The Dark Knight

plakat - Mroczny Rycerz (2008)

opisy filmu

(5)
  • W nowym filmie Batman podejmuje szeroko zakrojoną walkę z przestępczością. Z pomocą porucznika Jima Gordona i prokuratora okręgowego Harveya Denta zabiera się za rozpracowywanie istniejących organizacji przestępczych nękających mieszkańców miasta. Współpraca przynosi efekty, ale bohaterowie wkrótce padną ofiarą chaosu, który rozpęta rosnący w siłę genialny przestępca, znany przerażonym mieszkańcom Gotham jako Joker.

  • Kontynuacja filmu "Batman: Początek", "Mroczny Rycerz", to kolejne wspólne dzieło reżysera Christophera Nolana i gwiazdora Christiana Bale'a, który ponownie wciela się w postać Batmana / Bruce'a Wayne'a toczącego zażartą wojnę ze światem przestępczym. Batmanowi udaje się na dobre rozbić kryminalne podziemie Gotham z pomocą porucznika Jima Gordona i Prokuratora Okręgowego Harveya Denta. Ich współpraca okazuje się niezwykle skuteczna, ale szybko trzej mężczyźni stają się celem nowego geniusza zbrodni, Jokera, którego celem jest wprowadzenie w Gotham anarchii i zmuszenie Batmana, by ten przeszedł na stronę zła, przestał być bohaterem, a stał się złoczyńcą.

  • W Gotham City dochodzi do serii przestępstw. Stoi za nimi coraz lepiej poczynający sobie w tym fachu psychopata o przezwisku Joker (Heath Ledger). Stwarza on niebywałe zagrożenie i nic nie robi sobie ze śmierci niewinnych osób. Powstrzymać go stara się prokurator okręgowy Harvey Dent (Aaron Eckhart), oraz znani z pierwszej części komisarz Jim Gordon (Gary Oldman) i Batman (Christian Bale). Szybko jednak przekonują się, że mają do czynienia z prawdziwym geniuszem zbrodni.

  • Wydział policji pod dowództwem porucznika Jima Gordona (Gary Oldman) namierza z pomocą Batmana (Christian Bale) banki, w których mafia pierze pieniądze z handlu narkotykami. Wskutek przecieku gangsterzy zabierają je i powierzają chińskiemu biznesmenowi Lauowi (Chin Han). Bruce Wayne udaje się więc do Hongkongu i przywozi Laua z powrotem do Gotham. Na podstawie zeznań Chińczyka Harvey Dent (Aaron Eckhart), ambitny prokurator okręgowy, może w końcu wytoczyć mafii proces. Nadzieja na poprawę sytuacji w mieście zostaje jednak zniweczona przez pojawienie się tajemniczego geniusza zbrodni, Jokera (Heath Ledger). Szaleniec popycha Gotham w stronę anarchii grożąc, że jeśli Batman nie ujawni swojej prawdziwej tożsamości, codziennie będzie dochodziło do brutalnych morderstw.

  • Bruce Wayne (Christian Bale) zapewne nie tak wyobrażał sobie Gotham po tym, jak przybierając postać człowieka-nietoperza rozpoczął walkę z miejscową przestępczością. Po chwilowym spokoju miasto zalewa fala zbrodni. Mieszkańcy stopniowo tracą zaufanie do Batmana, a on sam znajduje się na celowniku policji. Jedną z przyczyn spadku popularności Batmana jest Harvey Dent (Aaron Eckhart), ambitny prokurator okręgowy, który wypowiada wojnę mafii, a oszałamiającą karierę buduje kolejnymi wygranymi procesami, podczas których wsadza do więzienia kolejnych zbirów. Działa na człowieka-nietoperza podwójnie destruktywnie, gdyż spotyka się z jego dawną miłością - Rachel Dawes (Maggie Gyllenhaal).

    Wkrótce oliwy do płonącego ogniem zbrodni Gotham dolewa Joker (Heath Ledger) - demoniczny przestępca skrywający oblicze za tatuażem klauna, który w perfidny sposób szantażuje Batmana. Grozi atakami terrorystycznymi, jeśli ten nie odkryje przed mieszkańcami miasta swojej tożsamości. Bruce Wayne zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę.