Girl, Interrupted

plakat - Przerwana lekcja muzyki (1999)

opisy filmu

(6)
  • Ekranizacja powieści Susanny Kaysen. Akcja filmu dzieje się w latach sześćdziesiątych. Odtwórczynią głównej roli jest Winona Ryder, która wciela się w postać zagubionej siedemnastolatki. Wrażliwość Susan nie pozwala jej odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości. Rodzice dziewczyny postanawiają wysłać córkę do lekarza, który zaleca jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Wkrótce trafia na tamtejszy oddział dla nastolatek i zaczyna życie w całkiem innym świecie. Spędza tam prawie dwa lata, a w międzyczasie zaprzyjaźnia się z socjopatką Lisą (Angelina Jolie).

  • Film oparty na prawdziwej historii dziewczyny, która spędziła dwa lata w szpitalu psychiatrycznym. Rodzice Susanny (Winona Ryder) umieszczają ją w tej placówce po kilku wybrykach, które w innych rodzinach nie zrobiłyby na nikim wielkiego wrażenia. Tamtejsi lekarze diagnozują jej przypadłość jako "graniczne zaburzenia osobowości" i tym samym nastolatka pozostaje tam na dłużej. Spotyka Lisę (Angelina Jolie), na pierwszy rzut oka zupełnie inną od niej samej. Po pewnym czasie wytwarza się jednak między nimi specyficzna więź, dzięki której widać, że tak naprawdę obie dziewczyny mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim to, że obie w pewnym sensie są ofiarami tego szpitala. Uosabiają wszystko to, co dzieje się z normalnym człowiekiem, kiedy znajdzie się nie tam, gdzie jego miejsce.

  • Ameryka końca lat 60-tych: czasy kontestacji, rewolucji seksualnej i burzliwych przemian obyczajowych. Jeśli miałeś szczęście - jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha - jechałeś do Wietnamu. A jeśli zupełnie nie wiedziałeś, czego chcesz - lądowałeś w domu wariatów. Siedemnastoletnia Susanna Kaysen (Winona Ryder) wydawała się zagubiona w otaczającej ją rzeczywistości. Zaniepokojeni rodzice wysłali ją do doktora, który doradził jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Dziewczyna spędziła tam dwa lata, przechodząc prawdziwą szkołę życia. W szpitalu poznała czarującą socjopatkę Lisę (nagrodzona Oscarem Angelina Jolie), która buntowała się przeciwko wszystkim i wszystkiemu. To właśnie dzięki niej Susanna odnalazła to, co w życiu najcenniejsze - samą siebie.

  • Susanna (Winona Ryder) jest nastolatką, przeżywającą trudny okres - dorastanie. Rodzice i jej terapeuta podejrzewają, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Umacnia ich w tej wierze pewien incydent: nastolatka bowiem zażywa całą paczkę aspiryny i popija ją butelką wódki, co jawnie wskazuje ich zdaniem na to, że chciała się zabić. Wysyłają ją zatem do kliniki psychiatrycznej. Susanna poznaje tam podobne do siebie młode dziewczyny, którym się coś w życiu nie udało, miały trudne dzieciństwo, bądź też nie mogą sobie z czymś poradzić. Z początku jej się tam nie podoba, chce stamtąd jak najszybciej wyjść. Zmienia jednak zdanie, gdy poznaje Lisę (Angelina Jolie). Razem przeżywają niezwykłe przygody, próbując zrozumieć, co z nimi jest "nie tak".

  • Młoda, zagubiona dziewczyna imieniem Suzanne (Winona Ryder) próbuje popełnić samobójstwo, co skłania jej rodziców do umieszczenia córki w domu dla psychicznie chorych. Ta wrażliwa i przestraszona nowymi okolicznościami nastolatka zostaje postawiona w obliczu próby, wymagającej niezwykłej odwagi i siły wewnętrznej. Krok po kroku, poznając inne mieszkanki, a nawet nawiązując z nimi przyjaźnie, zaczyna odkrywać sens swego życia. Jedną z jej współlokatorek na oddziale jest z pozoru oziębła, niekiedy nawet wulgarna, Lisa (Angelina Jolie). Dzięki niej Suzanne szuka odpowiedzi na kluczowe pytania: czy rzeczywiście jest na coś chora? i czym tak właściwie jest szaleństwo? Pobyt w tym odizolowanym miejscu to długa wędrówka, pełna wspomnień, dramatycznych wydarzeń, ale i przyjaźni, która potrafi przetrwać tak wiele...

  • Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 60. XX wieku, w czasach kontestacji i rewolucji seksualnej. Dziewiętnastoletnia Susanna (Winona Ryder) przechodzi trudny okres. Gdy przedawkowuje środki przeciwbólowe, rodzice decydują się umieścić ją w szpitalu psychiatrycznym. W zakładzie zamkniętym dziewczyna spędza dwa lata, przechodząc prawdziwą szkołę życia. Niebawem Susanna zaprzyjaźnia się się z socjopatką Lisą (Angelina Jolie), która buntuje się przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Między dziewczynami rodzi się niezwykła więź. To właśnie dzięki niej Susanna odnajduje to, co jest najcenniejsze - samą siebie. Film jest ekranizacją autobiograficznej książki Susanny Kaysen. Angelina Jolie za rolę Lissy została nagrodzona Oscarem.

multimedia
pozostałe