Marzyciel (2004)

Finding Neverland

plakat - Marzyciel (2004)

opisy filmu

(8)
 • James Barrie (Johnny Depp) ma żonę Mary (Radha Mitchell), piękny dom i psa, ale nie jest szczęśliwy. Pisze sztuki i książki, które nikomu nie przypadają do gustu, a on nie wie, jaka jest tego przyczyna. Wszystko zmienia się pewnego pięknego dnia, gdy całkowicie przypadkowo poznaje w parku wdowę Sylvię Llewelyn Davies (Kate Winslet) i jej czterech synów. Od tego momentu James czuje, że jest komuś potrzebny - staje się członkiem tej rodziny i prawdziwym przyjacielem Sylvii. Przez to stają się w mieście obiektem plotek, a Barriego na dodatek opuszcza żona. Jedyną pozytywną rzeczą jest fakt, że od momentu poznania z rodziną Daviesów, James zaczyna pisać wspaniałą powieść, która uwieczni jego imię na wieki. Ma zamiar pokazać szerszej publiczności krainę Nibylandii, gdzie przebywa Piotruś Pan. Do tej krainy można dotrzeć jedynie wtedy, gdy się w nią bardzo mocno uwierzy. Pozorną sielankę może przerwać tylko choroba Sylvii...

 • Przepiękna, bajkowa opowieść o dorosłych chcących pozostać dziećmi i dziećmi zmuszonymi do dorosłości. Kolorowo, epicko ale też łapiąc za serce opowiedziana historia powstania bajki z pióra J. M. Barrie'go "The Adventures of Peter Pan". Film pokazuje wesołe, frywolne, lekkie życie trójki dzieci przeplatające się z okropieństwami życia, śmiercią i twardą rzeczywistością. Doborowa obsada: Johnny Depp jako James Barrie, Kate Winslet jako Sylvia Llewelyn Davies oraz Dustin Hoffman jako Charles Frohman tworzą obraz godny zastanowienia się, w którym momencie my sami przestaliśmy być dziećmi i czy na pewno udało się nam tego dokonać.

 • James Matthew Barrie po porażce jednej ze swoich sztuk przeżywa kryzys twórczy. Trudno mu znaleźć natchnienie do pracy nad nowym dziełem. Podczas spaceru po londyńskim Kensington Garden przypadkowo spotyka rodzinę Llewelyn Davies: czterech chłopców oraz Sylvię - ich owdowiałą matkę. Sylvia, która samotnie wychowuje czterech chłopców, nie tracąc przy tym pogody ducha, intryguje Barriego. spotyka się z nią coraz częściej, bawi z chłopcami. Nie jest z tego zadowolona ani matka Sylvii, ani żona Jamesa. Mimo to ani Sylvia, ani James nie zrywają znajomości. Ich wzajemna fascynacja wytrzymuje próbę czasu. Uczucia, którymi James obdarzył Sylvie i jej dzieci, pozwalają pisarzowi odnaleźć twórczą inspirację. Miłość kobiety oraz wyobraźnia chłopców sprawiają, że tworzy on nową, niezwykłą sztukę. Jednak jego mecenas nie jest przekonany czy warto wystawić "Piotrusia Pana".

 • Film o dorastaniu i dziecięcości. O marzeniach, zachowywaniu dziecka w sobie, o miłości i ideałach. O tym, jak ludzie spotkani w naszym życiu potrafią nas zmienić...
  Poetycka opowieść, ilustrowana muzyką Jana A. P. Kaczmarka, rozgrywa się w Anglii na początku dwudziestego wieku. Mr Barrie, pisarz (Johnny Depp), wiodący dostatnie, ustabilizowane życie, jest niezadowolony ze swej kariery. Szuka pomysłu na dzieło swojego życia... wtedy pojawia się Sylvia (Kate Winslet), niezamożna wdowa z czworgiem synów. To spotkanie okazuje się być przełomowym wydarzeniem w życiu pisarza. Zwłaszcza mały Peter (Freddie Highmore) staje się mu bliski, nadzwyczaj dojrzały jak na swój wiek... Barrie uczy go na nowo, jak być dzieckiem i zachować marzenia. Przechodzi z rodziną Sylvii przez najtrudniejsze momenty. Pokazuje im Nibylandię...

