Ray (2004)

plakat - Ray (2004)

opisy filmu

(4)
  • Film opisuje życie muzyka Raya Charlesa, począwszy od biednych czasów dzieciństwa spędzonych w Albany, aż do wielkiego sukcesu, okupionego walką z rasizmem, uzależnieniem od narkotyków i problemami miłosnymi.
    Charles stracił wzrok w wyniku cukrzycy, na jaką zachorował w wieku 6 lat. Znajomości nut nauczył się czytając podręczniki napisane językiem Braille'a.

  • Historia życia jednego z największych muzyków jazzowych i bluesowych na świecie Raya Charlesa. Opowieść rozpoczyna się w Albany, rodzinnym mieście muzyka. Film opowiada o dzieciństwie Raya, problemach z narkotykami i z miłością. Muzyk w wieku 6 lat zachorował na jaskrę i stracił wzrok.

  • "Ray" opowiada opartą na faktach historię jednego z największych muzyków XX wieku - Raya Charlesa. Podczas trwania filmu możemy obserwować jego długą drogę ku sławie oraz kształtowanie własnego, oryginalnego stylu poprzez eksperymentowanie z różnymi rodzajami muzyki. Wszystko to okupione jest walką z uprzedzeniami rasowymi, uzależnieniem od heroiny oraz codziennym znoszeniem ogromnego ciężaru, jakim jest ślepota. Oprócz tego z każdą minutą trwania filmu dowiadujemy się więcej o burzliwych romansach Charlesa, poprzez które stara się on uciec jak najdalej od brutalnej rzeczywistości. Wszystko to umila ścieżka dźwiękowa autorstwa samego bohatera filmu oraz rola Jamiego Foxxa, nagradzana na wielu festiwalach filmowych.

  • Opowieść o pasji, której podporządkowane jest całe życie. Reżyser pozwala poznać widzom kolejne etapy życia Raya. Jego dzieciństwo, kiedy to wydarzył się tragiczny wypadek i stracił on brata, a później choroba i związana z nią utrata wzroku. Następnie okres dojrzewania, podczas którego Ray odkrywa w sobie pasję do muzyki, pierwsze kroki ku karierze w przemyśle rozrywkowym. Okazuje się jednak, że spełnianie marzeń to również ponoszenie ogromnych kosztów – narkotykowy nałóg, zdrady małżeńskie. Cały film jest wypełniony oryginalną muzyką Raya Charlesa, która nadaje mu dodatkowego kolorytu.