Film

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999 2 godz. 16 min.
7,2 264 448
ocen społeczności
7,2 10 1 264448
12 109
chce zobaczyć
4,8 13
ocen krytyków
{"rate":4.76923,"count":13}
Dwaj rycerze Jedi wyruszają z misją ocalenia planety Naboo przed inwazją wojsk Federacji Handlowej. Trafiają na pustynny glob, gdzie pomoże im mały Anakin Skywalker.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Saturn Najlepsze efekty specjalne w roku 2000 Saturn Najlepsze kostiumy w roku 2000 dla Trisha Biggar Złota Malina Najgorszy aktor drugoplanowy w roku 2000 dla Ahmed Best Satelita Najlepsze dodatki w wydaniu DVD w roku 2011 także za: Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi (1983), Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja (1977), Gwiezdne wojny: Część II - Atak klonów (2002), Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje (1980), Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów (2005) Złoty Popcorn Najlepsza scena akcji w roku 2000

Lucas kontratakuje

Powrót "Mrocznego widma" do kin to znakomita okazja, by zapoznać z "Gwiezdnymi Wojnami" najmłodsze pokolenie kinomanów. czytaj więcej
Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo
Zwiastun nr 3 (polski) (powrót do kin w 3D)
Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo
Zwiastun nr 1 (Blu-ray)
Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo
Zwiastun nr 4 (dla dzieciaków)
Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo - Zwiastun Nr 3 (polski) (powrót do kin w 3D) 10 lutego Gwiezdne Wojny rozpoczną się na nowo. W oczekiwaniu na tę wielką chwilę prezentujemy Wam zwiastun [b]"[film=520]Mrocznego widma 3D[/film]". [/b] Obraz będzie w Polsce dystrybuowany przez firmę Imperial-Cinepix. W kinach dostępne będą dwie wersje językowego - polski dubbing i oryginalna wersja z polskimi napisami.
Coś w klimacie 26 komentarzy
Gwiezdne Wojny

Obi-Wan (Ewan McGregor) przyjmuje nauki od swego mistrza Qui-Gon Jinna (Liam Neeson). Jedi zostają wysłani z misją na Naboo, aby wynegocjować pokój między Naboo a Federacją Handlową. Niestety Darth Sidious pokierował działaniami Federacji i dokonał inwazji na tę małą planetę. Rycerze z królową Naboo (Natalie Portman) lądują na Tatooine, na której to mieszka chłopiec imieniem Anakin (Jake Lloyd).

boxoffice
$474 544 677 w USA
$552 500 000 poza USA
budżet
$115 000 000
studio
Lucasfilm
inne tytuły
Star Wars: Episode I - The Beginning (tytuł roboczy) USA
Star Wars: Episode I (tytuł roboczy) USA
Star Wars I: The Phantom Menace (tytuł video) USA
Więcej...
Michael Angarano był brany pod uwagę w obsadzie roli Anakina. Z kolei Haley Joel Osment brał udział w przesłuchaniu, jednak do niego nie oddzwoniono.
Ponad 3000 dzieci starało się o rolę Anakina Skywalkera. Wśród nich był Nathan - syn Marka Hamilla, który w starej trylogii grał Luke'a Skywalkera - przyszłego syna Anakina.
Zanim Samuel L. Jackson zgodził się zagrać w filmie, jego postać miała być animowana komputerowo.
Kiedy George Lucas zapowiedział kontynuacje gwiezdnej sagi, której koniec rzekomo nastąpił w 1983 roku, środowisko filmowe było zszokowane. Podobnie jak wierni fani "Star ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 79%
Film oceniam wysoko, gdyż mimo wielu wad, ma jedną, ale to bardzo dużą zaletę. Jest ponadczasowym, pierwszym filmem w cyklu, od którego wszystko się zaczęło. więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 67%
Test wiedzy

Ile wiecie o "Gwiezdnych wojnach"?

Wraz z marką Wilkinson Sword zapraszamy Was do udziału w quizie dotyczącym "Gwiezdnych wojen". Jak dobrze je znacie? Sprawdźcie sami.
Test wiedzy

Gwiezdne Wojny

Sprawdź, czy Moc jest z Tobą i rozwiąż quiz o "Gwiezdnych Wojnach".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.