The Shawshank Redemption

plakat - Skazani na Shawshank (1994)

opisy filmu

(8)
  • Film nakręcony na podstawie książki mistrza horrorów Stephena Kinga. Andy Dufresne (Tim Robbins), dobrze zarabiający bankier z Nowej Anglii, zostaje oskarżony o podwójne zabójstwo - swojej żony i jej kochanka. Uparcie twierdzi, że jest niewinny, ale dzięki niezbitym dowodom zostaje skazany na podwójne dożywocie w więzieniu Shawshank. Shawshank rządzi hipokryta i fanatyk biblijny, naczelnik Norton (Bob Gunton), a wraz z nim sadystyczni strażnicy. Andy już po kilku dniach poznaje brutalną, więzienną rzeczywistość, ale dzięki wrodzonej inteligencji, sprytowi oraz pomocy przyjaciela Ellisa Boyda "Reda" Reddinga (Morgan Freeman) udaje mu się zachować nadzieję, która pozwoli dokonać zemsty.

  • Lata 30-ste XX wieku. Andy Dufresne (Tim Robbins) zostaje skazany, za zamordowanie z premedytacją żony i jej kochanka, na pobyt w najcięższym więzieniu - Shawshank. Już pierwszej nocy przekonuje się o bezwzględności strażników, kiedy jeden z nich pobił więźnia na śmierć. W międzyczasie Andy poznaje Reda (Morgan Freeman), z którym się zaprzyjaźnia. Bohater próbuje nikomu nie wchodzić w drogę do momentu, gdy słyszy rozmowę strażników o pieniądzach. Andy, jako bankier znający kruczki prawne, pomaga jednemu z nich w sprawach finansowych i staje się sławny. Po krótkim czasie wszyscy zwracają się do niego o pomoc z podatkami. Naczelnik więzienia nie pozostaje jednak obojętny na jego talent i sam postanawia go wykorzystać do zarobienia pieniędzy. Po jakimś czasie w Shawshank pojawia się nowy więzień, mogący uniewinnić Andy'ego. Jednak chciwość wygrywa z naczelnikiem, który postanawia nie dopuścić do wypuszczenia Dufresne'a.

  • Film opisuje historię bankiera Andy'ego Dufresne (Tim Robbins), którego niesłusznie skazano na dożywotnie więzienie za domniemane zabójstwo żony i jej kochanka. W związku z niepodważalnymi dowodami i brakiem innych podejrzanych główny bohater trafia do Shawshank. Tam rządzą brutalni strażnicy z dyrektorem więzienia, Samuelem Nortonem (Bob Gunton), na czele. Początkowo także więźniowie nie są nastawieni zbyt przychylnie do nowego przybysza. Z czasem się to zmienia. Wspomniany dyrektor wykorzystuje Andy'ego do przeprowadzania swoich brudnych interesów. Dzięki niezwykłej inteligencji i sprytowi udaje się Dufresne przetrwać wszystkie te trudy. Nie bez znaczenia jest też przyjacielska pomoc Ellisa Boyda "Reda" Reddinga (Morgan Freeman).

  • "Skazani na Shawshank" - film w reżyserii Franka Darabonta, w oparciu o znakomitą powieść Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Młody bankier Andy Dufresne (Tim Robbins) zostaje posądzony o podwójne morderstwo na swojej żonie i jej kochanku. Sąd wykazuje że Andy popełnił zbrodnie w pełni świadomie dlatego wyznaczył mu najwyższą karę, karę dożywotniego więzienia. Andy zostaje osadzony w Shawshank. Teraz musi przystosować się do zupełnie innego stylu życia. Na wstępie musi stoczyć "walkę" z ciotami. Andy jednak odznacza się wielkim opanowaniem. Imponuje swoim zachowaniem Reddowi (Morgan Freeman), lokalnemu "przemytnikowi". Redd potrafi załatwić "To i owo". Andy szybko się z nim zaprzyjaźnia. Dufresne zostaje doceniony przez swoich "przełożonych". Wykorzystując wiedzę pomaga wielu klawiszom a także samemu naczelnikowi. W zamian za to może liczyć na różne profity. Z jednego Andy Dufresne skorzystał z całą pewnością...

  • Andy Dufrense (Tim Robbins) jest młodym bankierem, który zostaje niesłusznie oskarżony o zamordowanie żony i jej kochanka. Niestety, sąd przyznaje mu najwyższy wymiar kary. Mężczyzna dowiaduje się, że musi spędzić resztę życia w Shawshank, jednym z najgorszych więzień w całych Stanach Zjednoczonych. Początkowo Andy nie radzi sobie zbyt dobrze. Bity i molestowany przez brutalnych współwięźniów jest bliski załamania. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, kiedy zaprzyjaźnia się z Redem (Morgan Freeman). Dzięki swojemu sprytowi i determinacji Andy zdobywa coraz więcej przywilejów dla siebie i innych więźniów. Z biegiem czasu życie w Shawshank staje się nieco prostsze. Mimo to mężczyzna nie zamierza się poddać. Przez cały czas przygotowuje misterny plan ucieczki. Czy Andy'emu uda się wcielić go w życie? Film jest adaptacją noweli Stephena Kinga.

  • Film na podstawie opowiadania Stephena Kinga przedstawiający historię życia zdolnego bankiera Andy'ego Dufresne (Tim Robbins). Został on oskarżony o zamordowanie żony oraz jej kochanka i skazany na dożywocie w bardzo ciężkim więzieniu Shawshank. Podczas gdy część nowo przybyłych więźniów popada w rozpacz i załamuje się, Andy doskonale znosi więzienne warunki życia, zaskarbiając sobie przyjaźń grupy więźniów skupionej wokół osoby Reda (Morgan Freeman). Nowe życie w więziennych murach okazuje się mieć swe uroki, jednak Andy za wszelką cenę chce odzyskać wolność, którą niesłusznie mu odebrano.

  • Andy Dufresne (Tim Robbins) jest młodym i obiecującym bankierem. Jego życie zmienia się drastycznie, kiedy zostaje oskarżony o zamordowanie swojej żony (Renee Blaine) i jej kochanka. Skazany na dożywocie, trafia do więzienia Shawshank, gdzie rządy sprawują sadystyczni strażnicy oraz dyrektor hipokryta i oszust (Bob Gunton). Żeby przeżyć długie lata, jakie przyjdzie mu spędzić w celi, Andy będzie musiał wykazać się sprytem i wolą przetrwania. Przygotowuje również misterny plan zemsty - tak zaskakujący, że zmyli nawet najbliższych współwięźniów.

  • Młody, zdolny bankier Andy Dufresne (Tim Robbins) trafia do Shawshank, więzienia o zaostrzonym rygorze, gdzie ma odbyć karę podwójnego dożywocia za rzekome morderstwo własnej żony i jej kochanka. Na nic zdają się jego zapewnienia o niewinności, gdyż zgromadzono przekonujące dowody wskazujące na jego sprawstwo. Na miejscu zwraca na siebie uwagę Ellisa "Reda" Reddinga (Morgan Freeman), który jest swego rodzaju autorytetem w więzieniu. Nowy przyjaciel pomaga Andy'emu przetrwać w murach budynku rządzonego przez bezwzględnego, fanatycznego i obłudnego dyrektora oraz sadystycznych i okrutnych strażników. Życie w Shawshank, choć niełatwe, toczy się swoim torem. Wszystko zmienia się, gdy jego bramy przekracza Tommy Williams (Gil Bellows), który jest w posiadaniu informacji mogących zainteresować Andy'ego.