Sophie Scholl - Die letzten Tage

plakat - Sophie Scholl - ostatnie dni (2005)

pressbook

O FILMIE

Niemiecki kandydat do Oscara, zdobywca dwóch Srebrnych Niedźwiedzi na tegorocznym festiwalu w Berlinie dla Najlepszej Aktorki (Julia Jentsch) i Najlepszego Reżysera (Marc Rothemund) oraz Nagrody Jury Ekumenicznego.

Wstrząsający portret jednej z najsłynniejszych bohaterek walki z nazistowskim reżimem w Niemczech. Julia Jentsch („Edukatorzy”, „Upadek”) z niezwykłą intensywnością, widoczną w każdym geście, ukazuje ostatnie dni kobiety, której los jest już przesądzony, dni, które są triumfem pasji, odwagi i człowieczeństwa.
Film pokazuje ostatnie sześć dni życia Sophie Scholl (17-22 lutego 1943) widziane jej oczami odważnej i pełnej energii młodej kobiety, która gotowa jest oddać życie za ideały „Białej Róży”. Organizacja ta, dzięki oporowi i protestom przeciwko nazistowskiemu reżimowi, stała się symbolem odwagi i walki z uciskiem i rządami przemocy.

Monachium, rok 1943. Hitler prowadzi w Europie wyniszczającą wojnę. Grupa młodych ludzi, w większości studentów, uznaje bierny opór za jedyny sposób na osłabienie nazistów i ich nieludzkiej machiny wojennej. Powstaje "Biała Róża", ruch oporu stawiający sobie za cel obalenie Trzeciej Rzeszy. Sophie Scholl jest jedyną kobietą w jego szeregach. Nie podejrzewa jeszcze, że zapisze się na kartach historii. 18 listopada 1943 roku Sophie i jej brat Hans zostają aresztowani podczas rozdawania ulotek na uniwersytecie. Przesłuchania Sophie przez oficera Gestapo, Mohra, przeradzają się stopniowo w psychologiczny pojedynek...

„To godna odpowiedź na ‘Upadek’. (...) Film dla każdego, wiarygodny, bez fałszywej nuty.”
Tadeusz Sobolweski, Gazeta Wyborcza

PRASA O FILMIE
O REALIZACJI FILMU - MARK ROTHEMUND
O ROLI GŁÓWNEJ - JULIA JENTSCH
O INSPIRACJI FABUŁY FILMU - FRED BREINERSDORFER I MARC ROTHEMUND
Z PODNIESIONĄ GŁOWĄ STAJĘ PRZED MOIM KATEM...
TWÓRCY FILMU: