Rebeliant (2005)

The Rising: Ballad of Mangal Pandey

plakat - Rebeliant (2005)

opisy filmu

(4)
 • Jest rok 1857. Całe Indie znajdują się pod panowaniem jednej spółki - brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Kompania, założona w 1600 roku przez grupę londyńskich kupców, po przyznaniu jej przez królową Elżbietę I monopolu na handel z Indiami Wschodnimi, stała się jednym z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw w historii świata. Posiadała liczne prawa i przywileje: stanowiła prawo na posiadanych ziemiach, mogła samodzielnie zawierać traktaty, utrzymywała swoje twierdze i wojsko, mogła prowadzić wojny, biła też własną monetę. W owych czasach decydowała o losie jednej piątej ludności świata.

  Film "Rebeliant" opowiada o człowieku, który stanął na czele największego powstania przeciwko rządom Kompanii w Indiach. Mangal Pandey rozpalił w sercach swych rodaków iskrę, która wkrótce zmieniła się w pierwszą indyjską wojnę o niepodległość.

  Ta opowieść o przyjaźni, zdradzie, miłości i poświęceniu rozgrywa się w czasach, gdy usankcjonowana przez prawo, łupieżcza polityka Brytyjczyków budziła powszechne oburzenie miejscowej ludności. Głównych bohaterów - sipaja Mangala Pandeya (Aamir Khan) i oficera brytyjskiego, kapitana Williama Gordona (Toby Stephens) poznajemy podczas jednej z zażartych bitew, jakich wiele w połowie XIX wieku toczyła Kompania w Afganistanie. Chwila, w której Pandey ocalił życie Gordonowi, stała się początkiem przyjaźni wykraczającej poza sztywne zasady wojskowych rang oraz rasowych uprzedzeń. Zostanie ona wystawiona na próbę, gdy znajdą się po przeciwnych stronach barykady podczas zbliżającego się buntu sipajów.
  "Rebeliant" jest opowieścią o marzeniach o wolności.

 • Film opowiada historię pierwszego powstania indyjskiego przeciw brytyjskim kolonistom, które miało miejsce w roku 1857. Tereny, zajmowane dotychczas przez jedno z plemion, zostały zagarnięte przez Brytyjską Kompanię Wschodnio-Indyjską. Prawowici właściciele ziemi sprzeciwili się nieludzkiemu traktowaniu przez najeźdźców, co spowodowało wyniszczający konflikt.

 • "Rebeliant" to próba zmierzenia się z poważnym tematem. Film opiera się na kanwie autentycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w historii kraju znad Gangesu.
  W 1857 roku hinduscy żołnierze, zwani sipajami, zbuntowali się przeciwko okupującym ich kraj Brytyjczykom. Na czele powstania stanął Mangal Pandey (Aamir Khan), który do dziś uważany jest w Indiach za bohatera narodowego. Na tle wielkich dziejowych przemian rysuje się nie mniej istotny wątek przyjaźni Mangala z angielskim kapitanem, Williamem Gordonem (Toby Stephens). Zbrojny konflikt postawi ich bowiem po przeciwnych stronach barykady, a duchowi bracia będą musieli stanąć do walki, której żaden z nich nie chce.

 • Sipaj Mangal Pandey (Aamir Khan) służy w regimencie piechoty Kompanii Wschodnioindyjskiej w Barrackpore. Podczas jednej z bitew ratuje od śmierci brytyjskiego oficera, kapitana Williama Gordona (Toby Stephens). Odtąd, bez względu na różnice wojskowych rang oraz rasowe uprzedzenia, obu mężczyzn łączy przyjaźń. Znany z lojalności i niezrównanej waleczności Mangal darzony jest uczuciem przez Heerę (Rani Mukherjee), którą uratował z rąk pijanego brytyjskiego oficera. Piękna tancerka i dziewczyna do towarzystwa zdobywa cenne informacje, które zachwyceni jej wdziękiem i urodą brytyjscy oficerowie powierzają jej w chwilach zapomnienia. Heera postanawia przekazać je grupie Hindusów niegodzących się na brytyjską dominację w Indiach. Tymczasem Gordon zamieszkuje z Jwalą (Amisha Patel), młodą wdową, którą uratował od "sati" - praktyki samospalenia żony na stosie pogrzebowym męża. I ku niezadowoleniu zwierzchników coraz bardziej zbliża się do miejscowej kultury i obyczajów. Wkrótce lojalność obu żołnierzy wobec ojczyzny i przyjaciół zostaje wystawiona na próbę. W Indiach wybucha rebelia, na czele której, trochę wbrew własnej woli, staje Mangal Pandey. Walczący po przeciwnych stronach przyjaciele będą musieli wybierać pomiędzy tym, czego się od nich oczekuje, a tym, co czują.