Garden State

plakat - Powrót do Garden State (2004)

opisy filmu

(5)
  • Żyjący w Los Angeles, początkujący aktor Andrew "Large" Largeman (Braff) zmuszony jest do odbycia swoistej podróży sentymentalnej do rodzinnego New Jersey. Nieuchronnie zbliża się do unikanej przez lata konfrontacji z ojcem (Ian Holm - "Aviator"). Na każdym kroku spotyka starych znajomych tworzących specyficzną mozaikę osobowości. Zbieg okoliczności łączy go także z losem Sam (Portman), dziwnej dziewczyny, za sprawą której Large znajduje w sobie dość odwagi, by otworzyć swe serce i umysł na doświadczenia niesione przez życie.

  • Andrew Largeman, dla przyjaciół Large, jest początkującym aktorem, który od dzieciństwa uzależniony jest od leków antydepresyjnych. Leki przepisuje mu jego psychiatra, który jest również jego ojcem. Ojciec obwinia Andrew o przyczynienie się do kalectwa matki, które było wynikiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Po tym fakcie ojciec stał się jego psychiatrą i oddał go do szkoły z internatem, aby nie stwarzał więcej zagrożenia dla rodziny. Kiedy Andrew dowiaduje się o śmierci matki, decyduje się na powrót do rodzinnej miejscowości na jej pogrzeb. Na miejscu czeka go konfrontacja z despotycznym ojcem, dawni koledzy, którzy widzą w nim człowieka sukcesu oraz nowo poznana dziewczyna Sam. Large (który przestaje brać swoje leki) i Sam (niepoprawna optymistka i kłamczucha) powoli odnajdują w sobie radość życia i zbliżają się do siebie. Każde z nich ma swoje własne problemy, które przeszkadzają rodzącemu się uczuciu. Pytanie, czy uda im się przetrwać najgorsze?

  • Film opowiada o opóźnionym dojrzewaniu młodego mężczyzny Andrew "Large'a" (Braff), od dzieciństwa faszerowanego przez swojego ojca psychoterapeutę środkami antydepresyjnymi, które wykształciły w nim niskie poczucie własnej wartości i... zbyt wysokie poczucie winy. Z powodu samobójczej śmierci matki, Andrew wraca do rodzinnego miasteczka. Tam spotyka się z przyjaciółmi z dzieciństwa i poznaje zwariowaną dziewczynę (Portman). To spotkanie staje się motorem do dalszych działań, w których ,,Large" postanawia zmierzyć się z rzeczywistością i stanąć z życiem twarzą w twarz, odrzucając farmakologiczny letarg, w jakim się do tej pory znajdował.

  • "Powrót do Garden State" to historia młodego człowieka, który po wielu latach wraca do rodzinnego miasteczka na pogrzeb matki. Wielokrotnie nagradzany debiut reżyserski Zacha Braffa znalazł się w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Sundance i zyskał uznanie krytyków i widzów na całym świecie.
    Mieszkający w Los Angeles Andrew (Zach Braff) powraca w rodzinne strony gdzie musi się zmierzyć z przeszłością, o której usilnie starał się zapomnieć. Nieuchronnie zbliża się do unikanej przez lata konfrontacji z ojcem i na każdym kroku spotyka starych znajomych tworzących specyficzną mozaikę osobowości.  Zbieg okoliczności łączy go także z Sam (Natalie Portman), dziwną dziewczyną, za sprawą której Andrew znajduje w sobie dość odwagi, by żyć świadomie.
    "Powrót do Garden State" to film o samotności i zagubieniu, lecz także o wewnętrznej równowadze, jaką potrafi dać drugi człowiek. Niezwykły klimat opowieści potęguje wyróżniona nagrodą Grammy ścieżka dźwiękowa.

  • Dwudziestoparoletni Andrew Largeman (Zach Braff) większość swojego dotychczasowego życia spędził na silnych środkach antydepresyjnych. Z przepisanego mu na lata, przez ojca psychiatrę (Ian Holm), letargu wyrywa go konieczność powrotu do rodzinnego New Jersey. Powodem jest pogrzeb zmarłej nagle matki. Wymuszona po dziesięciu latach podróż sentymentalna, inspiruje "Large'a" do próby życia bez medykamentów. Tych kilka dni spędzonych w "Zielonym Stanie" staje się swego rodzaju wyprawą w przeszłość, w głąb siebie i w otchłań rodzinnych niedomówień. Na każdym kroku spotyka starych znajomych, którzy tworzą przedziwną mozaikę osobowości: nieustannie palącego skręty grabarza Marka (Peter Sarsgaard), pracowników barów szybkiej obsługi, czy naganiaczy systemów argentyńskich. Jednak każdy kolejny dzień nieubłaganie zbliża go do, za wszelką cenę unikanej i przez lata odkładanej, konfrontacji z ojcem. Zwykły zbieg okoliczności styka go też z losem Sam (Natalie Portman), dziewczyny, która jest obdarzona wszystkim, czego "Large’owi" brakuje. Właśnie jej imponujące ciepło i odwaga mogą stać się tym, co może zmienić jego życie.