Runaway Jury

plakat - Ława przysięgłych (2003)

opisy filmu

(7)
  • W Stanach Zjednoczonych dochodzi do precedensowego procesu przeciwko producentowi broni, w którym stawką jest wielomilionowe odszkodowanie. Jeden z przysięgłych postanawia wykorzystać sprawę do swoich celów i przy pomocy pięknej wspólniczki nawiązuje kontakt z przedstawicielami obu stron procesu, proponując każdemu z nich uzyskanie korzystnego wyroku za odpowiednią "opłatą".

  • Dramat sądowy, w którym młoda wdowa występuje do sądu przeciwko korporacji zajmującej się produkcją broni, winiąc ją za śmierć męża, który zginął z rąk szaleńca. Reprezentuje ją Wendell Rohr (Dustin Hoffman) - adwokat całkowicie oddany sprawie. Głównym rywalem Wendalla nie jest jednak adwokat korporacji, tylko Rankin Fitch (Gene Hackman) - genialny, ale bezwzględny konsultant, który został wynajęty przez korporację. Przy pomocy zaawansowanej techniki i grupy ludzi którą kieruje zbiera informacje na temat potencjalnych członków ławy przysięgłych, tak aby móc nimi manipulować i przeciągnąć ich na stronę korporacji. Jednak Rankin nie przewidział wszystkiego. Osobą, która może pokrzyżować mu plany jest Nick Easter (John Cusack) - przewodniczący ławy przysięgłych w precedensowej sprawie. Nick wraz ze swoją dziewczyną Marlee (Rachel Weisz) dają do zrozumienia Wendellowi i Rankinowi, że w zależności od tego, która ze stron zapłaci więcej, ta może liczyć na korzystny wynik.

  • Wdowa po ofierze strzelaniny wytacza proces potężnej korporacji producentów broni, obarczając ich winą za śmierć męża. W bezprecedensowym procesie, gra toczy się o miliony dolarów. Bezwzględny konsultant strony pozwanej (Gene Hackman) nie cofnie się przed niczym, aby umiejętnie dobierając przysięgłych, manipulując nimi, przeciągnąć ich na swoją stronę i zapewnić swym mocodawcom korzystny werdykt. Tymczasem okazuje się, że w skład samej ławy wchodzi zręczniejszy od niego manipulator (John Cusack), który ma do wygrania swoją własną sprawę. Finał zaskoczy wszystkich...

  • Film oparty jest na motywach powieści Johna Grishama, mistrza thrillerów sądowych. Młoda wdowa wytacza proces potężnej korporacji produkującej broń, której szefów obarcza winą za tragiczną śmierć męża. Żąda odszkodowania w wysokości wielu milionów dolarów. Decydujący wyrok ma podjąć niezawisła ława przysięgłych. Jednak czy rzeczywiście niezawisła? Bo proces tak naprawdę można wygrać, zanim jeszcze się rozpocznie - trzeba tylko starannie dobrać przysięgłych, umiejętnie nimi manipulować, a w końcu przeciągnąć na swoją stronę. Tym zajmuje się zespół specjalistów, którzy śledzą ich, sporządzają portrety psychologiczne i znajdują słabe punkty, w które można uderzyć. Zaczynają się podchody i manipulacje, pieniądze również odgrywają decydującą rolę. Do ławy przedostaje się jednak osoba, która jest w stanie pomieszać wszystkim szyki.

  • Adaptacja powieści Johna Grishama. Nicholas Easter (John Cusack) to kandydat na przysięgłego w rozprawie przeciwko firmie produkującej uzbrojenie i militaria. Sprawę wniosła żona człowieka, który został postrzelony z broni palnej tej właśnie firmy podczas pracy. Jest ona reprezentowana przez Wendela Rohra (Dustin Hoffman). W obozie obrony główne skrzypce gra Rankin Fitch (Gene Hackman), który ma duże doświadczenie w sprawach sądowych, chociaż nie zawsze wygrywał je na drodze prawdy i uczciwości. Postanawia, że tak samo może być i tym razem. Wydaje się, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Marlee (Rachel Weisz), przyjaciółka Eastera, nawiązuje kontakt z Rankinem. Zapewnia go, że wszystko może być na jak najlepszej drodze do wpłynięcia na ostateczną decyzję przysięgłych. Oczywiście za odpowiednią opłatą. Fitch jest podejrzliwy, zbiera informacje o przysięgłych i dziewczynie. Czy jednak na pewno wie o nich wszystko? Obraz pokazujący, że procesy mogą toczyć się nie tylko na sali sądowej, ale i poza nią.

  • Wdowa po mężczyźnie zastrzelonym przez szaleńca wytacza proces producentowi broni o łamanie przepisów dotyczących sprzedaży. Jej adwokatem zostaje znany z uczciwości Wendell Rohr (Dustin Hoffman), natomiast korporację reprezentuje cyniczny i bezwzględny konsultant Rankin Fitch (Gene Hackman). Zbiera on informacje na temat sędziów przysięgłych, gdyż zamierza ich przekupić. Nie wie, że może mu przeszkodzić ich przewodniczący, Nick Easter (John Cusack), który ma własne plany.

  • Na podstwie powieści Johna Grishama pod tym samym tytułem. Wdowa po meżczyźnie zastrzelonym przez szaleńca wytacza proces producentowi broni. Adwokatem kobiety zostaje znany z uczciwości Wendell Rohr (Dustin Hoffman). Korporację reprezentuje cyniczny Rankin Fitch (Gene Hackman), który chce przekupić ławę przysięgłych. Nie wie, że jego działania może pokrzyżować przewodniczący ławy przysięgłych Nicholas Easter (John Cusack) i jego dziewczyny Marlee (Rachel Weisz), którzy mają własne plany.