Stygmaty (1999)

Stigmata

plakat - Stygmaty (1999)

opisy filmu

(6)
 • Frankie Paige ma dwadzieścia kilka lat. Nosi wielki plastikowy pierścień i jest fryzjerką. Ma chłopaka. W Boga nie wierzy, i "kocha siebie taką, jaka jest". W promieniu pół kilometra mieszka setka takich samych dziewcząt.
  A jednak coś ją od nich różni. Coraz częściej przytrafia jej się coś, czego nie rozumie i czego nie chce. Narażona na paranormalne ataki, krwawiąca z dłoni i stóp, szuka pomocy. Choć chwyta się wszystkiego, by powrócić do normalności, zjawiska przybierają na sile. Lekarze i psycholodzy stawiają wiele diagnoz, co to za przypadłość i dlaczego dotknęła właśnie ją, ale wśród nich nie ma odpowiedzi na podstawowe pytanie.
  Notatki w prasie o przejmujących scenach docierają do Watykanu, niezadowolonego z sensacyjnego rozgłosu. Badacz, ksiądz Andrew Kiernan, przyjeżdża, by przywrócić sprawie właściwy jej wymiar - ordynarnego oszustwa. To, co widzi i słyszy, natychmiast przekonuje go, że niebezpieczeństwo, które zawisło nad Frankie, jest całkowicie realne.

 • Na ciele Frankie pojawiają się stygmaty, co jest niezwykłym zjawiskiem samym w sobie, a w tym przypadku o tyle dziwnym, że kobieta jest ateistką. Ona sama nie rozumie co się z nią dzieje, nie umie sobie z tym poradzić. Niecodziennemu zjawisku postanawia przyjrzeć się ksiądz - naukowiec, Andrew Kiernan.

 • Frankie Paige (Patricia Arquette) jest wolnym duchem, bez trosk i zmartwień, bez obiecującej kariery i ... bez wiary w Boga. Jak sama mówi - kocha siebie taką, jaką jest. Nagle jednak jej życie zmienia się całkowicie. Narażona na paranormalne ataki, krwawienia z nadgarstków i stóp, smagana niewidzialnym biczem i raniona kolcami niewidzialnej cierniowej korony szuka pomocy, której nikt nie potrafi jej udzielić. Sprawą zaczyna interesować się Watykan niezadowolony z powstałego wokół niej sensacyjnego rozgłosu. Do przeprowadzenia śledztwa zostaje wyznaczony Ojciec Kiernan (Gabriel Byrne). To, czego jest świadkiem całkowicie przekonuje go o prawdziwości stygmatów. Wierzy, że Frankie przekazuje słowa samego Chrystusa, słowa tak niebezpieczne, że niektórzy wysocy rangą urzędnicy Kościoła Rzymsko-Katolickiego gotowi są uciszyć na wieki każdego, kto miał, ma i będzie miał z nimi styczność.Doskonałe aktorstwo, niezwykłe efekty specjalne i dynamiczna muzyka takich wykonawców jak Billy Corgan i Smashing Pumpkins a także Elia Cmiral dają w efekcie świetne widowisko pełne napięcia i mocy, głęboko zapadające w pamięć.

 • Frankie Paige wiedzie beztroskie życie. Nie wierzy w Boga, twierdzi, że trzeba korzystać z życia na każdy możliwy sposób. Robi ze swoim życiem dokładnie to co jej się podoba, nie patrząc przy tym na innych. Pracuje jako fryzjerka, a wieczorami imprezuje z przyjaciółmi. Jednak nawet dla tak pewnej siebie kobiety budzenie się rano samemu sprawia przykrość. Mimo całej tej osłonki Frankie czuje się zagubiona w otaczającym ją świecie. Nic nie zapowiada zmiany w jej życiu do momentu gdy dostaje od swojej mamy tajemniczy prezent - różaniec z Brazylii. Powoduje on serię zmian w życiu Frankie. Zmian, które być może pomogą ocalić jej życie. Najpierw jednak będą ją kosztowały mnóstwo bólu.

 • Na początku filmu poznajemy jezuickiego księdza, Andrew Kiernana. Jest to ksiądz-naukowiec, który przebywając w miasteczku Belo Quinto w Brazylii dowiaduje się o tym, iż w miejscowym kościele, po śmierci proboszcza, statua przedstawiająca Matkę Boską zaczęła płakać łzami z krwi. Postanawia sprawdzić to mimo sprzeciwów Kongregacji, w której pracuje.
  Jakiś czas później Andrew zostaje wysłany do Pitsburga, by zbadać sprawę pewnej kobiety. Frankie Paige to 23-letnia ateistka, imprezowiczka, dziewczyna, która kocha siebie. Wiele czasu spędza w klubie ze swoim chłopakiem, Stevenem. Jednak pewnego dnia Frankie zostaje naznaczona stygmatami. Jej nadgarstki i stopy krwawią, na plecach ma blizny od uderzeń bata, jej czoło jest ponakłuwane koroną cierniową. Ksiądz, który zajmuje się jej sprawą, podobnie jak jego przełożeni z Watykanu nie jest w stanie uwierzyć w prawdziwość stygmatów. Jednak gdy sam jest świadkiem ataków Frankie i widzi, jak pojawiają się kolejne rany, zdaje sobie sprawę z tego, że dziewczynie grozi reralne niebezpieczeństwo. Podczas gdy razem próbują pomóc Frankie, ich stosunek do siebie nawzajem diametralnie zmienia się. Łączy ich coraz silniejsza więź.
  Tymczasem Watykan nie jest zadowolony z obrotu spraw... Dziewczyna wie zbyt dużo.

  Dlaczego właśnie Frankie?
  Dlaczego Kościół chce ją uciszyć?
  Jaki ma to związek z płaczącą statuą w Belo Quinto i słowami, które Frankie wypowiada podczas nękających ją ataków ?

 • Brasilia Jornal, 30 października 199...
  Miasteczko Belo Quinto jest od kilku dni celem ciągnących z całego kraju pielgrzymek. Powodem jest cud w miejscowym kościele: płacząca krwawymi łzami figura Matki Boskiej. Pielgrzymi przybywają do Belo Quinto w nadziei uzdrowienia czy też wysłuchania ich modlitw. Przyczynę cudownego zjawiska wierni kojarzą ze śmiercią księdza Pabla, charyzmatycznego kapłana kościoła Najświętszej Marii.Pennsylvania News, 11 listopada
  W skrócie:

  Do szpitala miejskiego w Pittsburgu trafiła młoda kobieta Frankie P. z głębokimi ranami kłutymi w obu nadgarstkach. Lekarze sądzą, że zadała je sobie sama pacjentka będąc pod wpływem stresu lub że są one wynikiem dramatycznej próby samobójczej, do której jednak kobieta się nie przyznaje. Stan jej zdrowia jest stabilny.
  Pittsburgh City Newspaper, 18 listopada

  Podróżujący wczoraj w godzinach wieczornych metrem linii xx byli świadkami a także uczestnikami dramatycznego wydarzenia: 23-letnia F. Paige stała się obiektem ataku niewidzialnej siły, na skutek którego doznała bolesnych obrażeń pleców i barków. Wypadek obserwowało kilkadziesiąt osób, w tym dwie zakonnice i katolicki ksiądz. Jego zdaniem, pasażerka otrzymała stygmaty (niezwykle rzadkie zjawisko pojawienia się ran Chrystusa na ciele osoby głęboko religijnej).
  Wydaje się, że kobieta mogła mieć atak epilepsji a ranna została w wyniku gwałtownych turbulencji w jakie wpadł pociąg pokonujący zakręt z nadmierną szybkością.