Schmidt (2002)

About Schmidt

plakat - Schmidt (2002)

pressbook

O filmie

Warren Schmidt (Jack Nicholson) dotarł jednocześnie do kilku punktów zwrotnych w swoim życiu. Zacznijmy może od tego, że stracił właśnie pracę, podczas gdy przez całe swoje życie zawodowe był specjalistą od ubezpieczeń w Woodmen of the World Insurance Company - nic więc dziwnego, że czuje się całkowicie rozbity. Co więcej, jego jedyna córka Jeannie (Hope Davis) chce wyjść za mąż za durnia, a żona Helen (June Squibb) umiera nagle po 42 latach małżeństwa.

Bez pracy, żony i rodziny, Warren rozpaczliwie usiłuje znaleźć coś ważnego w swoim raczej mało interesującym życiu. Wyrusza więc w podróż, której celem jest odnalezienie samego siebie. Przemierza Nebraskę w samochodzie turystycznym, tym samym, w którym chciał pojechać w podobną podróż ze swoją zmarłą żoną. Celem jego podróży jest Denver, gdzie ma nadzieję pogodzić się ze swoją córką, przybywając na tyle wcześnie, by pomóc jej w przygotowaniach przedślubnych. Niestety, szczerze nie znosi przyszłego pana młodego, Randalla (Dermot Mulroney), przeciętnego sprzedawcę materaców wodnych. Co gorsza, Warrena wprost odrzuca prostactwo przyszłych teściów jego córki (Kathy Bates i Howard Hesseman). W jego głowie szybko rodzi się przekonanie, że nowym celem jego życia jest zapobieżenie małżeństwu córki.

W trakcie tej pełnej czarnego humoru podróży Warren dzieli się swymi obserwacjami i opisuje swe przygody niespodziewanemu przyjacielowi i powiernikowi - Ndugu Umbo, sześcioletniemu sierocie z Tanzanii, na którego konto co miesiąc przekazuje 22 dolary. Dzięki tym długim listom, pełnym nieuświadomionych sobie nigdy wcześniej prawd, Warren zaczyna - być może po raz pierwszy w życiu - dostrzegać siebie i życie, jakie dotychczas wiódł.

Reżyserem filmu jest Alexander Payne, scenariusz napisali Payne i Jim Taylor, zespół który zdobył sławę dzięki nominowanemu do Oskara filmowi Wybory. Producentami Schmidt są Harry Gittes (Breaking In, Little Nikita, Goin' South) i Michael Besman (Gra o miłość, The Opposite of Sex). Producentem wykonawczym filmu jest Bill Badalato (Siła i honor, Unstrung Heroes).

O produkcji
O co chodzi Warrenowi Schmidtowi?
Obsada ról
Realizacja
Miasto Omaha