Misja (1986)

The Mission

plakat - Misja (1986)

opisy filmu

(5)
  • Jezuita ojciec Gabriel (Jeremy Irons) podejmuje wyprawę w głąb południowo-amerykańskiej dżungli, gdzie buduje misje dla Indian Guarani. Niespodziewanie zyskuje sprzymierzeńca w osobie Rodriga Mendozy (Robert De Niro), nawróconego najemnika - łowcy niewolników i bratobójcy. Gdy Hiszpania sprzedaje swą kolonię Portugalii, Jezuici postanawiają bronić terytorium nad wodospadami przed portugalską agresją. W cywilizowanym świecie jest wówczas połowa osiemnastego wieku. Film pod każdym względem niezwykły. Oszczędna, a mimo to pełna ekspresji gra aktorska. Niecodzienną aurę współtworzą: naturalna sceneria dzikiej Amazonii i osobliwa muzyka Ennio Morricone. Film obsypany wieloma nagrodami m.in. Złotą Palmą w Cannes - 1986

  • Film przenosi nas w XVIII wiek do Ameryki Południowej, gdzie trwa zażarty konflikt pomiędzy jezuitami a świecką władzą Hiszpanów i Portugalczyków o wpływy na nowym obszarze. Rdzenni mieszkańcy i ich rodzima kultura są w centrum tego konfliktu. Są tłem dla realizowanych interesów ścierających się ze sobą warstw zakonnych i świeckich, a w konsekwencji stają się ofiarami w imię Boga i cywilizacji.
    Młody jezuita Brat Gabriel (Jeremy Irons), pełen wiary i ideałów, przekonany w słuszność swojego zadania, podejmuje się misji budowy świątyni, gdzieś daleko w dżungli w jednej z wiosek zamieszkiwanej przez Indian Guarani. Chce nieść im Boga i Jego naukę pełną miłości. Próbuje pozyskać ich zaufanie poprzez bezinteresowność swojego działania i... muzykę. Wkrótce udaje mu się zdobyć zaufanie tubylców i pozyskać ich dla idei chrystianizmu. Niezwykle trudną, pełną wyrzeczeń i niebezpieczeństw misję zakłóca pojawienie się w okolicach wioski oskarżonego o bratobójstwo kapitana Mendozy (Robert De Niro), który łapał Indian i sprzedawał ich jako niewolników. Brat Gabriel nakłania przestępcę do ciężkiej pokuty za popełnione czyny, a jako pokutę wyznacza mu pracę i posługę dla Indian. Wśród tubylców, którzy urzekają prostotą uczuć, dokonuje się w nim duchowe oczyszczenie. Dla mieszkańców nastaje radosny i beztroski czas. Niestety błogi spokój wioski zostaje zmącony... w imię Boga i potrzeb obszarników.

  • Połowa osiemnastego wieku. Ojciec Gabriel (Jeremy Irons) podejmuje wyprawę do południowoamerykańskiej dżungli, gdzie buduje misję dla Indian. Jego sprzymierzeńcem zostaje Rodrigo Mendoza (Robert De Niro), nawrócony łowca niewolników. Gdy Hiszpania sprzedaje swoją kolonię Portugalii, Jezuici postanawiają bronić swojego terytorium przed portugalską agresją.

  • Jest rok 1750, na ziemiach obecnie leżących na pograniczu Argentyny i Paragwaju mieszka znane z okrucieństwa plemię Indian Guarani. To ich oskarża się o zamordowanie misjonarza, ojca Juliana. Jego zwierzchnik i przyjaciel, jezuita ojciec Gabriel postanawia dokończyć dzieła chrystianizacji. Pełną niebezpieczeństw misję zakłóca pojawienie się oskarżonego o bratobójstwo łowcy Indian, kapitana Mendozy. Jezuita nakłania przestępcę do ciężkiej pokuty za popełnione czyny. Pod opieką zakonnika Mendoza przechodzi duchową przemianę.

  • Ameryka Południowa, połowa osiemnastego wieku. Jezuita ojciec Gabriel (Jeremy Irons) podejmuje wyprawę w głąb dżungli z misją kierowaną do Indian Guarani. Zyskuje sprzymierzeńca w osobie Rodriga Mendozy (Robert De Niro), nawróconego najemnika. Gdy Hiszpania sprzedaje swą kolonię Portugalii, Jezuici postanawiają bronić terytorium przed portugalską agresją.

multimedia
pozostałe