Crash

plakat - Miasto gniewu (2004)

opisy filmu

(8)
 • Losy kilkorga nieznajomych sobie ludzi łączą się na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia w dzisiejszym Los Angeles. Prokurator okręgowy Rick Cabot i jego wiecznie podejrzliwa, rozzłoszczona żona Jean odkryją pustkę swego "bezpiecznego" życia. Policjant Tom Hansen popełnia fatalny błąd, którego nie będzie w stanie naprawić. Sklepikarz arabskiego pochodzenia, detektywi, których łączy coś więcej niż przywiązanie do pracy, czarnoskóry reżyser i jego żona, meksykański robotnik, dwóch złodziei samochodów, policjant nowicjusz, małżeństwo Koreańczyków w średnim wieku-w ciągu 36 godzin dobrzy z pozoru ludzie zostają wystawieni na próbę, której nie wiedzą jak sprostać.

 • Prokurator okręgowy i jego wiecznie rozzłoszczona żona. Sklepikarz arabskiego pochodzenia. Detektywi, których łączy coś więcej niż przywiązanie do pracy. Czarnoskóry reżyser i jego żona. Meksykański robotnik. Dwóch złodziei samochodów. Policjant nowicjusz. Małżeństwo Koreańczyków w średnim wieku. Wszyscy mieszkają w Los Angeles. W ciągu najbliższych 36 godzin ich drogi skrzyżują się, ale nie będzie to zwykłe spotkanie, raczej ... czołowe zderzenie.

 • Los Angeles. Na poboczu drogi znalezione zostaje ciało butalnie zamordowanego człowieka. W tym momencie akcja filmu cofa się o 24 godziny. Poznajemy losy grupki osób. Są to młody prokurator i jego bardzo samotna żona, dwóch policjantów, dwóch złodziei samochodów, reżyser filmowy i jego żona, Pakistańczyk, właściciel małego sklepiku oraz młody Latynos. Obserwujemy ich życie, troski dnia codziennego, zmagania z przeciwnościami. W pewnym momencie ich drogi się skrzyżują.
  Każdy z nich jest w jakiś sposób zamieszany w tą zbrodnię, ale morderca jest tylko jeden.

 • Przy drodze na przedmieściach miasta popełniono morderstwo. Akcja cofa się do dnia poprzedniego. Poznajemy grupę osób mieszkających w Los Angeles. Zmagają się oni z trudnościami swojego codziennego życia. Większość z nich w ogóle się nie zna. Drogi niektórych spotkają się.
  Film ukazuje pewną prawdę życiową, że nie zawsze rzeczy które widzimy są takie w rzeczywistości. Stereotypy często przesłaniają obiektywny pogląd na sytuację.

 • Crash ukazuje osobiste dramaty ośmiu osób mieszkających w Los Angeles. Każda z nich w ciągu 24 godzin o których opowiada film przeżywa tytułowy CRASH z pozostałymi osobami. Decyzje, które podejmą w ciągu tego czasu zmienią ich dotychczasowe postępowanie i pozwolą im spojrzeć na własne zachowanie z innej perspektywy. W zamian za popełnione błędy dostaną szansę na ich naprawienie.
  (...)"Chodzi o dotyk. W każdym prawdziwym mieście spacerujesz, mijasz ludzi, ludzie na ciebie wpadają. W LA nikt cię nie dotyka. Wszyscy chowamy się za szkłem i metalem. I tak bardzo brakuje nam tego dotyku, że powodujemy wypadki właśnie po to, by coś poczuć"

 • Wielowątkowa historia mieszkańców Los Angeles, opowiadająca o Mieście Aniołów. Wielokulturowy tygiel, w którym biali są przekonani, że wszyscy Latynosi to bandyci, a czarni są pewni, że wszyscy biali nimi pogardzają. W tym mieście aż kipi od skrywanej lub okazywanej agresji i nienawiści przeradzającej się w akty dyskryminacji i przemocy. Jedynym sposobem na przetrwanie wydaje się izolacja, ale okazuje się ona ucieczką donikąd.
  W 2004 roku film otrzymał trzy Oscary, w tym dla najlepszego filmu. W ciągu następnych lat dostał ponad dwadzieścia nagród na wielu festiwalach.

 • 36 godzin z życia kilkunastu osób - przeciętnych mieszkańców Los Angeles. Mamy ambitnego prokuratora i jego rozkapryszoną żonę, sfrustrowanego policjanta rasistę i jego młodego partnera, czarnoskórego reżysera telewizyjnego z żoną, irańskiego sklepikarza i jego córkę, latynoskiego montera instalacji alarmowych wychowującego małą córeczkę, ciche koreańskie małżeństwo, dwóch śledczych i dwóch złodziei samochodów. Drogi tych osób przypadkowo się skrzyżują. Ich spotkania okażą się mieszanką wybuchową. Oscar dla najlepszego filmu.

 • W Mieście Aniołów splatają się losy grupki ludzi, którzy nie są ze sobą w żaden sposób powiązani i nic nie wiedzą o sobie na wzajem. Ludzie ci należą do różnych ras, wyznań i narodowości. Wyznają inne wartości i mają inne charaktery. Niesamowicie dobrze nagrana historia obrazuje sytuacje, w których ludzie zostają sprawdzeni przez los, a ich człowieczeństwo zostaje poddane olbrzymiej próbie. Pytanie tylko, jak oni to zniosą i czy zmienią swoje wnętrza, by być lepszymi?