Ray (2004)

plakat - Ray (2004)

pressbook

Informacje o produkcji

“Muzyka soul to także sposób na życie, bardzo zresztą wyczerpujący.”
—Ray Charles

Jeśli życie w jakiś sposób jest sumą wydarzeń, historia Raya Charlesa może zostać odczytana, jako pasmo osobistych wzlotów i upadków, jakie towarzyszyły jego długoletniej karierze w przemyśle muzycznym.
Ale w przypadku człowieka, który radził sobie ze swoimi udrękami, bólem i ciemnością, tak dobrze jak z różnorodnymi stylami muzycznymi - Jazz, Rhythm & Blues, Rock’n’Roll, Gospel, Country & Western – jego historię można odczytać w zupełnie inny sposób. Życie Raya to powstała na bazie sekwencji wydarzeń, poruszająca i inspirująca podróż jedynego w swoim rodzaju geniusza, który dał światu zupełnie nową wrażliwość muzyczną.

Film "Ray" to po raz pierwszy opowiedziana na ekranie muzyczna biografia amerykańskiej legendy, Raya Charles, której reżyserią, po 15-letnich przygotowaniach zajął się TAYLOR HACKFORD, a w tytułową rolę wcielił się utalentowany aktor JAMIE FOXX.
Reżyser Hackford (Adwokat diabła, Dolores Claiborne, Oficer i dżentelmen) —który wspólnie z producentem STUARTEM BENJAMINEM (La Bamba, The Long Walk Home, Everybody’s All-American), spędził 15 lat na przygotowaniach – przy udziale samego Raya Charlesa – przedstawia portret artysty, który zamienił swoje osobiste spotkanie z ciemnością na płonące światło muzyki. Historia Raya – biednego, niewidomego dzieciaka z Południa, który przełamał społeczne i artystyczne bariery zmieniając historię amerykańskiej muzyki – jest kwintesencją opowieści o człowieku, który walczy, aby przejąć kontrolę nad własnym przeznaczeniem.
Pragnąc jak najpełniej przenieść na ekran pulsujący charakter życia i czasów Raya Charlesa, Taylor Hackford zgromadził na planie grupę utalentowanych filmowców – autora zdjęć PAWŁA EDELMANA (nominacja do Oskara® za Pianistę), scenografa STEPHENA ALTMANA (nominacja do Oskara® za Gosford Park), montażystę PAULA HIRSCHA (Oskar® za Gwiezdne wojny), kompozytora CRAIGA ARMSTRONGA (Złoty Glob, nagrody AFI i BAFTA za Moulin Rouge!), kierownika muzycznego CURTA SOBELA (Informator) i autorkę kostiumów SHAREN DAVIS (Antwone Fisher). Producentami wykonawczymi zostali WILLIAM J. IMMERMAN i JAIME RUCKER KING; a współproducentami RAY CHARLES ROBINSON, JR., ALISE BENJAMIN i NICK MORTON.

Poznać Raya: wstęp do życia człowieka
Odkrywanie Raya – 15 lat przygotowań
Bycie Rayem: obsadzenie w roli Jamiego Foxxa
Kochać Raya: kobiety
Menadżerowie i muzycy
Dekady projektów
Po prostu muzyka
Biografia Raya Charlesa