Policja (2002)

Dark Blue

plakat - Policja (2002)

pressbook

O filmie

Już dawno brakowało w kinie dobrego, kryminalnego thrillera i takich bohaterów, jakich grywał Clint Eastwood. Wydaje się, że Kurt Russel jest jego godnym następcą a "Policja" filmem, za którym tęskniła widownia o mocnych nerwach.

Klasę filmu gwarantuje scenariusz Davida Ayera, który na swoim koncie ma m.in. znakomity "Dzień próby" (za rolę w tym filmie Denzel Washington otrzymał w 2002 Oscara). Zaś historię, na podstawie której powstał scenariusz napisał James Ellroy twórca "Tajemnic Los Angeles" Curtisa Hansona, znakomitego kryminału z Russelem Crowe w roli głównej. "Policja" to mocne kino akcji dla prawdziwych facetów i kobiet o mocnych nerwach.

Akcja rozgrywa się w Departamencie Policji Los Angeles w kwietniu 1992 roku, w przeddzień uniewinnienia czterech białych oficerów zamieszanych w pobicie czarnoskórego kierowcy Rodney'a Kinga i wynikłych z tego powodu zamieszek.

W klimacie rasistowskich podejrzeń, SIS, elitarny oddział policji L.A. zostaje wyznaczony do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie tajemniczego poczwórnego morderstwa. W trakcie zajmowanie się sprawą, doświadczony detektyw Eldon Perry (w tej roli właśnie Kurt Russel), znany ze swych żelaznych zasad i porywczego charakteru, wprowadza nowicjusza, Bobby'ego Keougha (Scot Speedman), w arkana pracy w policji i ukazuje mu jej prawdziwe oblicze: zgniłe moralnie i skorupcjonowane.

Szefem SIS jest despotyczny i niebezpieczny, Jack Van Meter (Brendan Gleeson). Jedyną osobą, która jest w stanie mu się przeciwstawić jest zastępca szefa policji, Arthur Holland (Ving Rhames). Nie zjednuje mu to przychylności wśród członków elitarnej jednostki dowodzonej przez Van Metera. SIS to bowiem bardzo solidarna jednostka- można by rzec "bractwo", której znaczenia nigdy nikt nie śmiał podważyć. Aż do tej chwili...

Podczas gdy Perry i Kenough próbują rozwiązać tajemnicze morderstwa, Holland stara się zburzyć wizerunek Perry'ego jako samotnego stróża sprawiedliwości.

W ciągu czterech dni niepokoje wywołane brutalnymi morderstwami i wyczuwalne napięcie wśród czarnoskórej ludności mieszkańców LA powodują łańcuch wydarzeń, który dotknie całe miasto.

Kiedy podczas patrolowania zatłoczonych okolic Parku Centralnego Perry i jego podopieczny, Keough, zaczynają śledzić morderców, spotkają się twarzą w twarz zarówno z bezwzględnymi mordercami, jak i z własnymi demonami, którzy okażą się jeszcze bardziej okrutni.

O produkcji
multimedia
pozostałe