Ławeczka (2004)

plakat - Ławeczka (2004)

opisy filmu

(6)
  • Komediodramat na podstawie sztuki Aleksandra Gelmana. Piotr (Artur Żmijewski) i Kasia (Jolanta Fraszyńska) spotykają się na tytułowej ławeczce. Piotr szybko próbuje wprosić się do Kasi z pierwszą wizytą. Okazuje się, że już kiedyś się spotkali...

  • Kasia (Fraszyńska) pracuje w miejscowym bufecie. Piotr (Żmijewski), niepoprawny uwodziciel, sprowadza samochody z Niemiec. Okazuje się, że spędził kiedyś z Kasią jedną noc, zdążył jednak o tym zapomnieć. Kobieta ma nadzieję na trwały związek, ale czy charakter Piotra i jego niechęć do odpowiedzialności na to pozwolą? I czy pozwoli na to lęk Kasi przed rozczarowaniem i zawiedzionym zaufaniem?

  • Głównymi bohaterami są - pracująca w bufecie na statku, trzydziestoletnia Kasia i zajmujący się sprowadzaniem samochodów z Niemiec Piotr, któremu nie oprze się żadna kobieta. Główny bohater zupełnie nie pamięta Kasi, z którą kiedyś spędził noc. Ta zmusza go by odtworzył tamte wydarzenia i jakoś się wytłumaczył z "nagłej amnezji". On opowiada w jaki sposób o tym wydarzeniu zapomniał. Wydaje się, że Piotr mówi szczerze, więc może zaczną wszystko od nowa?

  • Jest to historia oparta na motywach sztuki Aleksandra Gelmana. Mikołaj przyjeżdża nad Bałtyk, do Szczecina, w interesach. Ponieważ była żona nie chce go wpuścić do domu, spędza czas na nadbrzeżnej ławeczce, próbując poderwać jakąś kobietę. Kaśka - kelnerka na statku wycieczkowym Dziewanna za namową Rudego stara się poznać Mikołaja, który wydaje się jej znajomy. Niestety Mikołaj i jego impertynencja oraz nachalność powodują jej zniechęcenie. Do ich ponownego spotkania dochodzi na statku, na którym pracuje Kasia, z tym, że Michał jest tam z przygodnie poderwaną Angelą. Zostawiając Angelę na pokładzie, próbuje bezczelnie poderwać w barze pod pokładem Kaśkę. Całe to zdarzenie obserwuje od początku kapitan statku Stefan, zakochany bez wzajemności w Kaśce. Policja podejrzewając, że na pokładzie przebywają przestępcy, sprawdza wszystkich uczestników rejsu. Mikołaj ukrywa się u Kaśki. Okazuje się jednak, ku utrapieniu Stefana, że to nie on jest przestępcą poszukiwanym przez policję. To nie wszystko jednak, okazuje się, że Kaśka już go kiedyś spotkała, z tym, że Mikołaj mając w swym życiu wiele kobiet wcale nie pamięta Kaśki, a na domiar złego przedstawił się jej wtedy jako Jurek. Podczas wyjaśniania sytuacji z przeszłości Kaśka wątpiąc w prawdziwość któregokolwiek z jego imion, przypadkowo wypycha Mikołaja vel Jurka za burtę ...

  • Współczesny Szczecin. Kasia (Jolanta Fraszyńska), samotna matka pracująca na wycieczkowym statku, czeka na prawdziwą miłość. Pewnego dnia spotyka przystojnego Piotra (Artur Żmijewski), niepoprawnego uwodziciela. Okazuje się, że już się kiedyś poznali i nawet spędzili noc, ale mężczyzna nie pamięta ani okoliczności tego spotkania, ani imienia kobiety. Jednak Kasia, mimo rozczarowania, ma nadzieję na trwały związek.

  • "Ławeczka" w reżyserii Macieja Żaka to opowieść o poszukiwaniu miłości. Film jest oparty na słynnej sztuce Aleksandra Gelmana, w której niezapomniane kreacje w Teatrze Telewizji stworzyli Joanna Żółkowska i Janusz Gajos. Akcja filmu została przeniesiona z Rosji do współczesnego Szczecina, w właściwie na pokład statku wycieczkowego.
    Reżyser ubarwia losy bohaterów subtelną dawką bezpretensjonalnego humoru. Jednak nie pozwala, by widz śmiechem przytłumił refleksję. "Ławeczka" pod dowcipną powierzchnią kryje bowiem przypowieść o wewnętrznym zmaganiu się pomiędzy pragnieniem miłości i obawą przed wzięciem za nią odpowiedzialności, między potrzebą bliskości i nieumiejętności porozumienia, między dążeniem do uczuciowej stabilizacji i ciągłą chęcią uwodzenia lub bycia adorowanym ...
    Jolanta Fraszyńska wciela się w postać romantycznej, szukającej miłości kobiety, a Artur Żmijewski zagrał notorycznego uwodziciela. Dwie postacie, które połączyło jedno silne pragnienie zaznania bliskości drugiej osoby.