Skazany na śmierć (2005-2009) serial TV

Prison Break

plakat - Skazany na śmierć (2005)

ciekawostki

(64)

role

błędy w filmie

miejsce kręcenia

pozostałe

  • Więzienie (Joliet Prison), w którym kręcone są zdjęcia posiada w rzeczywistości tylko dwa poziomy z celami. Widoczne w serialu trzy poziomy stworzone zostały w studio filmowym.

  • Postać "D.B. Coopera" jest wzorowana na rzeczywistej osobie, która w 1971 roku, po uprowadzeniu liniowca, wymusiła 200 000$ od ich właściciela, Northwest Orient, po czym wyskoczyła z samolotu z dwudziestodolarowymi banknotami o łącznej wadze 21 funtów, przyczepionymi do jego ciała. Nigdy go nie złapano.

  • Czteromiesięczna przerwa między kręceniem 13 a 14 odcinka zemściła się na producentach. Egzekucja Lincolna miała odbyć się w maju, a na planie spadł śnieg.

  • Postać C-Note'a miała wystąpić początkowo tylko w pierwszych 2 odcinkach, ale kiedy sezon rozszerzono do pełnej serii zdecydowano, iż pojawi się on wielokrotnie.

  • Tatuaże Michaela są kalkomanią, odnawianą co tydzień. Do jej nałożenia potrzeba dwóch osób i 4,5 godzin, a do zmycia 2 godzin.

  • Fox River to tak naprawdę więzienie Joliet (Illinois, USA). Zostało zaprojektowane przez Williama W. Boyingtona, oddane do użytku w 1858r., przeznaczone dla 761 więźniów.

  • Brygada P.I. (prison industries) naprawdę istnieje w innych więzieniach. W zakładach karnych więźniowie mają możliwość pracy. Może to służyć kilku celom. Niektórzy mówią, że to daje zawód i możliwość zarobienia pieniędzy. To także może odegrać znaczącą rolę w resocjalizacji. Skazańcy mogą nabywać zręczności, które pomagałyby im znajdować pracę (oczywiście po tym jak wyjdą na wolność). Inni uważają, że to jest sposobnością dla korporacji, by "produkować" duże korzyści dla populacji.

  • W końcówce 1. sezonu - z powodu przedawkowania narkotyków - miała umrzeć Sara Tancredi. Jednak postać ta cieszyła się ogromną popularnością wśród internautów, dlatego właśnie postanowiono odstąpić od tego zamiaru. Jednakże, ktoś musiał "zginąć". Padło więc na ukochaną Lincolna Burrowsa - Veronicę Donovan.

  • ''Cute Poison'' odnosi się do etykiety na butelce, którą Michael ma wytatuowaną na ramieniu. Litery są przypomnieniem siarczanu miedzi (Cu O S znaczy CuSO4) i kwasu fosforowego (P O znaczy H3PO4). Siarczany miedzi są używane jako środek przeciw chwastom. Kwas fosforowy jest składnikiem nawozów.

  • Na początku czwartego sezonu znikają tatuaże z ciała Michaela. Powodem jest bezużyteczność rysunków po udanej ucieczce z więzienia. Wentworth Miller (serialowy Michael Scofield) może odetchnąć, gdyż musiał nawet przy upałach nosić długi rękaw, ponieważ udawał, że jego bohater ma ciągle tatuaże.