Mistrz (2005)

plakat - Mistrz (2005)

opisy filmu

(3)
  • Twórcy "Ediego" zapraszają do wspólnej wędrówki po małych miasteczkach - miejscach zapomnianych, ale pełnych uroku i prostoty życia. Do miejsc ucieczki outsiderów i życiowych rozbitków. W tej scenerii wyrzucony z cyrku Rosjanin - mistrz noża i akompaniujący mu podczas występów na akordeonie Polak, wiodą spór o istotę życia. "Mistrz" jest opowieścią o pewnym spotkaniu, adresowaną do tych, co szukają miłości i do tych, którzy od niej uciekają. Do tych, co porzucali i do tych, którzy byli porzuceni. Jest opowieścią dla wszystkich...

  • Tytułowy "Mistrz" (Konstantin Ławronienko) jest 50-letnim Rosjaninem. Zarabia na życie rzucając nożem w wędrownym cyrku. Umiejętność tę nabył wiele lat temu podczas służby w Afganistanie. Opowieść rozpoczyna się pewnej nocy kiedy pijany, wypuszcza z cyrkowych klatek dzikie zwierzęta. Nazajutrz nie potrafi wytłumaczyć dlaczego to zrobił - po prostu - zachwycił się widokiem wielbłądów i zebr chodzących po placu małego miasteczka. Ponieważ zostaje z cyrku wyrzucony, podróżować będzie dalej samotnie. Na burcie swojego starego autobusu maluje dymny napis "Cyrk Noża". Umiejętność rzucania nożem przydaje mu się od razu, kiedy ratuje od gwałtu Andżelę (Teresa Branna), młodą, przydrożną prostytutkę. Proponuje dziewczynie by została pomocnikiem w jego małym cyrku. Dziewczyna zgadza się.

    Po którymś z wiejskich występów Rosjanin zostaje zaatakowany przez miejscowych. Z opresji ratuje go "Młody" (Jacek Braciak) - wędrujący po Polsce 35-letni mężczyzna, którego jedynym bagażem jest akordeon. Mistrz proponuje mu by ten przyłączył się do ich cyrku. W trakcie wędrówki opowiada Młodemu o swoim największym marzeniu - wyjeździe do Paryża, Mekki artystów i mieście, w którym chce kiedyś dawać cyrkowe występy.

  • Rosyjski cyrkowiec jest mistrzem rzucania nożem. Traci jednak pracę z powodu pijaństwa. Razem ze swoją asystentką Andżelą oraz polskim akordeonistą, wyruszają w podróż do Paryża. Po drodze „Mistrz” zakochuje się w poznanej przez przypadek Annie. Okazuje się, że podróż do Paryża na zawsze zmieni jego życie.

multimedia
pozostałe