Matrix (1999)

The Matrix

plakat - Matrix (1999)

opisy filmu

(4)
  • Neo (Keanu Reeves) jest genialnym hakerem. Pewnego dnia nawiązuje z nim kontakt tajemniczy Morfeusz (Laurence Fishburne) - człowiek, który obiecuje przekazać mu wiedzę o rzeczywistości, w jakiej żyje. Prawdę o dwóch światach: prawdziwym i wygenerowanym, który ma tylko udawać rzeczywistość. Neo przystaje do grupy Morfeusza i zaczyna dostrzegać, że świat, w którym egzystował to fikcja, a jego życiem cały czas ktoś kierował. Kolejne stopnie wtajemniczenia stawiają przed Neo nowe pytania. Czym jest Matrix i komu służy? I jaką rolę w planie Morfeusza ma do spełnienia on sam?

  • Film opowiada o dwóch światach: wirtualnym i rzeczywistym. Ludzie żyją w niewiedzy. Myślą, że egzystują w normalnym świecie, ale się mylą i to bardzo. To, co uważają za prawdziwe, wcale takie nie jest. Jest to tylko bardzo dobra imitacja realiów. Jeden człowiek, Thomas A. Anderson, pracownik firmy komputerowej, domyśla się prawdy. Jako jego drugie "ja" - haker Neo, próbuje odkryć, kim jest tajemniczy Morfeusz, który rzekomo zna tajemnicę ukrywana przed ludzkością. Media podają, że jest on niebezpiecznym przestępcą. Pewnego dnia to Morfeusz odnajduje Neo i oferuje mu odpowiedzi na dręczące pytania. Bohater musi zdecydować: poznać prawdę o otaczającym go świecie bez możliwości powrotu do błogiej ignorancji, czy dalej żyć w niewiedzy i zapomnieć o całej sytuacji. Neo wybiera prawdę.

  • Jest XXI w. Thomas Anderson (Keanu Reeves) na co dzień pracuje jako programista, za to prywatnie jest hakerem, działającym pod pseudonimem Neo. Nawiązuje on kontakt z tajemniczym Morfeuszem (Laurence Fishburne). Dzięki niemu dowiaduje się, że roboty, które przejęły kontrolę nad światem, umieszczają ludzi w wirtualnej rzeczywistości. Doznaniami i myślami człowieka steruje maszyna. W poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące go pytania Neo trafia do realnego świata. Wraz z Morfeuszem i piękną Trinity (Carrie-Anne Moss) próbuje wyzwolić ludzkość z wirtualnego więzienia.

  • Wrażenie: Świat codzienny jest naszą rzeczywistością. Rzeczywistość: Nasz świat jest złudzeniem, skomplikowanym oszustwem wymyślonym przez obdarzone sztuczną inteligencją potężne maszyny, które przejęły nad nami kontrolę. Zapierające dech w piersiach popisy kaskaderskie. Niezapomniane obrazy. Wciskająca w fotel akcja. Keanu Reeves i Laurence Fishburne stają na czele walki o wyzwolenie rodzaju ludzkiego spod władzy komputerów w filmie "Matrix", cyber thrillerze, który oglądać będziesz dziesiątki razy. Wyreżyserowany przez braci Wachowskich ("Brudne pieniądze") na podstawie ich własnego scenariusza, pełen efektów, jakich nikt dotąd nie widział, "Matrix" otwiera nowy rozdział w historii kina. To film, który sprawi, że zapomnisz o świecie, który cię otacza.