Ran (1985)

plakat - Ran (1985)

opisy filmu

(4)
 • Król Hidetora podbija całe terytoria, przez całe życie morduje i grabi inne narody. W końcu postanawia przejść na emeryturę. Ma zamiar podzielić swoje królestwo na trzy części dla swych trzech synów, ale najpierw żąda od nich wyznania miłości do ojca. Najmłodszy syn - Saburo - nie mogąc znieść takiego traktowania buntuje się przeciwko takiemu podziałowi, czym sprowadza na siebie gniew ojca. Następnie ostrzega wszystkich, że nastąpi chaos i jedność między braćmi nie jest nierozerwalna. W konsekwencji zostaje wygnany.
  Najstarszy syn króla - Taro - żeni się z Lady Kaede, której cała rodzina została wymordowana przez Hidetora. Średni syn - Jiro - też wziął ślub z księżniczką z innego klanu, której najmłodszemu bratu Hidetora kazał wyłupić oczy.
  Wkrótce po tym Hidetora dowiaduje się, że jego synowie Taro i Jiro nie ufają mu. Ich wojska ruszają na zamek Hidetora i zabijają wszystkich, z wyjątkiem Hidetora i głupca o imieniu Kyoami. W trakcie bitwy, Taro zostaje zastrzelony przez jednego z wojowników Jira.
  Hidetora wychodzi z płonącego zamku i gdy wojska to widzą odsuwają się krok po kroku. Patrzą się jak przechodzi przez bramę i idzie w kierunku wrzosowisko. Ten były władca odchodzi od zmysłów i jedyna osoba, która zostaje przy nim jest głupiec Kyoami.
  Na wrzosowisku spotyka niewidomego chłopca, któremu w przeszłości wyłupał oczy. Teraz musi zapłacić za wszystkie swoje zbrodnie.

 • Król Hidetora (Tatsuya Nakadai) - postać oparta na shakespear`owskim "Królu Learze" - podbija całe terytoria, przez całe życie morduje i grabi inne narody. Jego najstarszy syn Taro (Akira Terao) żeni się z Lady Kaede (Mieko Harada), krórej cała rodzina została wymordowana przez Hidetora. Średni syn Jiro (Jinpachi Nezu) też wziął ślub z księżniczką z innego klanu, której najmłodszemu bratu Hidetora kazał wyłupić oczy.

  Najmłodszy syn Saburo (Daisuke Ryu) ostrzega wszystkich, że nastąpi chaos i ucieka, tak jak Cordelia uciekła w "Królu Learze". Wkrótce po tym Hidetora dowiaduje się, że jego synowie Taro i Jiro nie ufają mu. Ich wojska ruszają na zamek Hidetora i zabijają wszystkich, z wyjątkiem Hidetora i głupca o imieniu Kyoami. W trakcie bitwy, Taro zostaje zastrzelony przez jednego z wojowników Jira.

  Hidetora wychodzi z płonącego zamku i gdy wojska to widzą odsuwają się krok po kroku. Patrzą się jak przechodzi przez bramę i idzie w kierunku wrzosowiska. Ten były władca odchodzi od zmysłów i jedyną osobą, która zostaje przy nim jest głupiec Kyoami. Na wrzosowisku spotyka niewidomego chłopca, któremu w przeszłości wyłupił oczy. Teraz musi zapłacić za wszystkie swoje zbrodnie.
  [tantra]

 • "Ran" to późne dzieło japońskiego mistrza i zarazem jedno z jego największych dokonań. Kurosawa zawsze fascynował się twórczością Szekspira a tym razem za wzór posłużył mu "Król Lear". Swoim zwyczajem, reżyser umieścił akcję w średniowiecznej Japonii, zaś bohaterami uczynił samurajów. Szekspirowskie trzy córki sędziwego króla zostały zamienione na trzech synów. "Ran" to film o braku litości, okrucieństwie, o tym jak zło, niczym echo, powraca w końcu do swojego sprawcy, by go zniszczyć. Kurosawa nadał swojemu obrazowi wymiar wielkiego, krwawego spektaklu rozgrywającego się w martwych, surrealistycznie posępnych pejzażach. Tak jak sztuka Szekspira, dzieło Kurosawy opowiada o szaleństwie i chaosie, zrealizowane jest jednak z żelazną dyscypliną i precyzją - to obraz o ogromnej sile.

 • Hidetora Ichimonji (Tatsuya Nakadai), pan feudalny, jest już stary. Wiedząc, że niedługo nadejdzie kres jego życia, zamierza przekazać władzę najstarszemu synowi (Akira Terao). Jego dwaj młodsi bracia mają go wspierać. Jednemu z nich, Saburō (Daisuke Ryu) się to jednak nie podoba - twierdzi, że rodzeństwo nie będzie żyło ze sobą w pokoju i że Hidetora jest głupcem, jeśli w to wierzy. Saburō znajduje poparcie u jednego ze sług swojego ojca, Tanga (Masayuki Yui). Sprawy nie idą jednak po ich myśli i obaj zostają wygnani. Podobny los spotyka wkrótce samego Hidetorę. Starzec przyłącza się do swojego dawnego sługi. Rozpoczyna się zażarta walka o władzę zakrapiana zdradą.

multimedia
pozostałe