Rejs

1970 1 godz. 5 min.
7,5 121 618
ocen
7,5 10 1 121618
22 447
chce zobaczyć
7,5 13
ocen krytyków
{"rate":7.53846,"count":13}
powrót do forum filmu Rejs
 • dariajuli13 ocenił(a) ten film na: 9

  Film genialny! I nawet ktos niewtajemniczony w absurdalnosc rzeczywistosci PRL-u moze odczytac owy absurd i komizm w dialogach i genialnym aktorstwie. Satyra na PRL jedynie poteguje humor, ale nie wyklucza sily razenia komizmu ogolnego. Film parodiuje wiele teorii, pustych ideologii, autokreacji inteligenckiej i tzw. formalizmu, za ktorym nie kryje sie nic, a ktory nadal daje sie we znaki w rzeczywistosci aktualnej. A ze sceny sa ''dluzyznami'' - swiadczy to tylko o technice autoparodii filmu. Oczywiscie humor nie dla kazdego, bo ma charakter jedynie parodystyczny, napietnowuje pewne nonsensowne postawy i sytuacje, warunkiem jest na pewno znajomosc tych postaw - totez nie smieszy kazdego. A i sposob parodiowania nie musi odpowiadac kazdemu :)

 • dariajuli13 Właśnie, w tym jest problem. To film z epoki. Coś jak kabarety, bez kontekstu potrafią się okazać nie śmieszne. I to też jego słabość, bo dobry film powinien być ponad czasowy. Ten niestety nie jest

 • van_der ocenił(a) ten film na: 5

  mirekmazurkiewicz28 I tu się z Panem zgadzam!

 • olazet ocenił(a) ten film na: 10

  mirekmazurkiewicz28 Nie rozumiem, jak można coś takiego napisać? Przecież jest to komedia absurdu i parodii i nie trzeba znać wszystkich niuansów tamtych czasów, żeby określić ten film mianem ponadczasowego. Mam znajomego z Anglii, który nie wiedząc wiele o historii Polski w czasach PRL-u świetnie się bawił podczas seansu, a ja sama nie potrafiłabym każdej scenie przypisać konkretnego obyczaju społecznego z tamtych czasów, jednak nie przeszkadza mi to w rozumieniu języka parodii jakim posługują się twórcy "Rejsu". Zgadzam się, że obraz ten nie będzie każdego śmieszył, ale która komedia ma samych zwolenników? Odnosząc się do wpisu dariajuli13, podpisuję się pod stwierdzeniem, iż jest to film mający "siłę rażenia komizmu ogólnego":).

 • dariajuli13 Jestem z rocznika 94. PRL znam tylko z opowiadań,filmów, dokumentów. Nie doszukiwałem się żadnych porównań. Wystarczyło mi, że nie mogłem przestać się śmiać z tych absurdalnych, sztywnych dialogów, to jest mój typ humoru, prześmieszny. Czytając opinie, komentarze dopiero widzę ile tam jest przesłania.