Marie Antoinette

plakat - Maria Antonina (2006)

ciekawostki

(23)

role

błędy w filmie

miejsce kręcenia

pozostałe

  • Film miał być wyprodukowany przed "Między Słowami" (2003), ale gdy Sofia Coppola pisała scenariusz borykając się z ukazaniem faktów historycznych i ogromną galerią postaci, zaczęła tworzyć inną opowieść, która pozwoliłaby jej zapomnieć o trudnym przedsięwzięciu. Ten równoległy projekt - skromna historia dziejąca się w Japonii - nazwany został "Między Słowami", a jego międzynarodowy sukces pomógł w usprawnieniu prac nad produkcją "Marii Antoniny".

  • Sofia Coppola odmówiła przeczytania słynnej biografii Marii Antoniny autorstwa Stefana Zweiga, ponieważ uważała ją za zbyt ścisłą. Wolała skupić się na książce Antonii Fraser, która ukazuje królową jako bardziej ludzką postać, młodą dziewczynę bez kontaktu z rzeczywistością, która znalazła się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie.

  • Sofia Coppola uzyskała specjalną zgodę na kręcenie filmu w Wersalu. Zdjęcia trwały 2 miesiące, co stanowi imponujący rezultat, bowiem zdjęcia w pałacowych wnętrzach trwają na ogół krótko.

  • Oryginalny scenariusz zawiera fragment o tzw. Aferze Naszyjnikowej, który w filmie nie został ostatecznie wykorzystany.

  • Mężczyźni, grający na gitarze w scenie kiedy kobieta śpiewa dla Marii Antoniny, są w rzeczywistości członkami zespołu Phoenix, którego lider jest ojcem oczekiwanego przez Sophię Coppolę dziecka.

  • Chociaż Sala Luster w Pałacu w Wersalu była wciąż restaurowana - aż do wiosny 2007 - Sofia Copolla uzyskała pozwolenie na kręcenie w niej sceny balowej - ślubu Marii Antoniny i Ludwika XVI.

  • Zdjęcia trwały od stycznia 2005 do kwietnia 2005.

  • Sofia Copolla odkryła w 2000 roku biografię Marii Antoniny autorstwa francuskiej historyczki Evelyne Lever, zdobyła prawa do książki i zapytała autorkę, czy może jej towarzyszyć na pierwszej wycieczce do Wersalu w 2001 roku. Copolla zwróciła się później ku biografii królowej, napisanej przez Antonię Fraser, bardziej popularną w USA. Później zaproponowano Lever, by pracowała przy filmie jako konsultant historyczny, by uniknąć pomyłek.

  • Film znalazł się na 3. miejscu w rankingu "Top Ten Films of 2006" (10 najlepszych filmów 2006 roku) gazety US Weekly.