Lśnienie (1980)

The Shining

plakat - Lśnienie (1980)

opisy filmu

(10)
  • Jack Torrance (Jack Nicholson) pracuje jako dozorca hotelu Panorama w górach stanu Kolorado. Pensjonat jest zamknięty na zimę, więc Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku. Kiedy burze śnieżne blokują familię Torrance'ów w hotelu, Danny (Danny Lloyd), syn Jacka, który ma nadprzyrodzone, telepatyczne zdolności odkrywa, że pensjonat jest nawiedzony i duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Kiedy Jack spotyka zjawę pana Grady'ego (Philip Stone), poprzedniego dozorcy hotelu, sytuacja staje się coraz groźniejsza.

  • Jack Torrance (Jack Nicholson) otrzymuje pracę w górskim hotelu, którego ma pilnować. Hotel w zimie jest odcięty od świata, więc Jack z rodziną są jego jedynymi lokatorami. Wszystko przebiegało gładko aż do momentu, w którym syn Jacka, Danny (Danny Lloyd), zaczyna widzieć dziwne rzeczy. Okazuje się, że hotel jest nawiedzony, a duchy zaczynają wpędzać Jacka w obłęd. Z dnia na dzień sytuacja staje się coraz bardziej groźna, aż pewnego dnia mężczyzna przestaje nad sobą panować.

  • Tytułowe "lśnienie" to makabryczne obrazy, wywołane przez tajemniczą siłę, jakie widzi syn Jacka - Danny (Danny Lloyd). Ów Jack (Jack Nicholson) dostaje pracę w Hotelu Overlook. Do tegoż miejsca, zamkniętego na czas zimowy, bohater sprowadza swoją żonę (Shelley Duvall) i syna. Są tam zupełnie sami, początkowo zadowoleni i spragnieni wypoczynku. I właśnie podczas ich pobytu zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które doprowadzają do kompletnego załamania nerwowego Jacka. Wszystko zaczyna toczyć się w coraz gorszym, przerażającym kierunku...

  • Były nauczyciel, a obecnie pisarz poszukujący weny, Jack Torrance (Jack Nicholson) otrzymuje pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu. Pensjonat ten wybudowany w latach 1907 - 1909, skrywa pewną tajemnicę. Mianowicie jeden z poprzednich jego dozorców, Charles Grady (Philip Stone), zatrudniony w 1970 r., doznał załamania nerwowego i wpadł w szał zabijając siekierą żonę oraz dwie córeczki, a następnie zastrzelił się z dubeltówki. Jack przeprowadza się tam z żoną Wendy (Shelley Duvall) oraz synkiem Dannym (Danny Lloyd). Rodzina zostaje w końcu jedynymi lokatorami opuszczonego hotelu. Kiedy ten zostaje odcięty od świata przez zamiecie śnieżne, Jack zaczyna się zachowywać coraz dziwniej, zamyka się w sobie, staje się coraz bardziej drażliwy i doznaje różnych wizji.

  • Głównym bohaterem filmu jest niespełniony pisarz Jack Torrance (J. Nicholson), który wraz z żoną Wendy (S. Duvall) i synkiem Dannym (D. Lloyd) przybywa do Hotelu Panorama w Górach Skalistych. Jack ma w nim pełnić funkcję dozorcy na czas zimowych miesięcy, podczas których pensjonat jest zamknięty i odcięty od świata. Wkrótce okazuje się, ze hotel bynajmniej nie jest opuszczony...

  • Głównym bohaterem filmu jest Jack Torrance (Jack Nicholson). Pracuje jako dozorca w hotelu Overlook, który na zimę zostaje zamknięty. Mieszka więc w nim tylko on z żoną (Shelley Duvall) i synem (Danny Lloyd), który zaczyna widzieć w domu duchy dwóch dziewczynek, zabitych kiedyś w tym hotelu przez ojca. Duchy zamieszkujące hotel zaczynają doprowadzać Jacka do szaleństwa, przez co robi się on groźny dla rodziny. Sytuacja staje się coraz gorsza. Rodzina Jacka musi przed nim uciec. Jest w wielkim niebezpieczeństwie.

  • "Lśnienie" jest przez wielu uważane za najlepszy horror wszech czasów. Jest to oparta na motywach książki Stephena Kinga mrożąca krew w żyłach historia. Główną rolę gra demoniczny Jack Nicholson. Jack Torrance jest byłym alkoholikiem. Przez picie stracił pracę i szuka teraz dorywczego zarobku. Odnajduje go w położonym w pięknej górskiej scenerii hotelu. Ma on być stróżem obiektu w czasie zimy. Będzie on wtedy niemal całkowicie odcięty od świata poprzez obfite opady śniegu. Zimą razem z rodziną przybywa do hotelu, a kiedy zostają tam już całkiem sami okazuje się, że hotel wcale nie jest pusty. Mało tego. Jego mieszkańcy są bezwzględni i znajdują sobie w Jacku sprzymierzeńca.

  • Jack Torrance (Jack Nicholson) zostaje zatrudniony w hotelu Overlook w charakterze zimowego dozorcy. Do swojego nowego miejsca pracy przyjeżdża z żoną Wendy (Shelley Duvall) i Dannym (Danny Lloyd) - swoim pięcioletnim synkiem. Jack widzi w tym odludnym miejscu szansę zerwania z burzliwą przeszłością pełną alkoholizmu i przemocy. Nowa praca ma przywrócić mu od dawna poszukiwany spokój i natchnienie do napisania sztuki. Jednak sprawy przybierają zły obrót, kiedy rodzina Torrance'ów zostaje odcięta od świata przez potężne zamiecie śnieżne. Danny odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy w nim uwięzione stopniowo doprowadzają Jack'a do szaleństwa. Pewnego dnia mężczyzna przestaje nad sobą panować...

  • "Lśnienie" to dar - zmysł, który pozwala na komunikację ze światem stycznym do rzeczywistego. Syn Jacka Torrence'a (Jack Nicholson) - Danny (Danny Lloyd) -  jest nim obdarzony. Kiedy ojciec podejmuje się pilnowania zamkniętego przez zimę hotelu na odludziu, chłopiec szybko orientuje się, że miejsce jest nawiedzone przez duchy. Istotnie - poprzedni pilnujący hotelu ze swoją rodziną zamordował dzieci i żonę, a sam popełnił samobójstwo. Ich duchy ingerują w życie Torrence'ów tak mocno, że doprowadzają Jacka do stanu psychozy, co sprawia, że traci on nad sobą kontrolę. Jego obłęd z czasem przyjmuje coraz gorszy wymiar...

  • Arcydzieło filmu grozy w reżyserii Stanley'a Kubricka. Jack (Jack Nicholson) przyjmuje posadę zimowego stróża w odciętym od świata eleganckim hotelu Overlook, dokąd przenosi się z żoną (Shelley Duvall) i synem (Danny Lloyd). Jack nigdy tam nie był - a może jest inaczej?