My Life Without Me

plakat - Moje życie beze mnie (2003)

pressbook

MOJE ŻYCIE BEZE MNIE

?Moje życie beze mnie? to film Isabel Coixet, reżyserki znanej polskiej publiczności m.in. jako twórczyni filmu ?Życie ukryte w słowach?.


Ann (Sarah Polley) ma 23 lata, dwie małe córeczki ? Penny i Patsy oraz młodego jak ona sama ? męża. Wszystko, co do tej pory osiągnęła to mieszkanie w przyczepie kempingowej w ogródku swojej matki i praca sprzątaczki na nocnej zmianie. Jej mąż Don (Scott Speedman) na ogół bywa bezrobotny, matka (Deborah Harry) spędza czas na rozpamiętywaniu przeszłości i straconych szans, a ojciec od dziesięciu lat siedzi w więzieniu. Pomimo przeciwności losu i niesprzyjających warunków Ann udaje się stworzyć ciepły i rodzinny dom.

Pewnego dnia Ann mdleje. W szpitalu, w czasie rutynowych badan dowiaduje się, że ma raka i że pozostały jej trzy miesiące życia. Dziewczyna wyjątkowo spokojnie przyjmuje informację o chorobie; zanim wróci do domu postanowi nikomu nie mówić o wyroku wydanym przez lekarzy. Udaje, że ma anemię - nie chce, aby zbliżająca się śmierć rzuciła cień na szczęście jej rodziny. To jednak tylko pozorne pogodzenie się z losem ? Ann zdaje sobie sprawę z tego jak mało doświadczyła, i że tak naprawdę nigdy nie żyła pełnią życia. Na ogół tylko walczyła o przeżycie ? z dnia na dzień. Wie również, że kolejne okazje nigdy nie nadejdą ? zostało jej zbyt mało czasu. Sporządza więc listę rzeczy, które chciałaby zrobić przed śmiercią. Pragnie pogodzić się z losem i ze światem. Ma ochotę doświadczyć wszystkiego, na co do tej pory nie starczało jej czasu i odwagi. Chce zmienić fryzurę, nakleić sztuczne paznokcie, z których do tej pory się śmiała. Pragnie odwiedzić ojca, który siedzi w więzieniu i którego nie widziała od lat. Jednym z jej marzeń jest również spotkanie mężczyzny, który by się w niej zakochał. Kolejnym ? znalezienie nowej żony dla Dona i zarazem nowej matki dla swoich małych córeczek.

Po raz pierwszy od dwudziestu trzech lat życie staje przed Ann otworem?

REŻYSER - ISABEL COIXET
NAGRODY I FESTIWALE