Okna (2003)

La Finestra di fronte

plakat - Okna (2003)

opisy filmu

(3)
  • Życie pewnej młodej kobiety płynie bardzo zwyczajnie. Ma zwyczajną rodzinę i zwyczajne problemy. Zwyczajne kłótnie rzadko zakłócają bieg zwyczajnych, podobnych do siebie dni. Wieczorami Giovanna (Giovanna Mezzogiorno) staje w oknie i, paląc papierosa, obserwuje okno sąsiada. Tęskni za innym życiem.
    Życie pewnego starszego mężczyzny, Davide (Massimo Poggio), dobiega końca. Pewnego dnia Giovanna i Davide spotykają się. Giovanna zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem, niewykorzystanymi możliwościami, niezrealizowanymi marzeniami. Pozwala spełnić się marzeniu o spotkaniu z obcym mężczyzną, sąsiadem, którego zna tylko z widzenia - przez okno. Davide przekonuje Giovannę do podjęcia walki o realizację marzeń. Jeszcze nie wszystko stracone. Jeszcze wszystko się może zdarzyć.

  • Giovanna (Giovanna Mezzogiorno) prowadzi dość ustabilizowane życie: ma męża, dwójkę dzieci, pracę księgowej. Jej życie biegnie ustalonym trybem. Powtarzane codziennie czynności przeplatają się ze sobą. Giovanna nie jest szczęśliwa. Marzy o innej pracy, o innym życiu. Co noc obserwuje przez okno przystojnego sąsiada mieszkającego w apartamencie naprzeciwko. Wszystko zmienia się pewnego dnia, gdy wraz z mężem spotyka starszego pana (elegancko ubranego i posiadającego przy sobie pewien zasób gotówki), który stracił pamięć. Wyjaśnienie zagadki staruszka okazuje się dla niej okazją do zajrzenia także wgłąb siebie samej i odkrycia, że w szarym labiryncie swojego życia utraciła gdzieś po drodze kontakt z własnym sercem i uczuciami. Podczas, gdy staruszek musi odnaleźć wspomnienia dotyczące jego przeszłości, a dokładnie wydarzeń, które rozegrały się w Rzymie jeszcze podczas II wojny światowej, Giovanna musi odnaleźć siebie oraz zadecydować jak ma wyglądać jej dalsze życie. Czy kiedy spełni się jedno z jej najskrytszych pragnień i pozna osobiście obiekt swych potajemnych westchnień w osobie przystojnego Lorenza (Raoul Bova), będzie umiała żyć tak, jak żyła dotychczas?

  • Giovanna (Giovanna Mezzogiorno) wiedzie monotonne życie i jest z tego powodu nieszczęśliwa. Marzy o porzuceniu nudnej pracy księgowej, która ją przytłacza, wieczory zaś spędza stojąc przy oknie i obserwując swojego przystojnego sąsiada z naprzeciwka, Lorenza (Raoul Bova). Pewnego dnia spełnia się jedno z najskrytszych jej pragnień, poznaje mężczyznę, którym jest od dawna zafascynowana. Czy teraz życie Giovanny stanie się ciekawsze?