National Treasure

plakat - Skarb narodów (2004)

opisy filmu

(6)
  • Rodzina Benjamina Franklina Gatesa (Nicholas Cage) od sześciu pokoleń zajmuje się poszukiwaniem skarbu zakonu templariuszy, który podobno trafił do Ameryki i został ukryty przez Ojców Założycieli. Ben trafia na pewien trop. Okazuje się, że mapa prowadząca do skarbu ukryta jest (jako niewidzialny zapis) na odwrocie Deklaracji Niepodległości. Niestety w posiadanie tej informacji wchodzi także bardzo niebezpieczny człowiek, Ian Howe (Sean Bean). W tej sytuacji Ben decyduje się ukraść niezwykle pilnie strzeżony dokument i pokrzyżować zbrodnicze plany rywala. Ten pomysł pomagają mu wcielić w życie: techniczny geniusz Riley (Justin Bartha), od dawna zaprzyjaźniony z Benem, i piękna archiwistka, doktor Abigail Chase (Diane Kruger).

  • Opanowany rodzinną obsesją poszukiwacz skarbów Ben Gates (Cage) stara się odszyfrować stare wskazówki, które mogą zaprowadzić go do pochodzącego jeszcze z czasów Templariuszy, największego w dziejach ludzkości skarbu. Po piętach depcze mu bezwzględny, nie cofający się przed niczym rywal. Gotowy na wszystko Gates podejmuje brawurowe działania, w których pomaga mu techniczny geniusz i piękna archiwistka.

  • Ben Gates (Nicholas Cage) to zapalony poszukiwacz skarbu narodów, o którego walczono już całe wieki temu. Jedyną rzeczą, która mu się udaje, jest odnajdywanie wskazówek i rozwiązywanie zagadek z nimi związanych. Tym sposobem wraz z przyjacielem, Ianem Howem (Sean Bean), odnajduje statek "Charlotte". Jednak w tym momencie Ian pokazuje swe prawdziwe oblicze i postanawia szukać skarbu na własną rękę poprzez wykradnięcie Deklaracji Niepodległości. Według Bena znajduje się tam kolejna wskazówka informująca o miejscu ukrycia skarbu. Wobec nieugiętej postawy Iana i braku posłuchu u służb FBI Ben również postanawia ukraść cenny dokument, w celu jego... ochrony przed rywalem. Jego sprzymierzeńcem zostaje Riley (Justin Bartha), początkowy wróg Abigail Chase (Diane Kruger), i stary pan Gates (Jon Voight). W dniu specjalnej wystawy dla VIP-ów Ian i Ben wcielają w życie swój plan, każdy na inny sposób. Który z nich ma większe szanse? Trzeba również wziąć pod uwagę służby FBI, depczące bohaterom po piętach, pod dowództwem Sadusky'ego (Harvey Keitel). Natomiast sama Deklaracja Niepodległości okazuje się być dopiero wierzchołkiem góry lodowej.

  • Poszukiwacz skarbów, Ben Gates (Nicholas Cage), stara się odszyfrować stare wskazówki, które mogą zaprowadzić go do, pochodzącego jeszcze z czasów templariuszy, największego skarbu w dziejach ludzkości. Niestety, w posiadanie tej informacji wchodzi także bardzo niebezpieczny człowiek, Ian Howe (Sean Bean). W tej sytuacji, Ben zmuszony jest skraść niezwykle pilnie strzeżony dokument i pokrzyżować plany rywala. Może liczyć na pomoc geniusza komputerowego Rileya (Justin Bartha) i pięknej archiwistki, doktor Abigail Chase (Diane Kruger).

  • W rodzinie Benjamina Franklina Gatesa (Nicolas Cage), z pokolenia na pokolenie przekazywana jest legenda o wielkim masońskim skarbie. Bezcenny zbiór kosztowności, zabytków i drogocennych dokumentów gromadzony był od starożytności. W czasie wypraw krzyżowych wszedł w posiadanie zakonu templariuszy, później opiekowali się nim masoni. Ci ostatni przetransportowali skarb do Ameryki. Jak wiadomo, wśród Ojców Założycieli, którzy podpisując słynną Deklarację Niepodległości położyli fundament pod powstanie Stanów Zjednoczonych, nie brakowało członków masonerii. Tajemnicą pozostawało natomiast, że nie brakowało wśród nich również strażników super skarbu, który został ukryty w tajemnym miejscu. Jedyną wskazówkę dotyczącą kryjówki przechował przodek bohatera, a ograniczała się ona do słowa "Charlotte". Nic dziwnego, że kolejne pokolenia Gatesów na daremne trawiły siły i czas na poszukiwanie skarbu. Ostatni potomek rodu jest jednak niezrażony dwoma wiekami niepowodzeń. Ten łowca przygód i chodząca encyklopedia wiedzy na temat historii powstania USA wydaje się bliższy celu niż którykolwiek z jego przodków, rozszyfrowuje bowiem, czym jest "Charlotte" i dowiaduje się, gdzie szukać dokładniejszych danych na temat miejsca ukrycia skarbu. Z odczytaniem wiadomości może być jednak pewien problem, ponieważ wszystko wskazuje, że Ojcowie Założyciele napisali ją niewidzialnym atramentem na rewersie ... Deklaracji Niepodległości.

  • Benjamin Franklin Gates (Nicolas Cage) od dzieciństwa marzy o odnalezieniu legendarnego skarbu templariuszy i stopniowo rozszyfrowuje prowadzące do niego starożytne zagadki. Gdy wreszcie odkrywa, że wskazówki, których poszukuje, zapisane są atramentem sympatycznym na odwrocie Deklaracji Niepodległości, sprawy zaczynają się komplikować... Gates musi ukraść cenny dokument, zanim wpadnie on w ręce jego bezwzględnego rywala, Iana Howe'a (Sean Bean)! Zaczyna się wyścig z czasem...