Machuca (2004)

plakat - Machuca (2004)

opisy filmu

(3)
  • Santiago, Chile, 1973 rok. Perdo Machuca jest biednym chłopcem rdzennego pochodzenia, który stał się członkiem wyższej klasy społecznej w czasie krótkiego panowania socjalistów. Gonzalo, zamożny kolega z ławki, zaprzyjaźnia się z nim i broni przed atakami kolegów. Zaczyna odkrywać przy tym surowy, trudny i nieznany sobie wcześniej świat, istniejący poza rodzinnym domem, który stanowił dla niego do tej pory oazę spokoju...

  • Chile za rządów Salvadora Allenda, niespokojne lata 70.
    Na tle narodowych wydarzeń toczy się opowieść o dwóch chłopcach. Ojciec McEnroe decyduje się przyjąć do prywatnej szkoły uczniów z ubogich rodzin. Od początku zdarzają się konflikty między bogaczami i biedakami. W jednej klasie znajdują się teraz przebojowy i pewny siebie Pedro Machuca i nieporadny, ale bardzo zamożny Gonzalo. Oprócz wieku, tych 11-latków różni wszystko, a najbardziej pochodzenie społeczne. Jednak to nie przeszkadza im w stopniowym zaprzyjaźnieniu się. Gonzalo po raz pierwszy w życiu trafia do najbiedniejszej dzielnicy, o której istnieniu nie miał pojęcia, a Pedro po raz pierwszy ma na nogach buty sportowe i jeździ rowerem. Film wzruszający ze względu na prywatną historię chłopców i przedstawienie obrazu narodu chilijskiego bez uciekania się do politycznej retoryki.

  • Rok 1973, Chile. Za rządów Salvadora Allende dyrektor prywatnej anglojęzycznej szkoły dla chłopców przyjmuje grupę biednych dzieci. Od samego początku pomiędzy nowymi uczniami, a dziećmi bogaczy, panuje niechęć i niezrozumienie. Wyjątkiem są fajtłapowaty Gonzalo i pewny siebie Pedro Machuca. Chłopcy, na przekór kolegom i panującej w szkole atmosferze, nawiązują niezwykłą przyjaźń. Gonzalo, wrażliwy i delikatny 11-latek, pochodzi z bogatej, ale niezbyt szczęśliwej rodziny. Machuca, dziecko slumsów, trafia do ekskluzywnej szkoły dzięki stypendium, jakie ufundował jej dyrektor ? energiczny ksiądz o lewicowo-socjalistycznych poglądach. Dzięki nowemu przyjacielowi Gonzalo po raz pierwszy trafia do biednych dzielnic miasta, gdzie poznaje Chile, z którego istnienia nie zdawał sobie sprawy. Ulega dziwnej fascynacji brutalnością slumsów, gdzie poznaje również smak pierwszej i zakazanej miłości; zakochuje się w Silvanie, sąsiadce przyjaciela, zaangażowanej społecznie, twardej i odważnej dziewczynie. Silvana staje się współtowarzyszką ich przygód, razem tworzą romantyczny trójkąt, prowadząc pierwsze miłosne igraszki. Trójka przyjaciół pomaga także ojcu Silvany wykorzystać sytuację polityczną w celach zarobkowych: sprzedają flagi demonstrantom różnych przekonań. Machuca,który po raz pierwszy trafia do bogatego domu, nie może nacieszyć się rowerem, adidasami i zabawkami, które dawno już znudziły Gonzalo. Przyjaźń rozwija się aż do momentu, w którym kraj ogarnia polityczne wrzenie.
    [opis dystrybutora]

multimedia
pozostałe