Rok diabła (2002)

Rok ďábla

plakat - Rok diabła (2002)

pressbook

O filmie

Po napisaniu scenariusza do "Samotnych", Petr Zelenka powrócił do pracy reżyserskiej. Rok temu zrealizował przedstawienie teatralne oparte na sztuce własnego autorstwa: "Tales of Ordinary Madness" (tytuł nawiązuje do zbioru opowiadań Charlesa Bukowskiego) dla praskiego teatru Dejvice. Ostatni film Zelenki, "Rok diabła", miał swoją czeską premierę w marcu tego roku. Ta fikcyjna historia opowiada o życiu rzeczywistych bohaterów. Trudno jest ten film sklasyfikować gatunkowo, a jego fabuła, podobnie jak w ostatnim filmie fabularnym Zelenki "Mnaga - Happy End", jest trudna do opowiedzenia.

Petr Zelenka wpadł na pomysł zrealizowania filmu z udziałem Jarka Nohavicy i Cechomora, kiedy razem wyruszyli w krótką trasę koncertową w lecie 2000 roku. Od tego momentu do rozpoczęcia realizacji minęły prawie dwa lata. W tym czasie najważniejszym zadaniem okazało się połączenie kluczowych elementów filmu: tekstów piosenek Nohavicy, muzycznej energii Czechomora i absurdalnie komicznych pomysłów Zelenki.

"Rok diabła" został zrealizowany w Republice Czeskiej w maju i czerwcu 2001 roku. Twórcy zdecydowali się kręcić w tym samym czasie sceny fabularne i równie ważne dla filmu zapisy z koncertów z trasy Nohavicy i Czechomora. Zdjęcia zakończyły się na koncercie w Pradze na początku lipca, na który wyprzedano wszystkie bilety, a ostatnie ujęcia realizowane były przed dwutysięcznym tłumem fanów. Operatorem filmu jest Miro Gabor, dźwiękowcem - Michal Holubec, montażystą - David Charap (z tą samą ekipą Zelenka pracował nad "Mnaga - Happy End"). Producentem wykonawczym filmu jest Pavel Strnad z Negativ Film Productions, który wyprodukował także krótkometrażowy film Zelenki "Moce". Miał on swoją premierę w zeszłym roku.

Od premiery w marcu 2002 w ciągu zaledwie 8 tygodni "Rok diabła" obejrzało w Czechach 100.000 widzów. Ścieżka dźwiękowa do filmu osiągnęła równie wielką popularność - przez 5 kolejnych tygodni znajdowała się na szczycie czeskiej listy przebojów.

Synopsis
multimedia