 • Londyn, rok 1903. Właśnie rozpoczyna się premiera nowego spektaklu pana Jamesa Barrie - niestety, nie podoba się on widzom. Nazajutrz Barrie poznaje w parku Sylvię Llewelyn Davies oraz jej czterech synów. Zabawia ich pokazując jaką siłę mają marzenia i wyobraźnia, tylko jeden z chłopców, Peter nie chce uwierzyć Jamesowi. Następnego dnia James spotyka w parku tylko Petera. Mimo wszystko znajomość pisarza i rodziny Daviesów się rozwija. Bujna wyobraźnia i wiara w urzeczywistnienie marzeń udziela się powoli także Sylvii i jej dzieciom. Żona Bariego jest ciągle niezadowolona z łatwowierności męża, a matka Sylvii uważa, że James niepotrzebnie rozpuszcza jej wnuków i córkę. Barrie powoli odnajduje w Peterze siebie samego z dzieciństwa i rozumie, że chłopiec chce stać się szybko dorosłym aby nie cierpieć po stracie ojca. Wtedy też rodzi się w głowie Bariego scenariusz do sztuki o Piotrusiu Panu. Ludzie zaczynają podejrzewać Jamesa romans z Sylvią, lub co gorsza o pedofilię. Ten się jednak nie poddaje i kontynuuje przyjaźń z Daviesami oraz postanawia wystawić nową sztukę ...

 • Słynny szkocki dramaturg James Matthew Barrie (Johnny Depp) po porażce jednej ze swoich sztuk przeżywa twórczy kryzys. Geniusz źle się czuje ograniczony sztywnymi ramami kultury Anglii początku XX stulecia. Inspirację do nowego dzieła odnajdzie podczas spaceru w londyńskim Kensington Gardens. Spotyka tam rodzinę Llewelyn Davies: czterech chłopców oraz Sylvię, ich piękną, owdowiałą matkę (Kate Winslet). Związku Jamesa i Sylvii oraz jego przyjaźni z dziećmi nie akceptuje ani matka Sylvii - Emma du Maurier (Julie Christie) ani żona Jamesa - Mary (Radha Mitchell).
  Częste spotkania Jamesa z rodziną Llewelyn Davies, zabawy z chłopcami i rozkwit uczucia wobec ich matki pozwolą pisarzowi stworzyć nową, niezwykłą sztukę. Producent inscenizacji dzieł J.M. Barrie'ego - Charles Frohman (Dustin Hoffman) zrazu sceptycznie odnosi się do Piotrusia Pana. Sukces premiery w Londynie zapoczątkuje legendę o chłopcu, który postanowił na zawsze zachować dziecięcą wrażliwość.

 • Marzyciel jest filmem dla dorosłych o dorosłych, którzy odkryli w sobie dziecięcą wrażliwość. James Barrie (Johnny Depp), szkocki pisarz czuje, że dzieło jego życia, jest tuż na wyciągnięcie ręki - tyle, że on nie potrafi mu sprostać. Gdy spotyka czarującą Sylvię Llewelyn Davies (Kate Winslet), matkę czwórki chłopców zauważa pewną nić porozumienia tworzącą się pomiędzy nim a Daviesami. James uczy ich na nowo odkrywania w sobie najpiękniejszej istoty jaka kiedykolwiek mogła w nas zamieszkać - istoty dziecka. W zamian chłopcy jak i sama Sylvia inspirują go do napisania ponadczasowego dzieła, które na zawsze uczyni go nieśmiertelnym - "Piotrusia Pana".

 • Jak zachować duszę dziecka, będąc dorosłym człowiekiem? Czy można uchronić się przed monotonią życia, jednocześnie nie narażając się na krzywe spojrzenia ludzi? Pisarz James Barrie (Johnny Depp) próbował zachować w ludziach odrobinę dziecięcego entuzjazmu, tworząc wspaniałe sztuki, które niejednokrotnie nie odnosiły sukcesu. Szukał więc "złotego środka" dla każdego. Podczas jednego ze spacerów spotkał grupkę chłopców, bawiących się w piratów. Mężczyzna, dzięki swojej wyobraźni, szybko zyskał sympatię zarówno dzieci, jak i ich matki, Sylvii (Kate Winslet). Każdy dzień spędzony z rodziną Davies przynosił nowe pomysły na sztukę. Tylko jeden z chłopców, Peter, podchodził do wszystkiego sceptycznie. Wkrótce również na niego zaczęła działać magia Nibylandii. Zaczął angażować się w życie teatru, dumny z własnych, dziecięcych dzieł. Jednak, jak to zwykle w życiu bywa, nadszedł ten "czarny" moment.
  "Marzyciel" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia powstania znanej każdemu dziecku sztuki pt. "Piotruś Pan". Jest to opowieść pełna miłości, fascynacji i prawdziwej magii. Na uwagę zasługuje również fenomenalna ścieżka dźwiękowa autorstwa polskiego kompozytora Jana Kaczmarka.