Confessions of a Dangerous Mind

plakat - Niebezpieczny umysł (2002)

opisy filmu

(4)
  • Fikcyjna biografia autentycznego prezentera telewizyjnego Chucka Barrisa, który przez wiele lat prowadził program "Gong Show". Jednak praca ta była zaledwie przykrywką dla jego "prawdziwej" działalności. Barris bowiem był płatnym zabójcą, pracującym na zlecenie CIA.

  • Oto młody Chuck Barris (niezwykle podobny do niego Rockwell), chcąc zwiększyć swoje szanse u kobiet, zatrudnia się jako przewodnik po gmachu telewizji NBC. Nie jest to bynajmniej posada, na której pragnie poprzestać, tak więc nieustannie szuka możliwości awansu (z marnym zresztą skutkiem). Pewnego dnia Penny (Barrymore), jego dziewczyna, nieświadomie podsuwa mu pomysł na program, który dziś znamy pod nazwą „Randka w Ciemno”. Próbny odcinek nie wzbudza entuzjazmu szefów. W latach sześćdziesiątych, w purytańskiej Ameryce, show oparte na spontanicznych reakcjach uczestników wydawało się projektem zanadto kontrowersyjnym. Wkrótce załamany Barris odkrywa, że śledzi go tajemniczy jegomość w kapeluszu (Clooney). Ten okazuje się agentem CIA i proponuje Chuckowi szkolenie. Od tej pory Barris będzie musiał łączyć swoje obowiązki producenta telewizyjnego (w końcu znajdzie się chętny na jego pomysły) i zabójcy na usługach agencji, której, jak powszechnie wiadomo (głównie z innych filmów), opuścić nie można.

  • Chuck Barris jest zwykłym, szarym człowiekiem bez perspektyw na przyszłość. Ma jednak ambicje. Zatrudnia się jako przewodnik po studiach telewizji NBC. Staje się to jego odskocznią na wyższe stanowisko. Niestety konkurencja jest zbyt duża i w rezultacie Chuck zostaje bez pracy. W tym czasie poznaje zwariowaną Penny, która odmienia jego życie i podsuwa mu pomysł na nowy teleturniej. Pomysł nie podoba się jednak szefom i bohater znowu zostaje na lodzie.

    Chuck poznaje w barze tajemniczego gościa, który twierdzi, że jest... agentem CIA. Proponuje Barrisowi współpracę. Jednocześnie telewizyjna kariera Chucka rozkręca się w zawrotnym tempie, a Penny żąda ślubu. Barris musi pogodzić pracę prezentera i "maszyny do zabijania" z życiem prywatnym.

  • Reżyserski debiut George'a Clooneya. Sfilmowana nieautoryzowana biografia amerykańskiego prezentera telewizyjnego, Chucka Barrisa (Sam Rockwell), twórcy programów telewizyjnych, między innymi "Randki w ciemno" i "Gong Show". Na szczęście "Niebezpieczny umysł" nie jest wyłącznie produkcja wykpiwająca głupotę i immoralizm telewizji. Mimo wielu komicznych scen (pierwsze kroki Chucka w szkoleniu zawodowych zabójców, gdzie za tarcze strzelnicze służą postacie zza żelaznej kurtyny - Fidel Castro, Mao), akcja koncentruje się na tragicznym rozdwojeniu, jakiemu ulega bohater - za dnia robi błyskotliwą karierę w TV, a nocą morduje na zlecenie CIA.