Modigliani

plakat - Modigliani, pasja tworzenia (2004)

pressbook

O filmie

Pojawiał się jak kometa, tańczył na stołach, pił z pasją za życie
i sztukę. Skończył tragicznie, jak najwięksi geniusze - Van Gogh czy Mozart. Taki był Modigliani.

Film jest z jednej strony historią rywalizacji pomiędzy Modiglianim,
a Picassem. Dwoma błyskotliwymi, aroganckimi i wściekle zazdrosnymi o swoją pozycję malarzami. To również opowieść o największej tragicznej historii miłosnej
w dziejach sztuki. Jeanne Hebuterne była piękną, młodą katoliczką, której jedyną winą, w oczach jej ojca, było to, że zakochała się w Modiglianim, Żydzie. Wiedziony religijną bigoterią ojciec w sekrecie odesłał dziecko Jeanne i Modiglianiego do odległego klasztoru.

Jest rok 1919. Skończyła się wojna i nocne życie Paryża wreszcie może swobodnie wypełnić się dzikimi namiętnościami i niekontrolowanymi obsesjami.
W kawiarni La Rotonde, gdzie spotyka się artystyczna elita, przy stolikach siedzą Pablo Picasso, Diego Rivera, Gertrude Stein, Jean Cocteau, Chaim Soutine.
Paryż przygotowuje się do rywalizacji w corocznej wystawie. Nagrodą są pieniądze i gwarancja kariery. Dotychczas Picasso nie brał udziału w wystawie, bo przecież był Picassem. Podobnie Modigliani. Jednak teraz Modigliani jest przyparty do muru. Wraz z Jeanne chcą ocalić swoje dziecko. Pijany ze złości malarz na oczach Picassa wpada do La Rotonde i wpisuje się na listę uczestników konkursu. Picasso robi to samo. W Paryżu robi się naprawdę gorąco.

Mówi reżyser
Amadeo Modigliani (1884 – 1920)
Sylwetki