oraz dla Josepha Fiennesa i Lynn Collins za role drugoplanowe. Film był prezentowany w głównym konkursie na ostatnim festiwalu w Wenecji.

Ponadczasowy komediodramat Szekspira, osadzony w XVI -wiecznej Wenecji opowiada o losach dwóch weneckich arystokratów i ich perypetiach z żydowskim lichwiarzem o imieniu Shylock. Antonio (Jeremy Irons) pożycza pieniądze od Shylocka (Al Pacino). Chce pomóc swojemu przyjacielowi Bassanio (Joseph Fiennes) w poślubieniu bogatej dziedziczki Portii (Lynn Collins). Za wielkimi transakcjami kryją się jednak ludzkie emocje - zazdrość, nienawiść i pragnienie zemsty. Antonio pożycza pieniądze dla Bassanio, ale czy w zamian może liczyć na pomoc przyjaciela w najbardziej dramatycznym momencie jego życia? Shylock to wyrachowany lichwiarz, który za wszelką cenę chce upokorzyć swojego odwiecznego rywala Antonia. Czy prawo stanie po jego stronie? Bohaterowie wpadają w pułapkę własnych uprzedzeń, fałszywego honoru, zazdrości i pychy, zasłaniając się zasadami prawa królewskiego.

<i>Al Pacino&#8230; olśniewający triumf aktorstwa</i>.
Rolling Stone

<i>Kupiec Wenecki Michaela Radforda to nowatorski, błyskotliwy i bezpretensjonalny film, który dzięki znakomitej roli Ala Pacino, zdołał się wznieść ponad typowe podejście do sztuk Szekspira.</i>
UK Guardian

<i>Inteligentny, ale nie przemądrzały.</i>
New York Times

<i>Czarna, bardzo czarna komedia.</i>
Los Angeles Times

<i>(&#8230;)Piękne zdjęcia, wspaniałe stroje i zapierająca dech scenografia. Znakomita muzyka i przede wszystkim gra aktorska tworzą widowisko pierwszej wielkości. Pacino jest po prostu genialny.</i> T
orne, forum filmowe http://www.filmweb.pl

<i>Jest to historia miłosna, romans z odrobiną humoru, a zarazem tragedii.</i>
Cary Brokaw, producent

Streszczenie
Ponadczasowość Kupca Weneckiego wg Ala Pacino
O powstawaniu filmu
Wenecka wizja miasta
Michael Radford - sylwetka reżysera
O obsadzie
Aktorzy o swoich rolach
Al Pacino - wirtuoz gry aktorskiej
Prasa o filmie
Ciekawostki