pressbook

O filmie

"Obcy - 8 pasażer 'Nostromo'" - legendarny horror science fiction, przez wielu uznawany za najbardziej przerażający film w historii kina - powraca na ekrany kin w wersji specjalnej, którą reżyser Ridley Scott ("Gladiator", "Hannibal") wzbogacił o nowe, nigdy dotąd nie oglądane na dużym ekranie sceny oraz cyfrowo odnowiony obraz i dźwięk.

We współpracy ze studiem Twentieth Century Fox Scott odrestaurował oryginalny negatyw filmu dodając do niektórych ujęć elementy grafiki komputerowej. Scott i jego ekipa przejrzeli niemal sto pudełek z zachowanymi materiałami filmowymi, które po prawie ćwierć wieku odkryto w jednym z londyńskich archiwów. Z tych właśnie materiałów reżyser wybrał sceny, które włączył do wersji specjalnej. Poddano je obróbce cyfrowej, tak by jakością nie odbiegały od pozostałych. Gotowy film uzupełniono o cyfrową, stereofoniczną ścieżkę dźwiękową.

"Obcy - 8 pasażer 'Nostromo'" wszedł na ekrany amerykańskich kin w maju 1979, premiera polska odbyła się rok później. Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i krytyków na całym świecie, przynosząc zyski przekraczające 100 milionów dolarów, co na owe czasy było zawrotną sumą. Sukces sprawił, że nakręcono trzy kontynuacje: "Obcego - decydujące starcie" Jamesa Camerona (1986), "Obcego 3" Davida Finchera i "Obcego: Przebudzenie" Jean-Pierre Jeuneta.

W "Obcym - 8 pasażerze 'Nostromo'" swą pierwszą główną rolę zagrała Sigourney Weaver, która z Ridleyem Scottem spotkała się ponownie na planie filmu "1492: wyprawa do raju". Aktorka wcieliła się w postać nieustraszonej Ellen Ripley - jednej z pierwszych bohaterek kina akcji.

Wersja reżyserska
Fenomen "Obcego..."
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię